PODCAST | Terapeut vastab: Mis on kõige suurem viga, mida lahku minnes tehakse?

Statistika näitab karmi reaalsust – üha enam tuleb juurde lahutatud vanematega lapsi ja kärgpered muutuvad aina levinumaks. 25-aastase pereterapeudi kogemusega ülipopulaarse raamatu “Kärgpere käsiraamat” autor Katrin Saali Saul toob Alkeemia podcastis välja peamise vea, mida lastega lahku minevad paarid teevad.

Terapeut selgitab, et tegelikult on vigu lausa nii palju, et nendest võiks teha 24-tunnise eraldi saate ja siis jääks ka veel mõni mainimata. Üks viga on näiteks see, et ema või isa hakkab teist vanemat lapse elust välja lõikama, eirama või maha tegema. Saali Saul toob välja, et värsked pereteraapia suunad soovitavad lapsel pärast lahkuminekut jääda elama selle vanema juurde, kes teist rohkem austab.

“Laps on pool emast ja pool isast. Andes lapsele otse või kaudselt mõista, et teine vanem on halb, anname lapsele tegelikult ka vihje, et pool temast on halb,” selgitab pereterapeut ja lisab, et juured, sh nii ema kui isaga suhted, on lapse enesehinnangu ja minapildi jaoks väga tähtsad. Isegi, kui teine vanem oli paarisuhteks kõlbmatu, siis vanema rolli see automaatselt ei laiene.

Kolm muutumatut asja – surm, maksud ja lapsevanema roll

“Kui öeldakse, et kaks asja siin elus on muutumatud – surm ja maksud, siis pereterapeudina lisaksin ma sinna ka kolmanda – lapsevanema roll!” tõdeb Katrin Saali Saul. Seepärast tuleb austada teist vanemat, lubada lapsel temaga kohtuda ning olla koostööle orienteeritud suhtumisega.

Sageli on vanemad kimbatuses ega oska lastele “õigesti” lahutusest teada anda. Eesti juurtega argentiina ja saksa terapeut Tiiu Bolsman õpetab, mida võiks lapsele öelda, et luua turvalisust, rahu ja armastus: “Sa oled saadud armastuses. Me oleme Sinu loojad ja sina oled pool ühest ning pool teises. Ma armastan sinus su emmet/issit, sest sa oled pool temast.”

Katrin Saali Saul rõhutab, et iga lapse jaoks on laastav kuulda, kui tema vanemad ei armasta enam teineteist ning et võib-olla pole temagi tahetud või armastuses sündinud laps. “Öeldes lapsele välja, et isegi kui vanemad ei ela enam koos, siis nad armastavad last tervikuna, ka teise vanema “poolt”. See annab lapsele võimaluse armastada mõlemat vanemat,” räägib Saali Saul.

Kiirustamine on kõige rängem viga

Lahkuminek ja uue kärgpere loomine toob kaasa palju vigu, sest tegemist on emotsionaalse teemaga. Aga mis selle protsessis siis ikkagi kõige suurem viga on? “Üks kõige räigem viga, mida tehakse, on kiirustamine. See on kõige suurem vaenlane!” toob pereterapeut veel ühe suure apsaka lisaks teise vanema “kustutamisele”.

Uut suhet, eriti veel kärgpere loomist, tasub alustada siis, kui eelmine suhe on lõpetatud. “On väga alatu alustada uue suhtega juba siis, kui eelmine pole nii füüsiliselt kui emotsionaalselt lõpetatud!” Lastel peaks olema aega kohaneda iga etapiga – vanemate lahkuminekuga, uue elukorraldusega ja alles seejärel ideega, et emmal-kummal tekib uus suhe ja pere.

Kui teatada lapsele vanemate lahkuminekust ning kohe on platsis ka uus elukaaslane koos uute lastega, siis on pinget ja harjumatut väga palju. “Lastele on väga raske taluda nii suuri muutusid korraga. Kiirustades traumeerid last!” hoiatab pereterapeut.

Laste jaoks on stabiilsus ja töötav vanelik liit ka pärast lahkuminekut väga olulised märksõnad. Seitse aastat tagasi kirjastuselt Pilgrim välja antud raamat “Kärgpere käsiraamat” on saanud nüüd värskenduse!

Alkeemia podcastis uurib saatejuht Dali Karat pereterapeudilt ja autorilt Katrin Saali Saulilt, milliseid muudatusi raamatus värske trüki puhul tehti ning mis on need kolm asja, mida ta veel sinna lisada sooviks. Lisaks selgitab terapeut levinud ja välditavaid vigu täpsemalt.

KUULA PODCASTI

Vaata lisaks Katrin Saali Sauli raamatu “Kärgpere käsiraamat” kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt.

 

Seotud