Kui tahad häid suhteid, hoia “oma tassi täis”

Pereterapeudid ütlevad, et kus iganes näed sa probleemselt käituvat last, otsi põhjuseid selleks tema vanemate juurest – nende suhtest, kasvatusstiilist või väärtushinnangutest. See tähendab seda, et peaaegu iga last saab aidata, aidates hoopis tema vanemaid, nendib Vikerraadio “Peresaate” saatejuht, kahekümneaastase kogemusega pereterapeut Katrin Saali Saul.

Tee lapseni käib läbi tema vanemate. Vanemlik liit peaks omakorda toetuma ja ammutama jõudu paarisuhtest. Hea paarisuhe toetub omakorda sellele, et kumbki osapool on ise hea vaimse tervise juures, et kummagi vajadused on rahuldatud ja kumbki tunneb end ise hästi.

Vanema enda hea toimetulek ja vaimne tervis on alustalaks lastega toimetulekul. Kui me tahame vaimselt terveid lapsi, on esmatähtis, et vanemad tunneksid end ise hästi ja võtaksid selle tarbeks aega enese jaoks.

Kui me oleme väsinud, magamata, stressis ja oma teadvustamata emotsioonide poolt lükata-tõmmata, siis pole me arukad olendid, kellega saab rahulikult rääkida, kelle peale saab loota, kes teevad hoolivaid valikuid ja kes on lahked ja sõbralikud. Kurnatuna me ei suuda käituda viisil, mida teoreetiliselt hindame õigeks. Ja kahjuks ei suuda me siis kasutusele võtta tarkusi heade suhete hoidmise kohta. Me unustame suhtlemispsühholoogia kuldtõed:

*Ole lahke ja sõbralik!
*Enne kui hakkad kellelegi piire kehtestama, loo temaga mõistev suhe!
*Kuula vestluspartner või laps ära!
*Enne lahenduse pakkumist paku lohutust ja mõistmist!

Kes meist teoorias tugev poleks! Aga võta näpust – tahame parimat, välja tuleb paljudel aga … nagu alati.

Kui vanem on suures stressis, on ka laps suure tõenäosusega stressis. Vanema stress kandub lapsele üle. Vanem ja väikelaps on nagu ühendatud anumad. Stressis inimese taluvuslävi on alati madalam kui rahulikul inimesel. Kui meil on hea olla ja stressihormoonide tase madal, suudab enamik meist rahulikult reageerida.

Kui vanema “tass on tühi”, siis on tõenäolisem, et iga väiksemgi lapse virin võib vihastada ja partner ajab hulluks. Kui vanem paneb tähele, et viimasel ajal liiga sageli ärritub, käitub agressiivselt või vastupidi lööb käega ja tõmbub iseendasse, on sellised käitumised selged märgid vanema suurenenud stressist.

Kuidas stress tekib ja mis toimub väsinud lapsevanemaga? Kuidas vanem saab “täita oma tassi”? Lapsevanema “tassi täitmise” soovitusi saab juurde lugeda Katrin Saali Saul.

Eluterve kärgpere: sinu ülim väljakutse on oma südame avamine ehk soovitused lapsega partneri uuele kaasale

Kõik saab alguse lapsepõlvest

Need on 7 asja, mida naised, kelle lapsepõlves oli vähe armastust, kannavad edasi oma täiskasvanuea suhetesse

Seotud