Panchakarma – suurpuhastus kehale ja meelele

Panchakarma on sügava mõjuga puhastav, uuendav ja noorendav teraapiate kompleks, mis väljutab kogunenud mürgid ja taastab organismi sünnipärase tervenemisvõime, tugevdab immuunsüsteemi või leevendab kroonilise haiguse kulgu. Mõnikord nimetatakse seda isegi “imeprotseduuriks”.

Ajurveda järgi tähendab tervis seisundit, kus keha on terve ja meel rahulik, kehasisesed loodusjõud on tasakaalus ning ainevahetus töötab korralikult. Hea tervis sõltub meie võimest töödelda ja seedida elu erinevaid tahke, omandada see, mis meid emotsionaalselt ja füüsiliselt toidab, ja ülejäänu väljutada. Kui me ei suuda täielikult seedida oma toitu, kogemusi ja emotsioone, hakkavad meie organismis kuhjuma jäägid, mis “roiskudes” muutuvad mürgiks ja tekitavad haigusi.

Panchakarma koosneb kolmest etapist: ettevalmistus, puhastusprotseduurid ja stabiliseerimine ehk protsessist väljumine. Pehmete ja leebete kehaprotseduuride, kindla päevakava ja toitumisega on võimalik terveneda kroonilistest tervisehädadest ja muuta ebasobivaid mõtte- ja käitumismustreid.

Ettevalmistavas etapis pehmendatakse sisemisi ja väliseid kudesid gheega ja õlimassaažiga. Hommikul tühja kõhu peale võetud ghee pehmendab seedekulgla seintele ladestunud mürgikihti ja jõuab ka organismi sügavamate kudedeni, valmistades organismi ette mürkide väljutamiseks. Välispidiselt toetatakse protsessi spetsiaalse õlimassaažiga. Seejärel toimub mürkide väljutamine seedetraktist kõhulahtisust põhjustavate taimede abil ja pehmetest kudedest higistamise teel.

Teises etapis väljutatakse spetsiaalsete kliiniliste tehnikatega ülemäärased, tasakaaluseisundist väljas olevad organismisisesed loodusjõud vata, pitta ja kapha, mis põhjustavad haigusseisundeid. Siia kuulub näiteks peensoole ja kaksteistsõrmiksoole puhastamine, aga võib kuuluda veel ka teraapiline oksendamine.

Kolmandas etapis toimub organismi stabiliseerimine ja seedetule taastamine, kus oluline roll on toitumisel, joogal, meditatsioonil ning korrapärasel päevakaval ja eluviisil.

Õigesti tehtud panchakarma on võimas tervendav protseduur. Kindlad protseduurireeglid on väga olulised ja neid mitte järgides võib panchakarma kasu asemel hoopis kahju tuua. Seetõttu tehakse panchakarma´t spetsiaalses kliinikus kolm-neli nädalat kontrollitud ja hoitud keskkonnas. Terviklikult tehtuna hõlmab panchakarma alati ka ravitoimega toitumist, meditatsiooni ja joogat.

Pehmed kehaprotseduurid on leebed ja meeldivad, ent samaaegselt ka sügavad. Kogu panchakarma protsess tähendab ka intensiivset sõnadeta psühhoteraapiat, sest vabaneda saavad hangunud emotsioonid, mõtte- ja suhtemustrid. Keha tervenemisega tervenevad minevik ja suhted ning koged loomulikult ja rahulikult olemuslikku spirituaalsust. Inimese enda keha on tema kõige suurem õpetaja ja vaimne teejuht.

Indias panchakarma´t tehes on kasu sellest, kui oskad võimalikult täpselt küsida, mida soovid. Seetõttu võivad mõningased eelteadmised panchakarma´st olulised olla. Samuti on oluline eeltöö kliinikute osas, sest tase võib olla väga erinev. Panchakarma´t on mõtet võtta kui põnevat reisi iseenda sisse, mitte kui ühte atraktsiooni turismireisil. Kui sa soovid samal reisil tutvuda ka kohalike vaatamisväärsustega, siis oleks seda parem teha enne suurpuhastust.

Ghee võtmise ja intensiivsemate protseduuride päevadel ei ole üldjuhul lubatud kliinikust lahkuda, kuid stabiliseerimise etapis võib käia väljas, kui söögiaegadest kinni pead. Õige tulemus on see, kui sa ühel hetkel märkad, et ohhoo, seda probleemi mul enam polegi! Aga millal muutus täpselt toimus, ei ole võimalik öelda. Toimunud muutus jääb püsima. Kõige õigem on panchakarma esmast mõju hinnata kolme-nelja kuu pärast, kui oled taas kohanenud oma tavakeskkonnaga ja otsas on kliinikust kaasa antud taimepreparaatide varu.

Kodune panchakarma

Paljudel ei pruugi olla võimalust sõita kuuks ajaks Indiasse, sest see on kulukas ja aeganõudev. Ometi sooviks organismi leebelt ja armastavalt tervendada ja turgutada. Selleks on olemas ka lihtsam lahendus nn koduse panchakarma näol, mida viiakse läbi vähem reglementeeritud tingimustes. Kodune panchakarma on turvaline protseduur, kuid ka siin peab täpselt järgima instruktsioone. Ka koduses panchakarma´s kasutatakse organismi sisemiseks puhastamiseks gheed ning mürkide väljutamine toimub higistamise ja ravimtaimedega ajutise kõhulahtisuse esilekutsumisega. Keerulisi kliinilisi protseduure ette ei võeta ja sisemiste loodusjõudude tasakaalustamine toimub kindla päevakava, monodieedi, pranajaama, meditatsiooni, massaaži ja jooga abil.

Oluline on veeta aega looduses ja vältida liigset stimulatsiooni nagu televiisor, arvutiekraan või raske füüsiline koormus. Panchakarma protseduur võib mõnikord olla füüsiliselt ebamugav, sest sidekoe puhastusel vabanevad sinna kogunenud emotsioonid ja see võib põhjustada ebaadekvaatsust tajudes, emotsionaalset ebastabiilsust või intensiivseid emotsioone. Samuti võib mürkide väljutamine esile kutsuda peavalu, seljavalu või nahalööbeid ning aeglustada oluliselt seedeprotsessi. Seepärast on hea, kui konsulteerid enne ja vajadusel ka protsessi jooksul ajurveda praktikuga, et kõik kulgeks mõnusalt ja turvaliselt.

Samuti on hea, kui kodust panchakarma´t on võimalus kogeda väikeses juhendatud grupis, toetatud keskkonnas väljaspool argiaskeldusi. Olles omandanud tehnikad ja kogenud protsessi, on hiljem juba kindlam tunne seda kodus omaette teha.

Olen teinud kodust panchakarma´t nii üksi kui väikese grupiga ja kogenud, et ka sellisel lihtsamal viisil tehtud puhastus on tõhus ja sügav. Selle tulemusena lähevad paika sinu elurütm ja söögiportsud ning kaob magusaisu. Sa õpid vahet tegema keha vajadustel ja meele isudel. Hommikul ärkad väljapuhanuna, rõõmsameelse ja teotahtelisena. Kinnistub loomulik vajadus ennast füüsiliselt liigutada. Elu on ilus ja inimesed armastusväärsed. Sinu sees on armastus, rahu ja usaldus elu suhtes.

Olgu kliinikus või kodus, panchakarma tähendab aja võtmist enesevaatluseks ja lõõgastumiseks, et mõtiskleda ja mediteerida ning puhastada meelt, keha ja vaimu.

Autor: Mirjam Hakkaja

Allikas: Mirjam Hakkaja, Kristina Paškevicius, Katrin Saali Saul “Elu puudutus”, kirjastus Pilgrim

Panchakarma retriit toimub 18. – 23. augustil Lääne-Eestis asuvas turismitalus. Sündmus algab pühapäeval kell 17.00 ja lõpeb reedel lõuna paiku. Retriit sisaldab:

  • Personaalset tervisekonsultatsiooni. Tervisliku olukorra hinnangut panchakarma alguses ja personaalseid soovitusi väljumisel.
  • Protseduuride tutvustamist ja nende juhendatud praktiseerimist.
  • Massaažiõpetust ja massaaži kõikidel päevadel.
  • Joogat, pranajaamat ja meditatsiooni.
  • Toitumise ja toidu valmistamise õpetust.
  • Vestlusringe.
  • Sauna, toitu ja ööbimist üksinda toas.
  • Mõnusat seltskonda ja rahulikku sissevaadet endasse.

Vaata panchakarma retriidi kohta lisa SIIT.

Seotud