Kas päikesetormid teevad 2012. aastal maailmale lõpu?

Päikese aktiivsus on regulaarne tsükkel, mis saavutab kulminatsiooni umbes iga 11. aasta järel. Nende tippude läheduses võivad päikesepursked põhjustada satelliitside katkemist, kuid insenerid on juba välja töötamas magnettormide eest kaitstud elektroonikaseadmeid.

2012. aastaga ei seostu erilist riski. Järgmine Päikese aktiivsuse tipp pole mitte 2012. aastal vaid 2013. aasta lõpus või 2014. aasta alguses ja prognoositavalt tuleb see keskmine, mitte tugevam kui varasemased tsüklid.

Oluline on aga see, et ka võimsaim Päikeselt lähtuv purse ei suuda Maad füüsiliselt hävitada. Küll aga mõjutavad Maad siia jõudvad elektromagnetiline kiirgus ja laetud osakesed. Päikeselt saabuv tugev röntgenkiirgus mõjutab atmosfääri ülemist kihti, segades GPS satelliitide tööd ja kui Päikeselt väljunud koronaalse massi purse põhjustab tugevaid elektromagnetilisi kõikumisi Maa magnetväljas, siis võivad rivist välja minna elektrivõrkude transformaatorid ja satelliitide pardal olevad elektroonikaseadmed.

Üha rohkem tehnoloogia abil toimivas maailmas, kus väga palju sõltub mobiiltelefonidest, kus GPS on kasutusel nii autodes kui lennukites ja finantstehingud börsil sõltuvad ülitäpsetest kelladest, on magnettorm tõsine asi.

NASA teadlased võrdlevad magnettormide ohtu orkaaniohuga, mil hoiatuste korral tuleb võtta tarvitusele ettevaatusabinõud ja muuhulgas välja lülitada elektroonikaseadmed. Samamoodi kui orkaaniohu puhul, väljastatakse hoiatused ka enne magnettorme.

Näiteks elektrikompaniidele, kosmosetehnika operaatoritele ja lennujuhtidele. Kosmoseilma prognoosimine on viimasel ajal läinud täpsemaks ja kuigi ei ole võimalik magnettorme vältida, saab maailma kaitsmiseks võtta kasutusele asjakohased meetmed.

Allikas: www.ilm.ee

Seotud