Seksuaalsus on nagu tuli – kui lõket ei toida, siis lõke kustub

Seksuaalsuhte kvaliteet ja mõlema partneri rahulolu mõjutavad otseselt partnerite emotsionaalset sidet, vastastikust avatust, hoolimist, usaldust ja jätkuvat huvi koos olla. Rääkida saab seksist ja sellega seonduvast aga ainult siis, kui on olemas kolm tegurit: emotsionaalne side, usaldus ja turvatunne.

Mis on siis need psühholoogilised põhjused, mis võivad kustutada naise seksuaalse iha ja pärsivad käte tõusmist ümber kaasa kaela? Siin on omakorda mitu aspekti. Üks neist on naise isiklik läbisaamine oma kehaga. Paljud naised häbenevad oma keha, alati leidub põhjus, miks rahulolematust tunda: midagi on liiga palju või liiga vähe, pole piisavalt trimmis, mõnel armid, teisel karvad, kolmandal muud defektid. Naised oskavad ju une pealt kosta, mis neile nende keha juures ei meeldi. Kui aga küsida, mis sulle su keha juures meeldib, mida sa kauniks pead, järgneb tavaliselt mõttepaus, millele sugugi iga kord ei järgne positiivset vastust. Enesekriitika on paljude naiste igapäevane meelelahutus, aga samaaegselt on ju võimatu tunnetada oma ilu ja pühadust.

Oma seksuaalsusega heas kontaktis oleval naisel on oma kehaga sõlmitud rahu. Ta tunneb end oma kehas hästi ja vaatamata oma füüsilisele seisundile aktsepteerib selline naine oma keha, nii riietega kui ilma. Kui sa ei armasta oma keha, on ka keeruline kompleksivabalt seksi nautida ja seda oma partnerile pakkuda. Mida rohkem naine ise seksi naudib, seda suuremat rõõmu ja rahuldust pakub see ka mehele. Kindlasti on naisi, kes kostavad selle peale, et ise mitte nautides on ka võimalik mehele naudingut pakkuda – ilmselt ka tõsi, aga vaid väga enesekesksed mehed ajavad taga ainult enda rahuldust. Iga küps mees soovib elada teadmises, et ta on voodis hea ja osav ning suudab pakkuda oma naisele seksuaalseid kõrghetki.

Meedia on teinud naistele ikka väga sügava karuteene, rääkides ideaalsest kehast ja näidates pilte nii-öelda perfektseks tembeldatud kehatüüpidest. Muidugi on ka neid naisi, kes on tõesti väga vormist väljas ja kelle ülekaal on muutunud ka füüsilises mõttes kehale koormavaks paineks, aga nende kõrval on tuhandeid naisi, kes on suurepärases vormis, ent kes siiski oskavad iseendas viga näha ja laita. Ja nad laidavadki ennast, iga päev. Siinkohal tahaks õpetada meest: ära mitte iialgi kritiseeri oma naise välimust, kui sa ei taha, et tema seksuaalsus läheks lukku. Alati, kui su naine küsib sinult, kas ta näeb hea välja, vasta JAH, ja vasta KOHE: Kallis, sa näed suurepärane välja. See on üks ja ainus õige vastus, mis su naisele turvatunnet loob, sest naine kahtleb peaaegu alati selles. Kui naine sinu silmis imetlust ei näe, siis tema ebakindlus kasvab hüppeliselt, ja ebakindla naise seksuaalsus on ohus.

Imetlemise imetabav vägi

Veel üks aspekt, mida naised kui ühest suust kinnitavad, on seotud naise imetluse kadumisega mehe suhtes. Naise seksuaalsus tuhmub sama palju, kui ta ise enam meest imetleda ei oska või ei suuda. Kaob mehe suhtes imetlus, kaob ka iha. Suhte alguses naine imetleb meest, igas mehes on ju midagi imetlusväärset! Kui vaadata meest pealaest jalataldadeni, siis igaühes leiab ainest kiituseks. Kellel lõikab pea, kellel on silma ilu jaoks, kellel on hea nina ja ärivaist, kellel jookseb jutt – naljamehed on ju alati naiste seas menukad olnud -, kelle väärtuseks on kuldsed käed, kellel on süda õigel kohal. Mõne mehe väärtuseks on tema suguorgan, mõne populaarsus seisneb tema kiiretes jalgades, mõned mehed hiilgavad ühes või paaris vallas, aga õnneseentel on kogu komplekt kokku hästi õnnestunud.

Tavaliselt suhte alguses jagub naisel mehe suhtes imetlust, ent mõne aja pärast osadel naistel see kaob. On siis asi selles, et naine pettub – imet polnudki? Või oli see romantilise faasi udu ja kui see udu hajus, oli ka ime otsas. Või siis on asi hoopis selles, et ime muutub tavaliseks, enesestmõistetavaks, naine harjub imega ära ega näe enam, mis on imetlusväärne ja hea, vaid keskendub sellele, mis teda häirib. Ja üks on päris kindel: igas mehes leidub midagi, mis häirib.

Alguses oli näiteks imetlusväärne see, et mees oli nii romantiline, korraldas küünlavalgusõhtuid ja tsiteeris poeete, aga pikapeale selgub, et lambipirni ta vahetada ei oska ja haamriga naela ei taba. Või tundus alguses nii imeline see, et mees on jõukas ja edukas, aga siis selgub, et ta ei taha sugugi rääkida. Või olid ligitõmbavad mehe kuldsed käed – mida ta kõike ehitada oskas! -, aga näe, raha lugeda ei mõista. Või oli algul voodis kõik nii suurepärane, aga siis selgub, et argielus on mees ebasõbralik või suisa ebaviisakas ja harimatu. Või osutub alguses hooliv ja intelligentne mees isana poisikeselikult vastutustundetuks.

Kui mingid meeled või aju ei leia enam mehe imetlusväärse olevat, siis naise käed ei tõuse. Keha räägib iseenda eest. Kui kaob imetlus, on esimene samm suhte allakäiguspiraali suunas tehtud. Kui naine lakkab meest imetlemast, on see naisele endale ka väga raske. Naised soovivad oma meest imetleda.

Oma rohkem kui 20aastase terapeuditöö jooksul suudan kõikidest juhtudest meenutada vaid ühe käe sõrmedel naisi, kes on öelnud, et imetlemine pole neile oluline. Mehele on naise imetluse kaotus aga veelgi raskem. Mehe enesetunne, aga paljudel juhtudel ka enesehinnang sõltub sellest, kas naine peab teda piisavalt heaks või mitte.

Naised tahavad vaadata oma mehele alt üles. Vähe sellest, enamik naisi tahab, et mees oleks neist mingis valdkonnas parem, targem, osavam, tugevam. Just see, et mees oleks mingis valdkonnas parem, et tema poole saaks üles vaadata, annab naisele sageli turvatunde.

Turvalisuse võluvõti

Veel üks psühholoogiline aspekt, millest eespool juba juttu oli ja mis naise seksuaalsust mõjutab, on turvalisus. Turvalisuse kadu võib keerata naise südame lukku ja lukus südame juures ei tõuse käed kallistuseks. Kui naine ei tõtta enam kallistama ja keerab voodis pigem selja, võib mehel tekkida küsimus, mis siis nüüd äkki juhtus. Missugune konkreetne sündmus sellise hoiaku põhjustas?
Seos turvatunde ja iha vahel pole väga lineaarne. Ei ole nii, et juhtus üks intsident, kus naise turvatunne sai riivata, ja ongi kohe süda lukus. Lühiajaline tüli võib muidugi ka natukeseks ajaks südame lukku keerata, aga kui turvatunne taastub, keerab naine südame jälle lahti. Tülidejärgses leppimises on naiste ja meeste vahel üks oluline erinevus: enamik naisi soovib seksida alles siis, kui tüli on juba ära tülitsetud, kui emotsionaalne lähedus on taastunud; meestele on aga seks mooduseks, et tülitsemine lõpetada ja lähedus taastada. Nii pole naine nõus seksima, kuni asjad pole klaarid, ja mees jälle ei saa asja enne klaariks, kui ta pole saanud tunda naise lähedust.

Üldiselt saab aga naiste kohta öelda, et nad on väga kannatlikud. Enamik naisi on sellised, kelle süda ei sulgu kohe, mõnedel võtab sulgumine ikka pikki aastaid. Nad ootavad kaua, andes aeg-ajalt teada, mõni valjuhäälsemalt, mõni vihjamisi, et nende turvatunne on ohus. Ükskõik missugune turvatunde liik: füüsiline, emotsionaalne, materiaalne või seksuaalne. Võib-olla on naine aastaid tundnud, et mees tõstab tema peale häält, riidleb, ja naine tunneb, et mees teda ei austa. Võib-olla on naine aastaid talunud, et mehel on kõrvalsuhted. Võib-olla on naisel mehele aastaid etteheiteid, et mees ei osale kodutöödes, teda pole üldse kodus või tema panus finantsliitu sööb naise turvatunnet. Või siis on naine aastaid asjatult igatsenud, et mees teda kuulaks ja mõista püüaks.

Siis, ühel päeval on naise karikas täis. Ilma igasuguse ettehoiatamiseta: karikas on täis ja süda on lukus. Süda on lukus ja käed on rüpes, mitte mehe kaela ümber. Rahuldamata vajadus mingis liidus, ükskõik kas materiaalses, emotsionaalses või sotsiaalses plaanis, toob endaga kaasa tagajärje enamasti just seksuaalses liidus. Kusjuures see, et naise süda konkreetses suhtes lukus on, ei tähenda, et tema seksuaalsus lukus oleks. Ühed naised liiguvad turvatunde otsinguil edasi ja selles tuules võib ta seksuaalsus tärgata mõne teise mehe suhtes, kellega ta end turvaliselt tunneb. Peaaegu alati, kui naine lahkub suhtest, on tal iha kustunud ja suhte mingi aspekt pole olnud turvaline. Teised naised, kel pole usku omaenda turvalisse hakkama saamisesse, ei liigu suhtest kuhugi. Nad jäävad suhtesse, sest kuigi mingis aspektis on turvatunne puudu, võib see jällegi mõnes muus aspektis olemas olla. Võib-olla mõtlevad nad oma laste turvalisuse peale. Aga mis seisus on nende naiste süda, kui nad turvalisust ei tunne?

Eros ihkab mängulisust ja uudsust

Et niigi keerulist asja veelgi keerulisemaks teha, peab tunnistama, et seksuaalsuse alalhoidmiseks turvalisusest üksi ei piisa. Põnevust on ka vaja. Lähisuhteid mõjutab kõige enam meie kaks inimlikku baasvajadust, mis on oma olemuselt vastandlikud:

1. Vajan turvalisust, püsivust, rahu ja usaldust. Etteaimatav on turvaline! Kõik see moodustab elukeskkonna, mida me nimetame “kodu”. Seda on vaja mu perele ja lastele.

2. Vajan ka uudsust, seiklust ja riski. Tahan kõndida tallamata radu, tahan müstikat, tundmatut, üllatust. Seda meie turvaline kodu ei paku. Aga just see on erootiline ja äratab meis seksuaalsuse, paneb elujõu voolama.

Eriti ohustatud on siin need paarid, kelle ellu rutiin väga tugevalt sisse murrab. Väikese lapsega või mingil muul põhjusel kodus olev partner või haige elukaaslane, kes kodust eriti väljas ei käi. Iga päev sama lugu. Aga sama tulemuse võib saada ka siis, kui mõlemad partnerid käivad küll tööl, aga õhtune kodune rutiin on kogu aeg sama. Söök. Mõni minut vestlust, kodutööd, koristamine, telekas, meilid. Eriti hull on lugu veel siis, kui partner lõpetab enese eest hoolitsemise, näeb kodus välja hall ja luitunud. Väljaveninud dressid ja pleekinud pluus on paljude koduriietuse standardvarustuses. Need on küll igavad ja vormitud, aga nii pehmed, sisse kantud, praktilised, ei pigista ega pitsita, plekid ei paista välja ning ära visata kah veel ei raatsi. Nii mugav on neis! Ennast tehakse korda ainult välja minnes, mis on muidugi ilus ja tore, aga hea partnerluse jaoks sellest ei piisa. Ilmselt inimesed ei adu, et partner puutub temaga kokku põhiliselt kodus.

Suur lähedus ja turvalisus võivad paradoksaalselt olla hea seksi vaenlased, sest kirge toidab tundmatu ja ootamatu. Pikaaegsed partnerid on teineteise jaoks seksuaalselt huvitavad siis, kui nende suhtes on distantsi, üllatusi ja mängu. See, kes suudab oma partnerit kõrvalt vaadata ja näha temas põnevat inimest, hoiab üleval ka oma seksuaalset kirge tema vastu.

Uudne pilk hoiab Erose elus ja kire üleval. Kirg on alles sellises suhtes, mille kohta saame öelda, et see suhe on elus. Üks kõige olulisem komponent, mis annab nii üksikinimesele kui ka paarisuhtele elususe, on mängulisus. See läheneb juba raketiteaduse komplitseeritusele: kuidas hoida üheaegselt elus nii turvalisust kui põnevust? Kui elu läheb liiga argiseks ja rutiinseks, kaob sealt põnevus, ootamatus ja kirg. Ent kui kõik on ootamatu, kui elad pidevas teadmatuses, siis pole seal enam turvalisust.

Vastus on tasakaalu leidmises. Kuidas tuua iha tagasi? Ega siin ühte konkreetset soovitust tuua ei saa, sest paarid on erinevad. Eks esmalt tuleks endale teadvustada, mis on olnud suhtes iha tapja, ja siis püüda see kõrvaldada. Kui on puudu turvalisusest, siis kuidas seda suurendada? Kui on puudu põnevusest, siis kuidas seda tekitada? Kui on tegemist väsimusega – kuidas leida enesele aega?

Seksuaalsus on mingis mõttes nagu tuli – kui lõket ei toida, siis lõke kustub. Kui naise südames on veel hõõguvad söed, on neid oskusliku puhumise korral võimalik lõkkele puhuda. Mõni lõke on aga nii kustunud, et ei aita ka puhumine. Lõkke toitmine on mõlema ülesanne, nii naise enda kui mehe. Tee naise seksuaalsusesse käib läbi naise südame ja parim ekspert selles küsimuses on alati konkreetne naine ise. Iga naine võiks endalt küsida: mis paneb minu südame laulma?

Autor: Katrin Saali Saul

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Seksuaalne tervenemine: tõeline seksuaalsus avab meile hedonistlikud naudingud ja rõõmu, mis on meile igapäevaselt kättesaadavad

Armastus ja kirg saavad suhtes otsa, kui me ise unustame olla armastuse ja kire kandjad

Naise keha on kui imedemaa

Seotud