Lugemisnurk | Loe, mida elukogenud mehed ütlesid endast noorematel meestele, kes on oma teekonna alguses

Mis on meestele elus tähtis? Mis neid hoiab, mis neid kannab, mis nende hinge puudutab ja mis neid hirmutab? Mis on need nõuanded, mida vanemad ja kogenumad mehed jagavad raamatus „AEG. Teekond nimega mees“ noorematele, kes on alles oma teekonna alguses.

Kui ikka tüdruk meeldib, siis tuleb tal käest kinni võtta ja silma vaadata. Võid saada vastu pead, jah, sellega peab riskima, aga võid leida ka reisikaaslase.

Judotreener Jaan Lutsar: „Ütleksin väga konkreetselt – otsige reisikaaslast, otsige sõpra! Ärge otsige lihtsalt seksuaalset suhet! Otsige naiste silmade tagant ka midagi. Kui see, mis on seal silmade taga, teile sobib, siis kõik ülejäänud asjad tulevad iseenesest. See on usaldus, mis on vajalik. Kui te vaatate ainult pikki jalgu, siis võite rõvedalt pange astuda.“

Dimitri Demjanov: „Austa vanemaid ja ennast, siis austavad sind ka teised. Kõike ei tohi uskuda, mida kuuled ja näed. Vaata algallikaid. Hoia oma keha ja vaim erksana – nii pääsed kiiremini edasi. Unista suurelt. Mõtle globaalselt, kuid tegutse lokaalselt. Ära valeta – see hoiab sinu ja teiste aega kokku. Ära reeda – see tuleb sulle tagasi. Ole mõõdukalt konservatiivne ja õpi elu nägema kõrvalt. Tunne rõõmu igast päevast ning parimate otsuste tegemiseks õpi tervislikult sööma ja hästi magama.

Kirikuõpetaja Hannes Nelis: „Äre tee teistele seda, mida sa ei taha, et sulle tehtaks. Ole hooliv! Isegi vaenlaste suhtes tasub hooliv olla! Sa ei tea iialgi, millal see karistus võib tulla ja seda on pärast valus vaadata, kuidas karmaseadus meid maha materdab. See tuleb nii ootamatult – kohtuotsus käes ja ongi tehtud. Aga kui sa soovid alati inimestele head, siis sa ei pea kannatama.

Kirjanik Lauri Räpp: „Kuula oma teel ja valikute tegemisel eelkõige neid, kes on kõige olulisemad. Ehk esmajärjekorras iseennast – oma sisemist häält – ja vali see tee, mida sa armastad ja mida sa päriselt soovid käia. Usalda oma sisemist häält. Kui sa saad oma elus teha tööd, mida sa päriselt armastad, siis on see üks hästi elatud elu. Kuula ka neid, kes ütlevad sulle, et tee paremini, proovi uuesti, see ei ole veel hea, mida sa teed. Keerulisemas sõnastuses on selle nimi konstruktiivne kriitika. Ära kuula neid, kes ütlevad, et sa kukud niikuinii läbi või et sa ei saa ju hakkama ja miks sa selliseid asju teed, mis on täiesti sisutud. Nad teevad seda kadedusest, rumalusest või kes teab mis põhjustel veel.
Komistamisi ja läbikukkumist ei tohi karta. See teeb sind ainult tugevamaks ja õpetab vältima tulevikus vigu. Ära tee teistele seda, mida sa ise kogeda ei soovi. Ja proovi näha head. Sest sa oled see, mida näed.

Meelelahutaja Mihkel Raud: „Jälle hästi triviaalne asi, aga kui sa arvad, et sa näed elu lõpuni selline välja nagu praegu, siis sa eksid. Sa ei pea tegema nii nagu mina, et oled täiesti märgatavas rasvumises – varem või hiljem pead füüsilise tegevuse juurde jõudma, mida varem sa sellega alustad, seda parem – minu kõige suurem viga ongi see, et ma ei tegelenud spordiga ja füüsiliste asjadega nii palju, kui ma oleksin pidanud tegelema, seda enam, et mul tegelikult olid selleks eeldused ja isegi annet. Kõik muud asjad on tulevikus fiksitavad, kuid kehva füüsilist konditsiooni on võimalik ära hoida ja seda tuleb ära hoida, sellest sõltub sinu vaimne tervis, töövõime, kõik-kõik asjad sõltuvad sellest, kuidas sa ennast enda füüsilises kehas tunned.

Laevakapten Indrek Kivi : Minu poegadest ei ole kumbki meremeheks tahtnud saada. Noorem poiss ütles selle kohta: „Mina ei taha meremeheks saada sellepärast, et siis ma olen liiga vähe kodus ja siis ma ei saa olla oma laste ja naise jaoks olemas. Üks asi, mis ma neile kooli ajal ütlesin, et teinekord võta kasvõi pisike võõras karistus oma peale (sellega ei tasu muidugi liiale minna) ja kanna see ära, aga sa pälvid teiste austuse, pealekaebaja ei ole hea olla. Aga see ei tohiks puudutada seda, et sa ühiskonnas muutud selliseks pätiks, et politseiga ei suhtle õigel ajal, kui vaja on. Ma ütleks neile, et olge ausad ja õiglased. Ära tee teisele seda, mida sa ei taha, et sulle tehakse.

Põhisõnum ristiusus on ehk see, et kõik ei ole sinu kätes, et sa pead usaldama Jumala kätesse end. Et inimene ei võtaks oma peale liiga palju. Pabistamisest ja muretsemisest sa saad ainult närvistressi ja maohaavad.
Teatud juhtudel ikkagi sa annad ennast Jumala kätte! Inimene laseb vabaks ja saab aru, et kõik pole tema kätes. Kui läks halvasti, läks, aga kõik ei ole sinu kätes. Sa ei kanna vastutust selle eest. See on see, mida annab kirik, mida annab armulaud – ta annab hinge vabaks. Sa ei jää selle külge kinni, sa ei jää ennast süüdistama, ei jää oma tervist sellega hävitama ja ennast sellega hävitama. See on sõnum, mille ma kirikust sain; ma ei ole küll olnud aktiivne koguduseliige .või kirikuskäija. Ma võib-olla paar korda aastas jõuan sinna, jõulude ajal nagu ikka üks eestlane. Aga just see sõnum jõudis pärale. Näiteks ka mere peal, kui sa oled rasketes oludes, siis me muutume kõik fatalistlikeks, aga sa pead lootma ja uskuma suuremasse jõudu, et kõik ei ole sinu kätes. Eks me elame kõik natukene loteriid!“

Ettevõtja Avo Hein: „Ära lükka oma elu edasi! Mina seda õnneks ei teinud, ja mul ei ole enam selliseid unistusi, mida ma tahaks teha ja täita, kuid mille kohta ma tean, et ma enam ei saa. Ära lükka oma elamist ja unistuste täitmist edasi! Alati on aega ja raha vähe, ja kui tahad minna reisile, aga mõtled, et tegelikult oleks vaja uus külmkapp osta, siis ma ütlen, et pekki see külmkapp, vana töötab veel ju ka! Käi seal reisil ära! Võib-olla sa varsti enam ei saa seda teha (nagu minul läks spordiga).

Üks edasilükkamislugu varasemast. Mina polnud mitukümmend aastat suusatanud, olin mitu aastat hoogu võtnud ja mitu aastat edasi lükanud Tartu maratonile minekut, käinud ainult seda vaatamas. Õnneks registreeris üks sõber mind koos endaga Itaaliasse suusamaratonile ja siis me sõitsime sõbraga Põhja- Soome ja ma õppisin põhimõtteliselt suusatama ning siis käisime ja läbisime maratoni ära. Pärast seda käisin alati Tartu maratonil, mis tundus pärast Marcialongat nagu jalutamine aasal. Jube kurb oleks, kui ma poleks seda teinud ja nüüd kahetseksin, sest enam ei saa.

Dirigent Kristjan Järvi: „Elu on täielik seiklus, pane täiega! Kõige tähtsam asi on tegelikult see, et mängida lahtiste kaartidega, täiesti ausalt. Mitte niimoodi, et natukene oleme ausad või natukene valetame. Ole endaga aus! Muidu sa ainult petad ennast ja sa jäädki petma ennast. Kui sul seda täielikku krahhi ei tule (mis mul tuli), siis sa ei saa aru sellest. Et seda ära hoida – mängi lahtiste kaartidega, alati, kõikidega. Kui sa tunned, et miski, mis moraalselt ehk polegi vale, aga ei tundu õige – ära tee seda!“

Mõtted on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tiina Ristimetsa, Keit Pajusti ja Indrek Arula „AEG. Teekond nimega mees“.

 

 

 

 

 

Seotud