“”Kurjuse” sildi alla liigituvad õelus, tigedus, kadedus, väiklus ja viha,” ütleb Tammsaare-nimelise lugejapreemia laureaat Marek Kahro

Anton Hansen Tammsaare nimelise lugejapreemia sai tänavu Marek Kahro ajalooliste faktidega rikastatud põnevusromaani”Kuradil on lapse nägu” eest.

Žürii liige Age-Li Liivak ütles ERRile järgmist: “Väga hästi kirjutatud, keelt kasutatud ja ajalugu uuritud. Lauseehitus kena, kui me räägime, kuidas raamatut lugeda. Päris lihtlausetega kirjutatud ei saa ju olla meie Tammsaare-nimeline preemia, sest Tammsaare valdas sõna hästi. See mees on ka nii teinud. Nii et soovitan lugeda, siis näete ise.”

Marek Kahro romaani “Kuradil on lapse nägu” tegevus toimub väikeses Põlvamaa külas. Jaanipäeva eel lahvatab seal tulekahju, mida asub uurima keerulistele juhtumitele spetsialiseerunud politseinik Hando Oras. Kui samas külas toimub teinegi põleng, milles hukkub kohalik elanik, avaneb uurijale maaidülli taha peitunud segaste suhete rägastik. Peagi ilmneb, et mitu hiljutist surmajuhtumit on kummalisel kombel seotud rootsiaegse nõiaprotsessiga, mille tagajärjel saadeti tuleriidale noor talupoeg.

See ajalooliste faktidega rikastatud põnevik on järg raamatule “Seal, kus näkid laulavad”, mis pälvis kirjanduskonkursil “Bestseller 2015” ilukirjanduse kategoorias esikoha. Need kaks romaani – “Seal, kus näkid laulavad” ja “Kuradil on lapse nägu” – on eraldi võttes täiesti iseseisvad ega eelda, et toimunust arusaamiseks peaks ilmtingimata mõlemaid lugema.

Oma loomingu iseloomustamiseks on Marek Kahro öelnud, et teda huvitab see, kuidas isiksus areneb ja miks kurjus nii sageli inimhinges esile kerkib. Oma blogis “Mõtteait” kirjutab Marek nõnda: “Headus ja kurjus ei ole muinasjutu kategooriad. “Kurjuse” sildi alla liigituvad mitmed inimlikud pahed ja omadused: õelus, tigedus, kadedus, väiklus, viha. Inimene ei sünni kurjana, kuid ta sünnib isekana. Väikelapse jaoks on isekus ja jonn vahendid, millega end maksma panna. Teisiti ta ei saa ega oska. Õnnetuseks jäävad paljud ka sipupükstest välja kasvades isekaks ning hakkavad jonnima kohe, kui nad oma tahtmist ei saa. Kes peab ennast maailmanabaks, kroonimata keisriks ja ilmeksimatuks kohtumõistjaks, näebki enese ümber peamiselt vaenlasi, idioote ja värdjaid. Need, kes ei seisa egoistiga samal rindejoonel ega laula temaga sama laulu, on egoisti vaatepunktist ohtlik element. Nad tõrjutakse eemale, neid alavääristatakse või lihtsalt eiratakse.”

Tammsaare-nimeline lugejapreemia, mida on välja antud juba 41 korda, väärtustab maaelu ja maainimeste kujutamist Eesti kirjanduses ning selle preemia saaja otsustab Järva valla lugejatest koosnev žürii. Varem andis preemiat välja Albu vald, mis ühines Järva vallaga.

Autor: Inge Pitsner

Vaata Marek Kahro raamatu “Kuradil on lapse nägu” kohta lisa kirjastuse Pilgrim kodulehelt.

Seotud