Kui suhe saab läbi: Ideaalne lahkuminek versus tegelikkus

Ideaalsel juhul astuvad lahutajad esimese sammuna suhtest välja. Puhkavad ja kosuvad, enne kui nad uude suhtesse astuvad. Et tormid ja tungid jõuaksid raugeda, vesi settida ja paarilised uue olukorraga harjuda, laps(ed) vanemate siseheitluse tulemustega kohaneda. Nii saaksid endised partnerid rahuneda. Lõpeb ju vaid paarisuhe, naise ja mehe vanemlik suhe jääb kestma. Nii kauaks, kuni laps (või lapselaps) elab. Ideaalsel juhul asendab paarisuhet nüüd edaspidi sõbralik, hooliv vanemlus, kus mõlemal on endiselt kohustused ja õigused lapse suhtes ning hoolitakse ka teisest partnerist kui kaasvanemast. Hea lahkumineku korral on emotsionaalne seotus ekspartneriga läbi ning iseenda terviklik minapilt kui toredast ja hakkamasaavast inimesest taastunud, kirjutab Katrin Saali Saul oma raamatus „Kärgpere käsiraamat“.

Ja alles siis, kui eelmine suhtepaat on pärast tormi oma kõikumise lõpetanud, on mõistlik astuda uude suhtesse. Lootusega, et vanast suhtest saadud kogemused ja õppetunnid ei kordu, et ollakse targemad. Targemad just selles vallas, et väärtustada paarisuhet, seda hoidvat emotsionaalset sidet ja avatud suhtlust oma vajaduste, tunnete, mõtete, murede ja soovide selgeks tegemisel. Ja targemad selles, et vaid enda vajadusi silmas pidades kaugele ei seila. Partneri vajadused on sama olulised. Kõige olulisem on koostöö vastastikuste vajaduste pühendunud rahuldamisel.

Mõned tõepoolest õpivad oma suhtevigadest ning neil on suur tõenäosus leida uuest suhtest palju rohkem rahuldust ja rõõmu. Leida partner, parim sõber ja abiline elus.

Teised ei õpi aga midagi. Nad oskavad süüdistada uut partnerit tema vigades, aga omaenda panust paarisuhte ebaõnnestumises ei taha tunnistada. Öeldakse ju, et enda vigade suhtes oleme suurepärased advokaadid, aga niipea kui asi puutub partneri vigadesse, muutume prokurörideks, kes esitavad armutult süüdistuse. Nii korduvad uues suhtes eelmise suhte probleemid, aga lisanduvad veel uued, mis on seotud nüüd juba kas enda või oma uue partneri lastega.

Paljukest aga neid ideaalseid lahkuminekuid on, mille järel puhatakse jalga enne uude suhtesse sukeldumist ning lahkutakse sõpradena? Et kärgpere luuakse tingimustes, kus vana paat on seilamiskõlbulik ja tugev alus, mis iseseisvalt on edasi purjetanud, ning elumeri on jõudnud vanad paarilised teineteisest rahulikult eemale kanda?

Sageli annab põhjuse lahkuminekuks just uus suhe, mis tõotab ühele partnerile rohkem õnne. Väga sageli pole teine paariline lahkuminekust üldse huvitatud ning kaotab aastateks pinna jalge alt, hoolimata sellest, et suure tõenäosusega olid neil suhted juba enne mõnda aega keerulised, sillad üksteiseni ammu üles tõstetud, nende suhtepaat lekkis ning kodusadamas polnud mõnus tormivari, vaid tumedad hoovused liigutasid paati ka siis, kui ta kai ääres seisis. Hästi toimiva emotsionaalse liidu juurest ei lahkuks ju keegi…

Kuigi lahkuminek ja uue pere moodustumine on alati emotsionaalne, on selle moodustamine vahetult pärast lahkuminekut kõigile osapooltele tihti laastav tundetornaado.

Autor: Katrin Saali Saul, perekonna psühhoterapeut, holistiline terapeut

Katkend pärineb kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Katrin Saali Sauli raamatust „Kärgpere käsiraamat“.

 

Seotud