Solvumine mõjub meie psüühikale sama plahvatuslikult nagu Molotovi kokteil lahingus

Solvumisega on segunenud viha, süüdistamine, jõuetus, haletsus ja reetmise tunne. Mõni saab põleva lõkke endas kiiresti kustutatud, mõni aga kannab seda tuld endas aastaid ja viskab solvangulõkkesse puid muudkui juurde, kirjutab Alexis Varnum oma raamatus “Uus reaalsus”.

Mõni solvub harva, aga mõne jaoks on solvumine igapäevaseks kaaslaseks. Mis peitub solvumise taga ja miks inimesed solvuvad?

1. Avatud manipulatsioon. Inimene on harjunud väikese lapse kombel teistes süütunnet tekitades saama alati kõik, mida tahab. Kuidas teistes süütunnet tekitada? Loomulikult solvumise ja nutuga ning solvajaga suhtlemisest keeldudes. Lapsena see meetod ju vanemate puhul toimis. Milleks nüüd teisiti käituda!

2. Varjatud manipulatsioon. Inimene ei oska andestada ega teadvusta endale oma käitumist. Mida kauem ta ei andesta, seda suuremaks teise inimese süütunne kasvab. Lähedane inimene, abikaasa, laps või sõber on valmis kõik tegema, et andeks saada.

3. Ebaadekvaatne enesehinnang. Sellisel inimesel on teiste suhtes kõrged nõudmised. Kõik “peavad” talle midagi, aga tema teistele mitte. Ta on veendunud, et tal on alati õigus ja kõik peab olema nii, nagu tema arvab.

4. Soov vastutus teiste õlgadele veeretada. Inimene ei taha oma elu ja tegude eest vastutada. Tema meelest on alati keegi teine süüdi – vanemad, sõbrad, ülemused, riigikord. Ta solvub teiste peale, aga endas probleemi ei näe. Sel moel vabaneb ta vastutuse võtmisest.

5. Põhjendamatud ootused. Inimene loob oma peas stsenaariumi, kuidas asjad tema arvates peaksid käima. Tal on ettekujutus, kuidas teised tema suhtes käituma peaksid, ja ta ootab, et kujutluspildist saaks reaalsus. Tegelikult seda aga ei juhtu, sest igaühel on oma etendus ja oma stsenaarium. See, kes eeldas, on solvunud ja pettunud.

Kuidas solvumisest vabaneda? Teadvusta endale, et oled solvunud, ja leia üles põhjus, miks sa tegelikult solvusid. Tuleb enda vastu aus olla ja mõelda, mis su solvumise taga tegelikult peitub. Kui leiad solvumise tagamaad üles, siis tööta endaga ja vabane probleemist. Praegu leiab selle kohta palju infot, kuidas iseenda ja oma solvumistega tegeleda. Kui sa üksi hakkama ei saa, siis pöördu spetsialisti poole. Enesega töötamise tulemusena vabaned solvumisest ning see ei saa enam sinu suhteid ja elu hävitada.

Autor: Alexis Varnum

Allikas: Alexis Varnum “Uus reaalsus”, kirjastus Pilgrim

Seotud