Lugemisnurk | Tervisehäirete metafüüsilised ja psühhosomaatilised põhjused: allergia ja diabeet

Tuntud Kanada metafüüsik Lise Borbeau on aastakümneid uurinud haiguste ja tervisehäirete metafüüsilisi ja psühhosomaatilisi põhjuseid. Oma raamatus “Keha ütleb sulle: Armasta ennast!” kirjeldab teadlane levinumate haiguste ja tervisehädade metafüüsilisi põhjuseid ja lahendusi. Kui meie keha jääb haigeks, tahab ta, et teadvustaksime enda kohta midagi olulist, uuriksime oma hinge, muudaksime oma mõtteid ja tegutsemisviisi. Haigus on hingeelu tasakaalutuse väljenduseks materiaalses maailmas. Meie tark keha püüab seda sisemist tasakaalu taastada ja annab meile haigusega teada.

Kaks diagnoosi, katkend Lise Bourbeau raamatust “Keha ütleb sulle: “Armasta ennast!””

Allergia

Füüsiline tõkestus

Allergia on ebatavaliselt äge immuunvastus ainetele ehk allergeenidele, mis tavaliselt taolist reaktsiooni ei tingi. Organismis on kujunenud immunoloogiline liigtundlikkus, mis võib avalduda vaid üksikul kehaosal või olla süsteemne, kogu keha mõjutav.

Emotsionaalne tõkestus

Allergik tunneb tavaliselt vastikust kellegi vastu. Suure vaevaga kohaneb ta inimeste või olukordadega. Sageli on niisugune inimene teistelt saadud tugevate muljete mõju all, eriti nende inimeste mõju all, kellele ta ise tahab muljet avaldada. Paljud allergikud on kergesti solvuvad. Nad arvavad sageli, et neid rünnatakse, ja seetõttu on nad liigtundlikud ja pidevalt kaitsepositsioonil. Tea, et allergia on alati seotud mingi sisemise vastuoluga: allergiku isiksuse üks pool püüdleb millegi poole, teine pool aga lämmatab selle püüdluse. Sama iseloomustab ka tema suhtumist inimestesse. Nii näiteks võib ta rõõmustada kellegi kohaloleku üle, aga samas ka soovida, et see inimene ära läheks – ta küll armastab seda inimest, ent ei taha välja näidata oma sõltuvust temast. Nii leiab ta pärast pikka piinlemist armastatud inimeses hulgaliselt puudusi. Väga sageli peitub allergia põhjus selles, et allergiku vanematel olid täiesti erinevad vaated elule ning nad vaidlesid alailma. Allergia võib osutuda ka heaks ettekäändeks saada teiste inimeste tähelepanu – hingamisraskustes inimene ei suuda ju teiste abita toime tulla.

Mentaalne tõkestus

Kui kannatad allergia käes, tähendab see, et su elus kordub teatud olukord, mis sind ühtaegu tõmbab ja samas ka tõukab. Või on su elus inimene, kelle suhtes sa tunned vaenulikkust, ent samal ajal püüad saavutada tema heakskiitu. Harilikult on see keegi sinu lähedastest. Sulle tundub, et kui õigustad tolle inimese ootusi, hakkab ta sind tõeliselt armastama. Püüa aru saada, et see ei ole midagi muud kui sõltuvus sellest inimesest, tema heakskiidust või laitusest. On huvitav, et allergia on väga tihti seotud just sellega, mida inimene üle kõige armastab. Nii võivad inimesele väga meeldida piimasaadused, kuid ometi on ta nende suhtes allergiline. Kui sul on allergia mingite toiduainete vastu, on võimalik, et sul on raske anda endale õigust nautida elu rõõme. Sinu elu muutub märksa kergemaks ja meeldivamaks, kui teadvustad, et võid ka ilma kannatusteta võita oma lähedaste tähelepanu. Kui sul on allergia tolmu või mõne looma vastu, tunned ehk end tihti agressiooni ohvrina. Miks sa arvad, et teised on sinu vastu agressiivselt meelestatud? Soovitan sul selliseid kahtlusi kontrollida. Kui inimene kardab teisi inimesi, tuleb hirmu põhjust otsida tavaliselt enese seest. Selle asemel et mõelda, nagu oleks allergia mingite väliste faktorite poolt põhjustatud, püüa meelde tuletada ning analüüsida kõike, mis sinuga juhtus allergilisele reaktsioonile eelnenud ööpäeva jooksul. Ehk suhtlesid sa inimestega, keda sa ei talu või isegi vihkad? Kuna sa ei saa muuta teisi, ei jää sul üle mitte midagi muud, kui õppida maailma vaatama läbi südame silmade.

Vaimne tõkestus ja järeldus

Et mõista vaimset tõkestust, mis takistab sul oma tõelise Mina vajaduste rahuldamist, esita endale raamatu lõpus toodud küsimused. Nii saad täpsemini määratleda oma füüsilise probleemi tõelise põhjuse.

Diabeet

Füüsiline tõkestus

Diabeet ehk suhkurtõbi on kõhunäärme, väga tähtsa ja mitut funktsiooni täitva elundi haigus. Nende funktsioonide hulka kuulub ka insuliini moodustamine: see hormoon hoiab veres normaalset glükoositaset. Diabeet algab tavaliselt siis, kui kõhunääre lakkab küllaldast insuliinikogust moodustamast. Mõningatel juhtudel (nt rasvumise puhul) võib diabeedi esile kutsuda organismi insuliiniresistentsus (st koed ei reageeri insuliinile). 85% diabeeti põdevatest täiskasvanutest on ülekaalulised.

Emotsionaalne tõkestus

Kõhunääre asub inimese keha ühes energeetilises keskuses – päikesepõimikus. Selle näärme mis tahes funktsiooni häire annab tunnistust probleemidest emotsionaalses sfääris. Energeetiline keskus, milles kõhunääre asub, juhib emotsioone, soove ja intellekti. Diabeedihaige on harilikult väga tundlik, tal on palju soove. Üldjuhul ei soovi ta mitte ainult enda jaoks, vaid ka kõigi oma lähedaste jaoks. Ta tahab, et kõik saaksid pirukast oma tüki. Sellest hoolimata võib ta tunda kadedust, kui kellelegi saab osaks rohkem kui talle endale. Diabeedihaige on väga ustav inimene, kuid ta ootused on ebareaalsed. Ta püüab hoolitseda kõigi eest, kes ta vaatevälja satuvad, ja süüdistab ennast, kui teiste inimeste elu ei lähe nii, nagu ta on kavandanud. Diabeedihaiget iseloomustab aktiivne mõistus, sest ta mõtleb kogu aeg, kuidas oma plaane realiseerida. Kuid kõigi nende plaanide ja soovide taga on varjul sügav kurbus, mille on esile kutsunud rahuldamata jäänud janu õrnuse ja armastuse järele. Lapsel tekib diabeet siis, kui ta ei saa vanematelt nii palju mõistmist ja tähelepanu, kui ta ootab ja vajab. Kurbus tekitab ta hinges tühjuse, aga loodus tühja kohta ei salli – asemele tuleb haigus.

Mentaalne tõkestus

Diabeet räägib sellest, et on tulnud aeg end lõdvaks lasta ja lõpetada katsed kontrollida absoluutselt kõike. Las kõik kulgeb loomulikult! Sa ei pea enam uskuma, et sinu missiooniks on kõik kaaskodanikud õnnelikuks teha. Sa oled sihi- ja järjekindel, kuid võib juhtuda, et inimesed, kelle heaks sa pingutad, tahavad midagi muud ega vajagi su heategusid. Kuni tänase päevani eelistasid uskuda, et kõik, mida sa tahad, ei ole mitte ainult sinu, vaid ka teiste jaoks. Teadvusta, et need on esmajärjekorras sinu soovid, ja aktsepteeri kõike, mida sul on õnnestunud saavutada. Mõtle ka sellele, et isegi kui sul ei läinud minevikus korda mõnd suurt soovi täita, võid väärtuslikuks pidada neid väiksed soove, mis tekivad praegu. Diabeedihaige laps ei pea enam kartma, et perekond ta hülgab. Nüüd tuleb püüda iseseisvalt oma koht leida.

Vaimne tõkestus ja järeldus

Et mõista vaimset tõkestust, mis takistab sul oma tõelise Mina vajaduste rahuldamist, esita endale raamatu lõpus toodud küsimused. Nii saad täpsemini määratleda oma füüsilise probleemi tõelise põhjuse.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt ilmunud Lise Bourbeau raamatust “Keha ütleb sulle: “Armasta ennast!””.

Seotud