Talvine nahahooldus: kuidas õigesti toita ja niisutada oma keha külmal ajal?

Kuiv nahk on vist midagi sellist, millega enamus siin kliimavöötmes kokku puutuvad. Selle on ära tabanud ka erinevad kosmeetikatoodete tootjad, kes lõputul hulgal erinevaid niisutavaid kreeme ja muid produkte pakuvad. Ma oleksin selles osas siiski ettevaatlik, sest igasuguste kreemidega end ära harjutades võib naha normaalne tasakaal täiesti paigast minna, ja nii ei saagi enam ilma huulemäärde või kehakreemita. Kindlasti teate ka oma tutvusringkonnas mõnda inimest, kes on kreemisõltuvuses.

Ehk on see üllatav, aga tegelikult ei ole vaja peale duši all käimist end sugugi kreemitada. Vahel kusagil ujulas või spaas tundub küll, et ma olen ainuke, kel pole kolme erinevat kreemipotti erinevate kehaosade jaoks.

Ometigi – ka mul on suhteliselt kuiv nahk. Olen ka kunagi olnud kehakreemide sõltuvuses, kuid nüüd hiljuti, kui sattusin spaas massööri juurde, kes kasutas mineraalõlisid, tundsin end terve päev nagu mingi kilepakendi sees olevat. Pärast sauna ja tõsist koorimist alles sain normaalse tunde tagasi. Ilmselt seetõttu, et ma pole enam harjunud selle “kihiga”, mida paljud kosmeetikatooted kehale tekitavad. Jah, tunne võib korraks olla mõnus, nahk on sile ja siidine, aga naha normaalne hingamine on takistatud, ja veel hullem – varsti “nõuab” nahk uut doosi. Kui kasutad midagi, milleta enam ei saa, on tegemist ilmselgelt vale tootega, mis tekitab nahale ja kehale sõltuvuse.

Miks nahk muutub kuivaks?

  • Esiteks – nahk on meie siseilma peegel. Kui nahk on liiga kuiv, on ilmselt on meie toidus vähe häid õlisid ja rasvu, või on toitumine-seedimine muidu paigast ära. Korralik stress ja vähene magamine aitavad ka kenasti kaasa kuiva naha tekkimisele.
  • Teiseks – naha tasakaal on paigast ära tänu liiga tihedale pesemisele ja koorimisele, valede dušigeelide jm kasutamisele, ebasobivatele kreemidele jms.
  • Kolmandaks – põhjus on kliimas. Väljas tuule-külma käes paljakäsi olles on loogiline, et ka nahk saab kahjustada. Sama kehtib ka näonaha ja huulte kohta, (kuigi on arusaadav, et me saa ju käia talvel maskiga ringi). Pidevalt riietatud olemine, eriti sünteetiliste vastu nahka puutuvate rõivaste tõttu võib ka nahk liigselt kuivaks muutuda. Suurepärane näide on naistel sünteetilised sukkpüksid, mis nahka kuivemaks muudavad.
  • Neljandaks – oled seda tüüpi. Kiitsakad ja nn tuule tüüpi inimesed kannatavad sagedamini kuiva naha käes.
  • Viiendaks – sul on mingi nahahaigus (mis on küll väga väike tõenäosus, enamasti tasub ikka eelmiseid punkte vaadata).

Mida siis teha?

  • Lisa on toidukordadele rohkem häid õlisid ja söö sooja, täisväärtuslikku toitu.
  • Viska minema kõik kehahooldustooted, mis sisaldavad mineraalõlisid. Ei, ära viska – need on enamasti suurepärased kingaviksiks. Minu üks parimaid saapahooldusvahendeid on üks kunagine kehakreem. Räägitakse, et Nivea pidi olema parim jalatsihooldusvahend.
  • Kui kasutad dušigeeli, siis mul on küsimus, et miks. Kas sa arvad, et oled nii kohutavalt must, et ei saa vee (ja vahel ka nuustikut kasutades) end puhtaks? Kui tundub, et vajad midagi tõhusamaks puhastamiseks, ja vahel tõesti võib olla, et oled päev otsa näiteks remonti teinud ja üle kere tolmuga koos, siis kasuta selleks naturaalset seepi. Dušigeel on üks mõttetumaid asju, mis on üldse välja mõeldud. Vabandust, tootjad.
  • Kui vaja, kasuta õlisid keha niisutamiseks. On loogiline, et talvine tuul või külm või niiskus teeb naha karedaks, kui nahk on kaitsmata. Seda aga ei juhtu, kui kasutad kookosõli või seesamiõli või muid õlisid – vastavalt su oma eelistustele. Kuna ma käin enamasti iga hommik umbes tund aega koeraga metsas, ükskõik mis ilmaga, siis minu kogemus on – hommikul kookosõliga nägu üle tõmmates pole vaja mingeid huulepalsameid ega muid kreeme terve päeva jooksul. Kui on eriti külm ilm, kaamos peal, nahk eriti kuiv ja krobeline, kasuta enda sissemäärimiseks sooja seesamiõli. Õhtul üks korralik õlirituaal, tuleb uni hea ja ka nahk tänab. Kui seesamiõli on liiga intensiivne sinu jaoks, proovi viinamarjaseemne õli. Või kanepiõli.
  • Saun ja saunaprotseduurid. Ei ole paremat naha tervendajat kui saun, soovitavalt puuküttega korralik Eesti saun. Soola-mee-kohvi-savi jm looduslike toodete maskid ja koorimised aitavad suurepäraselt naha normaalset tasakaalu tagasi saada. Pead vaid leidma endale sobivaima toote, olenevalt naha tüübist ei pruugi üldse kõik koorijad kõigile sobida! NB! Jumala eest ei tohi koorida nahka liiga tihedalt – muidu rikud jällegi tasakaalu!
  • Sama kehtib pesemise kohta – ära pese end liiga palju! Maksimaalselt üks kord päevas duši all käimine on juba veidi liialdatud, kuigi arusaadav, et oleme nii harjunud. Kaks korda on aga lausa kurjast. Saad pesta kaenlaaluseid ja intiimpiirkondi ka nii, et ei pea end üle keha märjaks tegema ja sisse seebitama. Enamasti ei tööta me ju söekaevanduses, et oleks vaja end kõvasti kraamida.
  • Kui käenahk kipub talvel lõhenema või hästi kuivaks muutuma, tee paar korda seesamiõliga protseduuri – määri käed täielikult sooja õliga kokku ja pane kindad kätte ja hoia natuke aega. Võid protseduuri korrata. Mõnel inimesel on nahk nii kuiv, et tundub ükskõik kui palju õli ka peale ei määriks, läheb see kõik sisse. Miks mitte siis keha väljastpoolt toita, kui ta niiväga õli järele januneb!

Muuseas, natuke higistamist igas päevas kas läbi füüsilise aktiivsuse või saunaprotseduuride, on suurepärane noorendamisprotseduur, mis ei mõju hästi mitte ainult nahala, vaid kogu kehale.

Meie teine suu

Nahk on meie teine suu. See, mida peale määrid, jõuab ka meie vereringesse, st sisuliselt ka paljudesse organitesse (muidu ju ei töötaks näiteks igasugused lokaalsed valuvaigistuskreemid jms). Ideaalne oleks, et julgeksid seda, mida peale määrid, ka sisse võtta. Kas sina julged oma näokreemi purgist ampsu võtta?

Võõrutus

Kui oled kaua kasutanud kreeme, eriti mineraalõlidel baseeruvaid kreeme, siis võib alguses neist loobudes nahk päris lootusetuks muutuda. Nahk võib muutuda kuivaks, aga ka võivad ilmneda punnid või isegi ekseemi-laadsed laigud. Ära heitu! See näitab ainult, mida sa oled maha surunud ja peita püüdnud. Nahk on meie suurim nn erituselund, vahel on vaja sellekaudu väljutada toksiine kehast, las ta siis toimetab sellega. Peale kreemide ärajätmist aga ekstreemne kuivus näitab, et nahk otsib oma tasakaalu. Looduslikud õlid, saun, higistamisprotseduurid, hea toit ja puhkus aitavad seda kiiremini leida.

Autor: Kaia-Kaire Hunt, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool

Allikas: Terviselogi.ee

Seotud