Emotsionaalne vägivald suhtes | Neutraliseeri partneri kriitikanooled

Vägivaldse partneri häbistavate valede ja süüdistuste asendamine toitvama ja hoolivama sisehäälega on deprogrammeerimisprotsessi oluline osa. Häbistavad sõnad suudavad emotsionaalse vägivalla ohvrite teadvusesse nii sügavale end sisse uuristada, et vägivallatseja kriitiline hääl jääbki pidevalt kummitama. Keskendume nüüd sellele, kuidas neid kriitilisi sõnu summutada ning neid hoolivamate ja väestavamatega asendada.

Vägivaldse partneri kriitilised laused

Hakka märkama, kui sageli sa kriitilisi sõnumeid oma peas üle kordad. Pane tähele, kas need on sinu partneri poolt öeldud sõnad ja laused. Näiteks: “Sa oled loll”, “Sa ei oska midagi õigesti teha”, “Sa oled liiga tundlik”, “Keegi teine ei viitsiks sind välja kannatada”.

Nüüd pane tähele, kas mõned kriitilised laused sinu peas on su enda omad, mis on tekkinud sinu partneri käitumise tagajärjel: “Ju ma pole armastust väärt”, “Ma olen kohutav kaaslane”, “Minu tunded pole olulised”.

Hakka üles kirjutama neid kriitilisi/häbistavaid sõnu, mida sa oma peas kuuled.

Pane tähele, millal need sõnumid oma inetut pead tõstavad. Need võivad esile kerkida näiteks siis, kui sa apsaka teed, kui sa üritad midagi uut teha, kui sa midagi saavutanud oled, kui keegi sulle komplimendi on teinud.

Ja nüüd vaatle ka seda, kuidas sa olid omaks võtnud partneri häbistavad sõnad ja kriitika, nii et tema enam ei pidanudki neid asju ütlema, sest sa ütlesid neid asju ise endale.

Järgmine samm on nende kriitikanoolte neutraliseerimine. Järgmine kord, kui sa kuuled oma peas häält, mis sind hurjutab ühe või teise asja eest, mida sa tegid või tegemata jätsid, vasta sellele negatiivsele kriitikale, öeldes endale midagi sellist:

• “Ma teen nii hästi, kui ma oskan.”

• “Ma annan endast parima.”

• “Minu arust olin ma tubli. Sinu ootused on ehk liiga kõrged.”

• “Olen selline, nagu olen, ja see on okei.”

• “Ära kritiseeri mind kogu aeg.”

• “Kui sa lõpetaks minu kiusamise, oleks ma sinu suhtes ehk sõbralikumalt meelestatud.” Öelda midagi sellist nagu “Ma tegin oma parima“, on sootuks midagi muud kui end välja vabandada. See on kaastundlik tõdemus, et kõik võivad eksida isegi siis, kui nad kogu jõust pingutavad.

Järgmine samm on asendada partneri kriitiline ja häbistav hääl uue häälega – hooliva sisehäälega.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Beverly Engeli raamatust “Emotsionaalne ja vaimne vägivald”.

Kuula lisaks ka Vikerraadio Peresaadet “Kuidas kaitsta ennast emotsionaalse vägivalla eest?”

Seotud