Kas su nägu on vanem kui sa ise?

Et teada, kas sa vananed loomulikult või liiga kiiresti, on vaja teada ka seda, mida sinu vanuses oodata. Üldiselt toimuvad igas vanuses teatud muutused, ehkki on vaja meeles pidada, et mida rohkem on vananemist esile kutsuvaid tegureid nagu päikese käes viibimine, seda varem need muutused ilmnevad.

• Kui oled 25-aastane või noorem. Selles vanuses peaks nahk olema prink ja nooruslik, nahatoon ühtlane ja särav ning kortse ei tohiks olla – kui sul pole just väga väljendusrikas nägu, mis puhul need võivad ilmneda naerukortsudena, kulmude vahel või otsaesisel. Sa võid märgata, et poorid muutuvad pisut suuremaks, mis on esimene märk kollageenitaseme langusest.

• 25-35. See on normaalne, kui sul ilmnevad kortsud – eriti silmade all ja kõrval, mida nimetatakse kanavarvasteks, ning suu külgedel. Põhjuseks on 10:10 reegel – sa kaotad iga 10 aastaga umbes 10 protsenti oma kollageenist, niisiis hakkad sa igal aastakümnel nägema järjest rohkem kortse ja lõtvuvat nahka. Hea on see, et su nahatoon peaks ikka veel olema ühtlane, aga sa võid märgata, et see tundub tuhmim ja nahk võib olla kuivem.

• 35-45. Näo kuju hakkab nüüd muutuma, sest sa kaotad nahaalust rasva. Kortsud muutuvad tugevamaks, eriti need, mis kulgevad suu juurest lõua juurde, ja nasolabiaalsed kortsud, mis kulgevad nina kõrvalt suu juurde. Kollageenitaseme langus viib ka silmalaugude, samuti näo ja kaela kerge lõtvumiseni. Su nahatoon võib kaotada sära, kui rakkude vahetumine aeglustub, aga naha tekstuur peaks ikka veel olema sile. Sa märkad, et nahk muutub kuivemaks ja justkui “kisub”. Samuti võib sul ilmneda akne, sest hormonaaltaseme tasakaal väheneb, liikudes menopausi suunas.

• 45-55. Rasvatase langeb edasi, aga kui lähened menopausile ja läbid selle, siis põhjustab suurema osa muutusi hormonaaltaseme langus. Nahk muutub märgatavalt kuivemaks ja läheb seetõttu rohkem kortsu. Kollageenikaotus kiireneb ja mõjutab nahka nii, et see lõtvub järjest rohkem (mis algas 40. eluaastates), ning nägu hakkab alla vajuma. Sa märkad, et nahk muutub kahkjaks, kuna vereringe pole enam nii tõhus.

• 55+. Nüüdseks on lisaks eelnimetatud probleemidele näo luustruktuur samuti muutunud. Kulmud vajuvad alla ja huuled hakkavad õhenema. Pigmentatsioonirakud kipuvad samuti käituma ettearvamatult, mis võib põhjustada plekilist nahka ja vanaduslaikude ilmnemist.

Võib-olla tunned nüüd lootusetust. Me elame ühiskonnas, mis peab normaalseks, et igasugused vananemise märgid eemaldatakse, ja seda kõike lugedes võid sa tunda hirmu. Aga pea meeles: me kõik vananeme ning me ei saa ega peagi kõiki selle külgi kaotama. Naerukortsud on märk sellest, et sa oled elanud ja et su elu oli täis armastust, rõõmu ja õnne – sa peaksid nende üle uhke olema!

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Nigma Talibi raamatust ” Anti-Ageing. Pöördeline teekond särava ja noorusliku nahani.”

Seotud