Kuidas mõista, kas su ellu on tulnud mõistlik inimene või abjuuser?

Enne kui hakkad suhet looma, oleks mõistlik mõista, kes su ellu on tulnud. See on raske küsimus, kuid sellest tuleb rääkida, kuna inimesed võivad olla ka vägivaldsed. Vägivald võib olla erinev: füüsiline, vaimne, majanduslik, seksuaalne, intellektuaalne. Nimetan siin vägivaldset inimest abjuuseriks, mis tuleneb ingliskeelsest sõnast abuser ja tähendab kuritarvitajat. Sünonüümina kasutan ka sõna vägivallatseja. Abuser/abjuuser võib olla nii mees kui naine, partner, töökaaslane, sõber või naaber. Abjuuser arvab, et temal on alati õigus ning oma õigust surub peale nii füüsilise kui vaimse vägivallaga.

Tavaliselt on ta küllaltki hea psühholoog ja tema mõju alt on raske väljuda. Abjuuserite hulgas on rohkem mehi kui naisi. Kust nad tulevad? Lapsepõlvest. Väikestele tüdrukutele öeldakse tihti, et sa oled armas väike printsess. Aga mida öeldakse poistele? Eriti mitte midagi. Seetõttu võib täiskasvanueas tekkida vajadus nuruda teiste tähelepanu. Kui aga tüdrukut on kasvatatud nagu poissi, st et ta oleks iseseisev ja tugev, siis võivad ka neist formeeruda abjuuserid.

Praegu on palju lahutusi ning tulevasi mehi kasvatavad emad või vanaemad, kes arvavad, et poissi peab kasvatama rangemalt, et temast tuleks mees, kes ei oleks oma isa sarnane. Emad on ranged ja domineerivad, poega kiidetakse ja väärtustatakse vähe. Aga laps vajab seda! Kui liiga rangelt ja külmalt kasvatatud poiss kasvab suureks, hakkab ta tegema kõike, et pälvida tähelepanu.

Kuidas mõista, kas su ellu on tulnud mõistlik inimene või abjuuser?

Esialgu ongi seda raske mõista, sest suhtlemine abjuuseriga on väga meeldiv. Ta on väga hoolitsev, tahab osaleda sinu elus, aitab, võib olla helde, kinkida lilli ja luua su ümber muinasjutu. Sinus võib küll tekkida alateadlik tunne, et midagi selles loos on valesti, kuid armumine peidab need moondused. Kui oskad analüüsida ja jälgida, siis avastad, et meeldiva suhtlemise taga peitub kontroll sinu olemise ja tegevuse üle. Tema juttudest võib läbi joosta fraas „Ma tahan, et sa oleksid parem“, soov sind allutada. Ta võib mõelda, et sa ise pole võimeline otsuseid vastu võtma ja vajad nõuandeid ning loomulikult saab vaid tema neid sulle anda.

Vägivallatseja ignoreerib su piire, tema jaoks ei ole need tähtsad. Kui sa tahad millegi eest seista, näiteks kaitsta enda tegevust või positsiooni, siis abjuuser räägib sulle augu pähe, et see, mida sa plaanid, pole tegelikult üldse tähtis, ja sa hakkad endas kahtlema. Näiteks ülemus-abjuuser võib kutsuda sind tööle su vabal päeval või jätta sind tööle pärast tööpäeva lõppu, kuigi selleks pole vajadust. Peale tutvumist teeb abjuuser kõik selleks, et sa usaldaksid teda, oleksid armunud.

Hiljem hakkab ta sind alandama, väärtusetuks pidama, kritiseerima. Ja see võib juhtuda mõne minuti jooksul. Suhet keeratakse justkui tagurpidi. Oluline on mõista, et abjuuserile ei ole võimalik meeldida, sest ta ei vaja enda kõrvale ideaalset inimest, vaid soovib muuta oma lähedast. Ka teda ei saa muuta – ei ole mõtet lootagi. Kuid toksilise suhte mõju saab vähendada. Esialgu pööra endale tähelepanu ja mõista, et sa ei saa kõigile meeldida. Õpi ennast väärtustama, ignoreeri tema manipulatsioone. Kui ta näeb, et ei saa sind mõjutada, tema huvi kaob. Kui oskad olla iseseisev, vastutad ise oma elu eest, siis kuritarvitaja ei saa sind vallutada ja juhtida. Ka töösuhetes oska enda eest seista, ära lase tal siseneda oma isiklikku ellu, ära räägi enda elust.

Abjuuseritel võib olla psüühiline häire, kuid seda on raske märgata ja ära tunda. Ta võib tunda vajadust ühiskonna, sugulaste ja lähedaste tähelepanu järele. Ta vajab kõikide imetlust. Näiteks nartsissist pole see inimene, kes ennast kogu aeg peeglist vaatab, kuid talle meeldib sisemiselt ennast imetleda. Abjuuseril on tavaliselt madal enesehinnang, ta kahtleb endas, ei väärtusta ennast ja mõtleb, et ta pole kellelegi vajalik. Kuid teisest küljest ta peidab seda ja üritab katta teiste tähelepanuga. Ta valib välja inimese, kelle silmis saab olla truu sõber ja romantiline armuke. Ta teeb kõik selleks, et kasulikuna näida. Ja loomulikult teeb ta seda selleks, et teistel jääks temast mulje kui usaldusväärsest, toredast ja heast inimesest, kellele saab alati toetuda. Selle kõige all aga peitub inimene, kes ei oska olla kaastundlik ja kellel puuduvad tunded.

Abjuuserid ei oska olla siirad ega tea, mis on empaatia. Nad mõtlevad välja strateegia, kuidas saaks inimestega suhelda. Võtame näiteks olukorra, et sa oled kaotanud rahakoti. Mida teeb abjuuser? Ta teeb sellest sündmuse ja lohutab: ära muretse, kõik saab korda jne. Ta tekitab mulje, et on siiras ning tõesti tahab toetada ja aidata. Ta teeb seda vaid selleks, et avaldada head muljet.

Vägivallatseja ei tunnista kunagi oma süüd ega hakka sinu ees vabandama. Tema põhiülesanne on leida ja süvendada sinu puudusi ning keskendada ka sinu tähelepanu nendele puudustele. Ta hakkab rääkima, et pead ennast muutma; ta sisestab sinusse moondatud ettekujutuse reaalsusest. Ta püüab sind allutada ja nõnda ennast kehtestada.

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Alexis Varnumi uuest raamatust „Armastus ja suhted uues reaalsuses“.

Seotud