Seminaril “Teekond sügava suhteni” kõnelevad raskusi ületanud paarid

Tallinnas, Telliskivi loomelinnaku Vaba Laval toimub 21. oktoobril suurseminar “Teekond sügava suhteni”, kus kõnelevad mitmed tuntud paarid oma suhete keerdkäikudest.

Marika ja Mario Pruuli jaoks tähendab sügav paarisuhe siirast ja sügaval südametasandil hoolimist, mõistmist ja armastamist. “Selles suhtes väärtustatakse teineteise olemust, arvamust, mõtteid ja tundeid. Suhe on teinud läbi paarisuhte esmased faasid ning on jõutud sügavamasse ja teadlikumasse pühendumisse, kus pole teemasid, millest ei saaks rääkida. Sügav paarisuhe on oluliselt isetum, autentsem ja küpsem, selles on tolerantsust ning teadlikust. Sügavas paarisuhtes pole püüdu teineteist muuta, vaid toetada, julgustada, inspireerida ning tuua esile teises tema parimad omadused. Kindlasti on sügavas paarisuhtes oluline ka usalduse olemasolu. Mõlemad osapooled on avatud, oskavad ja julgevad väljendavad oma vajadusi ja piire ning sellele rajatakse kokkulepped. Harmoonia hoidmiseks tehakse ka kompromisse.

Partnerid ei võta suhet ja teineteist enesest mõistetavana, vaid tuntakse tänulikkust. Suhtes osatakse hoida emotsionaalset ja füüsilist lähedust ning intiimsust. Arvestatakse teineteise vajadustega ja tehakse koostööd, et mõlema vajadused saaksid rahuldatud. Osatakse pakkuda teineteisele ka vabadust. Koos ollakse siirast soovist, mitte sõltuvuse või kohustuste pärast. Sügavasse paarisuhtesse jõudmise teekond sisaldab endast kindlasti ühiseid kogemusi, mis on mõlemat inimest tugevalt õpetanud ja pannud tegema läbi enese sees olulisi muutuseid. Läbi nende kogemiste ja muutuste saab ka paarisuhe tõusta järgmisele tasandile ja uue kvaliteedi. Mõlemad partnerid on õppinud sügavamalt tundma esmalt iseennast ja võtavad vastutuse eneses olevate mõtete ja tunnete eest. Koos olemine ei tulene vajadustest, vaid see on südamest tulev soov olla, jagada ja kogeda elu koos,” ütlevad Pruulid.

Seminari korraldaja Raivo Juhansoni arvates algab õnnelik ja sügav suhe õnneliku ja armastava suhte loomisest iseendaga. “Sügav suhe on teadlik suhe, kus mõlemad pooled võtavad täieliku vastutuse enda elu eest, süüdistamata ja kritiseerimata teist poolt oma kannatustes ning valudes. Mõlemad partnerid soovivad ja julgevad liikuda üheskoos sügavamatesse soppidesse, et iseendast teadlikumaks saada. Põhjus, miks enamik inimesi õiget partnerit otsides ebaõnnestub, on enesesest mõistetavaks pidamine, et õige on see partner, kellega koos olles me end muutma ei pea. Tegelikult on partner meie ellu tulnud õpetajaks, et me iseendast ja oma alateavuslikest mustritest teadlikumaks saaksime ja seeläbi muutuksime.

Sügava suhte eesmärgiks on isiklik vaimne kasvamine ja areng ning seeläbi tuua ellu midagi, mis on enamat kui kumbki osapool suudaks üksinda luua. Sügava suhte olemuseks on julgus aus olla oma kõikide soovide, vajaduste, arvamuste väljaütlemise ja tunnete osas. Julgus elada avatult, oskus südamest anda kui ka vastu võtta. Austades ja aktsepteerides iseennast ja partnerit just sellisena, nagu oleme. Oskus südamest andestada, kuna see pakub kergust, vabadust ja rahulolu mõlemale poolele. Oskus rääkida oma partneri armastuse keelt. Julgust jääda igas hetkes iseendaks. Me ei saa oma partnerit muuta, me saame muuta oma suhtumist partnerisse,” lausub Juhanson.”

Elu on nagu teekond, kus me läbi erinevate kogemuste pidevalt kasvame. Pidev õppimine ja arenemine, et aina sügavamasse ja teadlikumasse suhtesse liikuda. Iga partner meie elus tuleb meile midagi õpetama ja peegeldama. Iga paarisuhe aktiveerib just need teemad, mida oleme antud ajahetkel valmis õppima ja kogema. Kui oleme valmis õppima, enda vastu aus olema ja julgeme oma hirmudest läbi minna, siis on võimalik oma arenguteel sügavamasse suhtesse liikuda.

Sügav paarisuhe aitab südame ümber ehitatud kaitsemüürid ja barjäärid esile tuua ning seeläbi ära lammutada. See on järjepidev protsess, et avaneda lõpuks tõelisele ja vabale armastusele. Tõeline armastus on alati vaba, nii nagu on sügav paarisuhe olemuselt vaba,” arvab Juhanson.

Epp Kärsini jaoks on sügav suhe see, kui sellel on potentsiaal kasvada ajas. Iga suhe vajab küpsemist, aga see on teekond tugevatele, mis vajab teadlikkust iseendast ja oma vajadustest. Ta siiralt usub, et igas inimeses on olemas kuldtükike või teemant, mis ootab, et saaks tõeliselt särada.

“Kui me oleme koos õige partneriga, siis imed alles algavad. Kindlasti peab olema avatud süda ja julgus näidata enda õrnust ja haavatavust. Rääkima, rääkima ja veelkord rääkima. Rääkima kõigest, sest nii kasvab usaldus. Kui usaldust ei ole, ei ole võimalik suhet toimima saada. Põhivajadused peavad sobima, ootused elule ja ka unistused. Julgus koos unistada, julgus üksinda unistada ja seda jagada. Oskus kuulata ja vaikida, oskus kaasa mõelda ja õigel hetkel olla toeks. Ja oskus eemalduda, kui peaks olema vajadus, tajuda ja tunnetada teise soove. Hinnata vabadust ja lasta vabalt kulgeda survestamiseta, sest ainult nii me kogeme rohkem, kui oleksime osanud soovida. Maailmas on nii palju ilusaid naisi ja mehi. Alati on keegi kuskil ilusam, targem, parem ja kirglikum. Sügavas suhtes oskab partner tuua välja partneri parimad omadused ja tundma panna kaaslast, et tema on just see üksainus, erakordne ja eriline kaaslane, kõige ilusam, kõige targem, kõige toredam, ühesõnaga kõige ainulaadsem,” ütleb Kärsin.

Eve Elizabeth Kaljuse jaoks on sügav suhe eatu suhe. Selles pole määratlust, et algas ja lõppes, vaid igal hetkel on midagi uut ja senini kogematut ning samas ka miskit, mis kestnud kaua ja hääbumas. Sellise suhte aluseks on oskus lihtsalt teineteise kohalolu hinnata ja armastada, heas ja halvas, sest kõik, mis sünnib, on ju vaid kogemus. Oskus oma kogemuslikkuses end avada ka siis, kui tegemist tavatute situatsioonide, olukordadega ja näha ikkagi selles vaid head, on aidanud meid ja kindlasti aitab kõiki pikalt suhtes püsida.

“Kuidas sellist suhet luua, on keeruline küsimus, sest kõik ju sünnib igal hetkel lihtsalt elust enesest. Pigem oskus avada end sellises suhtes eksisteerimisele on see võtmesõna, sest ainult nii saab see teoks. Paljude jaoks tundub selline suhe igav ja üksluine, paljude jaoks liiga ekstreemne ja hirmutav. Meie jaoks on see olnud imeline ja külluslik oma erinevates värvides ja selle eest olen oma abikaasale väga tänulik,” räägib Eve.

“Selleks, et olla sügavas suhtes oma partneriga, on vaja esmalt olla sügavas suhtes ja kontaktis iseendaga,” ütleb Raigo Kaljus. Inimestevahelistes suhetes väga oluline rääkida ja ennast väljendada, aga sama oluline on ka oskus kuulata ja mõista. Meie meel tegeleb pidevalt hinnangute andmisega, nii endale kui teistele, oluline on aga jääda selle juures neutraalseks vaatlejaks, mitte sellega samastuda. Sügava ja kestva suhte alustaladeks on kindlasti ausus, julgus, hoolivus, soov mõista ja andestada ning loomulikult võime armastada ennast ja teisi.”

Seminari teise korraldaja Tiit Trofimovi jaoks on sügav suhe selline, mis on üles ehitatud täielikule aususele. Aususele seksuaalsuses, tunnetes, oma käitumismustrite eest vastutuse võtmisel. Peab olema julgus seda jagada oma partneriga. See on Trofimovi jaoks ühe täiusliku suhte alus. Täielikult teise aktsepteerimine tema tõelises olemuses.

“Tõelist suhet saabki saavutada niimoodi, et igal hetkel kõike toimuvat jagada ja jääda kohale ka siis, kui teise poole jagamine on sulle valus nii emotsionaalselt kui ka hingeliselt,” arvab Trofimov.

Vaat ka videot:

Vaata suurseminari kohta lisa: vabamehetee.ee

Vaata lisainfot sündmuse Facebooki lehelt

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.