Parimad ajurveda toetavad ravimtaimed üleminekueas naistele

Lisaks rahulikumale eluviisile ja lihtsamale toitumisele on üleminekueas ja menopausis abi ravimtaimedest, kirjutab raamatus “Elu puudutus” Mirjam Hakkaja. Kui kehas on kuhjunud toksiinid ja seedimine korralikult ei tööta, tuleks enne immuunsust tugevdavate ravimtaimede sissevõtmist keha puhastada. Ebapuhtas organismis võivad taimed mürkainete kuhjumist hoopis suurendada, sest neid on raske seedida.

Täielikku organismi puhastamise, tasakaalustamise ja uuendamise protsessi kutsutakse ajurvedas panchakarma´ks. Seedimist võib puhastada ka taimede abil pikema aja vältel, kui panchakarma läbimine pole võimalik.

Võimsad, sisemiselt võidva toimega ja vananemisprotsessi aeglustavad taimed, mida ajurvedas tuntakse, on näiteks ashwagandha (Whitania somnifera), eesti keeles uimastav juustumari, ja shatavari (Asparagus racemosus) ehk kobaraspar. Neid taimi on lihtne saada tervise- ja ökopoodidest ning tarbida tuleks neid pikema aja vältel. Mõlemad vähendavad sisemist kuivust. Ashwagandha on rohkem toonik närvidele, shatavari naise sigimisorganitele, vähendades tõhusalt östrogeeni kõikumisest tingitud kuivust, sealhulgas tupekuivust.

Ashwagandha

Ashwagandha on ajurvedas peamine organismi uuendav ja immuunsüsteemi toetav taim. Ehkki teda peetakse peamiselt meestetoonikuks, on ta väga hea ka naistele madala immuunsuse, stressi, kurnatuse, vanaduse, üleväsimuse, unetuse, aneemia, nägemis-, mälu- ja närviprobleemide puhul.

Ashwagandha parandab mälu, suurendab õppimisvõimet ning tugevdab kesknärvisüsteemi. Tal on antikantserogeenne, artriidivastane ja maksa kudesid kaitsev toime, toetab südame ja kopsude tööd, aitab ehitada lihas- ja luukudet ning seetõttu on abiks rasketest haigustest paranemisel, k.a selliste degeneratiivsete haiguste korral nagu AIDS ja HIV.

Suured doosid (10 g) päevas võivad kaitsta radiatsiooni ja röntgenikiirguse eest. Menstrueerivad naised võivad ashwagandha´t järjest tarbida kuni üks aasta ja peaksid siis pausi pidama. Menopausis võib ashwagandha´t tarbida ilma vaheta. Ashwagandha´t tuleks võtta kaks korda päevas enne hommiku- ja õhtusööki 1-4 grammi sooja piima või veega ja ¼ tl ghee või meega.

Shatavari

Shatavari on tegelikult tuntud üldtoonikuna nii naistele kui meestele, sest ta toetab reproduktiiv- ehk sigimisorganeid. Shatavari soodustab kudede kasvu ning seetõttu pole seda vaja võtta, kui organismis esineb ebanormaalset kudede vohamist või kui on tugev ülekaal. Naise organismi toetab see taim igal eluetapil, on aeglase ja ühtlase toimega ning seda võib võtta terve elu jooksul. Shatavari sisaldab vähesel määral fütosteroide, mis normaliseerivad hormoonide tootmist naise organismis ja samas ei tõsta emaka- ja rinnavähki haigestumise riski, mis võib olla probleemiks sünteetiliste hormoonide puhul. Looduslikud fütosteroidid on väga õrna toimega ja turvalised igas eas.

Ajurvedas kasutatakse shatavari´t liigse kuumusega seotud haiguste ravis. Sadu aastaid on tuntud tema mao ülihappesuse ja haavandite vastane toime, ta vähendab keemiliste ravimite kõrvaltoimet ja suurendab immuunsust. Samuti on shatavari tõhus pärmseene ja muude seedetraktis leiduvate bakterite vastu, mis tekitavad gaase, puhitust ja kõhuvalu.

Ashwagandha´t ja shatavari´t võib tarbida ka kombineeritult.

Naiste hormonaalsüsteemi mõjutavatest taimedest on üleminekueas abiks veel mungapipar (Vitex agnus-castus), dong quai ehk hiina heinputk (Angelica sinensis), harilik kikkaputk (Angelica arhangelica), kobar-lursslill (Cimicifuga racemosa) ja veiste-südamerohi (Leonurus cardiaca). Neid taimi on kõige tõhusam võtta pulbri, kapsli või tabletina.

Mungapipar on üks tähtsamaid progesterooni regulaatoreid, vähendades üleliigse östrogeeni taset. Kui sa võtad mungapipart, aga ei koge selle positiivset mõju, siis tõenäoliselt oled pitta ehk tule tüüpi naine. Sellisel juhul võta mungapipart koos shatavari´ga. Veel on oluline teada, et mungapipra toime ilmneb pikaajalisel tarbimisel ja tuntava tulemuse saamiseks tuleks seda võtta järjest vähemalt kolm kuni neli kuud. Mungapiprast võib olla abi ka PMSi ehk premenstruaalse sündroomi, ebaregulaarse tsükli ja akne korral.

Dong quai´d ehk hiina heinputke kasutatakse üleminekuea vaevuste, menstruaalhäirete ja artriidi korral. Heinputke idamaisel versioonil on paremad, organismi tugevdavad toonikuomadused. Euroopa heinputke on tõhusam kasutada koos shatavari´ga.

Harilikku kikkaputke ei soovitata üksiktaimena kasutamiseks naistele, kellel on organismis tuli tasakaalust väljas – väljendub näiteks kõrge vererõhu ja diabeedina -, kuna tal on soojendav toime. Hea taim ebaühtlase menstruatsiooni, menstruatsioonivalude, rauapuuduse ja peavalude puhul, parandab vereringet.

Kobar-lursslill on kõige tähtsam taim üleminekuea kuumahoogude leevendamisel. Kobar-lursslillel on kerge fütosteroidne toime, suurendades ja reguleerides östrogeeni taset organismis. Seda kasutatakse menstruaalprobleemide korral, eriti valulise menstruatsiooni ja vooluse korral. Kobar-lursslill on kuivatava ja jahutava toimega ning üleminekueas tuleks seda võtta koos shatavari’ga. Selliselt kombinatsioonis on kobar-lursslille mõju võrreldav hormoonasendusraviga.

Veiste-südamerohi on üks parematest taimedest üleminekueas ja menopausis, sest ta tugevdab närvisüsteemi ja emakat, aitab unetuse vastu, vähendab südamekloppimist ning hormonaalsetest muutusest tingitud emotsioonide kõikumist. Samuti kaitseb tuppe bakteriaalse infektsiooni eest. Ta on üks tuntumaid menstruatsiooni stimuleerijaid ja sobib hästi kokku kikkaputke või kobar-lursslillega. Veiste-südamerohi ei sobi vererohkete menstruatsioonide korral ja üleminekueas tuleks teda kombineerida shatavari´ga.

Veel kaks ravimtaimetoonikut, mida tarbida üleminekueas ja menopausis teena, on lagritsa-magusjuur (Glycyrrhiza glabra) ja harilik altee (Althaea officinalis). Lagritsa-magusjuure tee toetab naise hormonaalsüsteemi, rahustab seedimist ja on kergelt lahtistava toimega. Ei ole mõeldud kõrgvererõhu käes kannatavatele naistele, sest suurendab vererõhku. Harilik altee on väga hea neeru- ja kopsutoonik. Mõlemad taimed tervendavad rakumembraane ja aitavad taastada limaskesta, mistõttu sobivad hästi näiteks maohaavandite puhul.

Higistamise ja kuumahoogude vastu on abi salveiteest. Seda tuleb juua jahutatult.

Et aga igal mündil on alati kaks külge, on ka taimedel soodne ja ebasoodne mõju, mis sõltub sellest, kes seda taime võtab. Näiteks sobivad “tulisele inimesele” jahutavad taimed ja “jahedale inimesele” soojendavad. Ajurvedas kasutatakse taimi peamiselt kombineeritult, sest nii saame soovitud mõju suurendada ja ebasoovitavat vältida. Seetõttu oleks enne taimede manustama hakkamist hea teadjaga aru pidada.

Autor: Mirjam Hakkaja

Allikas: Taimetarkus: milliseid ravimtaimi korjata mais ja juunis?

Millised taimed sobivad kõige paremini sinu tähemärgile?

5 väekat ja vitamiinirikast kevadist “supertoitu”, mis võiks olla igaühe söögilaual

Karulauk – vitamiinide väest pakatav terviseturgutaja

Seotud