Valged kääbustähed võivad paljastada tumeaine olemuse

Tumedat ainet on universumis rohkem kui tavalist ainet. Kuid et teda ei ole näha, ei ole ka teada, millest ta koosneb, vahendab Novaator.err.ee.

Üks lootustandev võimalus on püüda tähele panna, et kui tumeda aine salapärased osakesed lagunevad, siis milleks nad lagunevad. Mõnede mudelite järgi võivad tumeda aine osakesed omavahel põrkudes laguneda muu hulgas ka täiesti tavalise aine osakesteks.

Nüüd on rühm teadlasi eesotsas Javier Acevedoga Ameerika Ühendriikidest Stanfordi Ülikoolist käinud välja mõtte, et tumeda aine lagunemissaadusi on võib-olla võimalik avastada, kui uurida selle pilguga valgeid kääbustähti.

Valge kääbus on väike valge täht, mis on kunagi olnud täiesti tavaline täht, seejärel aga paisunud punaseks hiidtäheks, ja pärast seda väga pisikeseks ja tihedaks kokku tõmbunud.

Tavaliselt on valgel kääbusel massi umbes sama palju kui Päikesel, aga läbimõõtu umbes nagu maakeral. Üksnes elektronide rõhk hoiab valget kääbust veel väiksemaks kehaks, nagu näiteks neutrontäheks kokku tõmbumast.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaator.err.ee.

Seotud