Tantra õpetab armastama, austama ja jumaldama ennast ja partnerit

Tantraõpetaja Liisa Maimon annab aru, milline on tema nägemus tantrast. Tantrafestivali korraldaja jutustab ka seksuaalenergiast ja selle rakendamisest tööl, kodus, puhkehetkel.

Viimasel ajal räägitakse palju tantrast. Võib olla isegi liiga palju, aga mulle tundub, et tegelikult oleme veel väga kaugel sellest teadmisest, mis see tantra tegelikult on, millist hüve see meile pakub ja kuhu selle hüvega on võimalik jõuda. Liisa, mis on tantra?

Tantra on vaimne teadus, mis pärineb India aladelt 5000-6000 aastat tagasi, mõnede väitel isegi veel varasemast ajast. Neid India iidseid tantraõpetusi nimetati Agamateks, mis sisaldas üllatavalt mitmekesist ja laiapõhjalist teemaderingi nagu näteks astronoomia, astroloogia, värvide ja helide teadus, püha tants, arhitektuur, alternatiivteraapiad, vaimne eneseteostus, armastamise kunst jpm. Neist tekstidest selgub, et tantristid olid huvitatud sellest osast maailmast, mis silmale pole nähtav. Huvitav on see, et tänapäeva kvantfüüsikud on juba ammu tõestanud, et meie ümber on palju sellist, mida me palja silmaga ei näe, aga mis on siiski olemas. Tantra koolkond uuris iseäranis innukalt just seda osa nähtamatust maailmast, mis puudutas vaimset evolutsiooni – inimese vaimse kasvu potentsiaali.

Nad tõdesid, et see reaalsus, kus me igapäevaselt füüsilises kehastuses olles tegutseme, ei ole lõppeesmärk, vaid kasvuprotsess – tööriist, jõudmaks tõelise tulemuseni, teadvuse kõrgenenud seisundini. Nad väidavad, et meie füüslise tegevuse igapäevased toimetused, mõtted, tahtmised jne, et see ei ole meie tõeline olemus ja eesmärk, vaid et eksisteerib midagi palju suuremat. Erinevad vaimsed ringkonnad nimetavad seda “midagi suuremat” valgustumiseks, nirvaanaks, õndsuseks, taevariigiks – ehk täielikuks teadmise, rahu ning vabanemise seisundiks.

Tähtis on mainida siinkohal, et tantra ei ole religioon, kus näiteks preester õpetab ja inimene usub. Tantras ei ole mingeid institutsioone, hierearhiaid, dogmasid, on vaid õpetused. Tantra ei palu midagi uskuda, vaid ütleb, et kui praktiseerida, siis jõuab teatud tulemuseni, mida on võimalik reaalselt kogeda, aga sa palun proovi ise.

Milline erinevus on tantra ja teiste vaimsete teaduste vahel?

Kui teised vaimsed teadused võtavad elu füüsilises kehastuses kui takistust tänu mitmesugustele ihadele (maja, auto, karjäär, toit, seks, alkohol jne) mida meie maailm ohtralt pakub ja millest teised vaimsed koolkonnad õpivad vabanema, siis tantra vastupidiselt ütleb, et iha on energia, mida  saab õigesti kasutades panna enda arenguks ja kasvuks tööle. Tantra ei eita iha ja seetõttu toetab igati tänapäeva elu. See muidugi ei tähenda, et ebatervislikud eluviisid teretulnud on.

Tantra ütleb, et ihates tõusta karjääriredelil st olles ettevõtte juht, olla seksuaalsuhtes või veel midagi kolmandat, on võimalik kasutada seda energiat oma vaimseks kasvuks. Tantra koolkond käsitleb tervet maailma energiana, millel on omad seaduspärasused ja mida saab juhtida. Lihtsamad näited, mis meile kõigile juba loomulikuna tunduvad, on näiteks elektrienergia, raadio-, televisooni-  ja internetilevid. Neid oleme õppinud juhtima ja pannud enda kasuks tööle. Samuti on võimalik panna kõik meis ja meie ümber eksisteerivad energiad enda kasuks ja arenguks tööle.

Kuidas me saame ära kasutada seda energiat, millest tantras räägitakse, näiteks oma tööülesannete täitmisel? Too palun mõni näide.

Näiteks võib kõigil ette tulla olukordi, kus ettetulevad ülesanded tunduvad esmapilgul keerulised ja stressitekitavad olukorras, kus niigi töökoormus on suur ja kohustusi palju. Sellisel puhul on tavaline, et meel muutub hüplikuks ja ärevaks. Pinge kasvab ja raske on keskenduda. Tantra pakub selleks puhuks mitmeid erinevaid harjutusi, mis meelt korrastavad – harjutusi, mis rahustavad meelt ja keha, tugevdavad enesekindlust ja tahtejõudu ning keskmesolekut. Erinevaid füüsilisi, vaimseid ja spirituaalseid praktikaid harjutades on võimalik saavutada kõike – juhtida oma elu, mõtteid, tundeid ja saatust soovitud suunas. 

Mis võimalusi pakub tantra tänapäeva seksuaalsetes tabudes, valudes ja dogmades olevale inimesele?

Tantra on osaliselt ka armastuse õpetus. See on teraapia. Läbi tantra õpetuste ja seksuaalpraktikate on võimalik terveneda nii emostionaalsetest kui füüsilistest hädadest. Milles see seisneb? Seksuaalenergial on võimas tervendav jõud. Kui inimese kehas töötab seksuaalenergia õigesti, siis inimene on terve ja rahuloluga täidetud, kui kehas on blokeeringud ja energia vaba vool takistatud, siis tuntakse end halvasti kuni haigestumiseni välja.

Läbi erinevate harjutuste, seal hulgas ka seksuaalpraktikate, on võimalik panna see energia uuesti õigesti voolama, mis parandab nii keha kui vaimu. Tihti ei pane sooritaja harjutusi praktiseerides tähelegi, et mingid hädad on kadunud. Lihtsalt üks hetk avastab, et see või teine probleem on lahenenud.

Läbi seksuaalsete praktikate saab inimene ennast teadlikult kõrvalt jälgida, millised mõtted ja hirmud tal lähedust ja puudutust kogedes tekivad, näiteks: kas mu kõht ja reied näevad väga inetud välja, kas mul on piisavalt meiki peal, kas ma julgen paluda, et partner puudutaks mind hellalt siit või sealt, kas ta hoolib minust või kasutab lihtsalt ära, kas mu kõhulihased on piisavalt trimmis jne. Sellise mõttemüra korral on raske jäägitult anduda armastusele, teineteisele ja tunnetada vastastikuseid energiaid. Alaväärsustunded ei aita partneriga lähedust luua, kuid tantrapraktikate ja õpetuste käigus on võimalik neist sisemistest hirmudest, ühiskonnas juurdunud tabudest, reeglitest ja hoiakutest vabaneda. Tantra õpetab austama ja jumaldama ennast ja partnerit, anduma ja piinlikkust tundmata järgnema oma sisemistele loomulikele tunnetele nagu kirg, iha ja armastus.

Need sügavad ja varem meie eest varjatud olnud iidsed õpetused on nüüdseks kättesaadavad kõigile. 17.-19. juulil toimub Viljandimaal kolmandat korda Rahvusvaheline Tantrafestival maalilises järveäärses Venevere puhkekeskuses Põltsamaa lähedal. Festivalil asetleiduv programm on muljetavaldav, kõigi jaoks on külluslikult teadmisi, südant, meelt ja seksuaalsust avavaid praktikaid ja loenguid. Loe festivali kohta lähemalt siit: www.tantrafestival.ee

Autor: Agnes Laine

Seotud