Tohutu ookeanipuhastussüsteem, mis on kavas käiku lasta 2016. aastal

Maa ookeanid on tulvil kilekotte ja muud sünteetilist prahti, mis võib osutuda eluohtlikuks mereloomadele ning kahjustada kogu merekeskkonda üldiselt. Ühe 2014. aastal avaldatud uuringu põhjal hulbib ookeanides 5,25 triljonit plastmasstükki, mis kaaluvad kokku 269 000 tonni! Selline saastehulk kahjustab igal aastal hinnanguliselt 100 000 merikilpkonna ja mereimetajat ning rohkem kui miljonit ookeanielanikku.

Õnneks on mõned inimesed selle probleemi pärast tõsiselt mures ja kavatsevad selle suhtes midagi ette võtta. 2013. aastal leiutas Hollandis registreeritud mittetulundusühingu The Ocean Cleanup asutaja ja tegevjuht Boyan Slat prügikoristaja, mis oleks väidetavalt võimeline puhastama kõik maailma ookeanid vaid viie aastaga. Nüüd on ta teada andnud, et see auahne projekt on kavas käiku lasta juba 2016. aastal.

Ookeani koristustööd on kavas alustada Tsushima rannikuvetes. Tsushima saar asub Jaapani ja Lõuna-Korea vahel ning on hädas tohutu plastmassireostuse probleemiga – hinnanguliselt satub ookeanivette igal aastal üks kuupmeeter plastmassi iga inimese kohta. Plaanitud 2000 meetri pikkusest süsteemist saab kõigi aegade pikim ujuvrajatis ja seda on kavas töös hoida vähemalt kaks aastat.

Kuidas see süsteem täpselt töötab? Tegemist on ujuvate tõkkepoomide ühendatud võrgustikuga, mis kogub ookeanihoovuste abil veest plastmassist prahti. Seega koristab ookean sisuliselt ennast ise! Kui praht on neisse tõkkepoomidesse takerdunud, võib selle eemaldada või hiljem kõrvaldamiseks kokku koguda.

Projekti Ocean Cleanup peamine eesmärk on välja töötada tehnoloogilised moodused ookeanidest plastmassprahi välja võtmiseks ja tulevikus sarnase saaste ärahoidmiseks. Firma kavatseb viie aasta jooksul kasutusele võtta 100 kilomeetri pikkuse koristussüsteemi Hawaii ja California vahelistes vetes. Ocean Cleanupi arvutisimulatsiooni kohaselt võimaldaks see kümne aastaga puhastada ligi pool Vaikse ookeani niinimetatud “suurest prügisaarest” ehk tohutust plastmassprahi kogumist.

Slat lausus sel teemal järgmist: “Maailma ookeanide prügiprobleemiga tegelemine on üks suurimaid keskkonnaalaseid väljakutseid, millega inimkond tänapäeval silmitsi seisab. See esimene koristusseadeldis mitte ainult ei aita kaasa puhtamate vete ja ookeanide loomisele, vaid kujutab ühtlasi hädavajalikku sammu meie eesmärgi saavutamise poole, milleks on Vaikse ookeani suure prügisaare kõrvaldamine.”

See video selgitab kõike, mida on vaja kõnealuse projekti kohta teada.

Allikas: http://themindunleashed.org

Tõlkis. Joonas Orav

Seotud