Sinu hääl ei saa kaotsi minna – vähemalt valimistel mitte

Viimasel nädalal on lausa kõrvulukustavalt levima hakanud üks jutt. See on sinu hääle “kaotsimineku” jutt. Et kui sa valid erakonda, kes ei pruugi riigikokku saada, siis su hääl läheb kaotsi või mis veelgi hullem – mõni suur saab selle endale. Näoraamat on seda juttu täis, seda räägitakse köögis, saunas, poes ja sajas muus kohas. Vaatame seda juttu siis lähemalt.

See kaotsimineku jutt on üks eksitamise jutt. Selgitan. Sa valid ühe inimese – kas mõne erakonna nimekirjast või üksikkandidaadi. Sinu hääl läheb konkreetselt sellele inimesele (ja erakonnale, mille nimekirjas ta kandideerib) ja jääb sinna pidama. See kajastub valimistulemustes, mitu häält iga kandidaat ja erakond sai. Nii et kellelegi üle või kaotsi su hääl päris kindlasti ei lähe. Sinu valik jääb sinu valikuks ehk sinu hääl jääb sinu omaks.

Eraldi küsimus on, kes saab parlamenti. Esiteks, enamus inimesi, kelle poolt hääletatatakse, niikuinii ei saa, sest rohkem kui tuhandest kandidaadist saab riigikokku 101. Teiseks on meil praegu erakondadele kehtiv valimiskünnis 5%. Võib juhtuda, et sinu poolt valitud erakond ei ületa seda künnist, aga hääl ei lähe ikka kaotsi, vaid jääb selle erakonna ja inimese külge, kellele sa ta andsid. Jah, on õige, et sinu hääl ei jõua järgmisel neljal aastal läbi tehtud valiku riigikokku. Aga võib ka nii juhtuda, et sinu kandidaat saab isikumandaadi (ca 5000 häält) ja saab ikka riigikokku, isegi kui erakond ei saa.

Aga mis on kõige tähtsam – kui sa ei vali oma südame ja oma maailmavaate järgi, siis mille järgi sa valid ja millist tulemust siis oodata on? Ehk kui sa valid kedagi, keda sa väga ei taha valida, siis saad ka selle, mida sa väga ei taha saada. On ju loogiline? Samuti usun ma vähemalt Eesti valimiste salajasusse, seega ei hakka keegi sind karistama “valesti” hääletamise eest.

Kokkuvõttes usun ma ja olen ka ise oma sõnade järgi varem valinud, et hääletada tuleb selle inimese ja erakonna poolt, kellele tahad oma häälega hoogu anda ja keda toetada. Olgu ta väike või suur, kui hääletad päriselt kellegi poolt, siis saame parima võimaliku valimistulemuse.

Autor: Toomas Trapido

Loe lisaks: Kas oskad ja julged teha elu muutvaid valikuid?

Otsustamise vägi: võimatu saab võimalikuks

Elu algab seal, kus lõpeb mugavustsoon

8 sammu kriisi tõmbetuultest tasakaaluni

Seotud