Haruldane sündmus – Veenuse üleminek Päikesest

6. juuni varahommikul saime jälgida Veenuse transiiti ehk üleminekut Päikesest. Mis on selle ajaloolise ja maapealsele vaatlejale harukordse sündmuse astroloogiline tähendus ning mida see endaga kaasa toob?

Taevakehade vastastikune asend on inimesi huvitanud iidsetest aegadest peale. Tähetargad on planeetide liikumist jälginud aastatuhandeid ning teinud nende kohtumistest kõikvõimalikke järeldusi. Seda, et neid kohtumisi saab ette ennustada, teadsid juba vanad babüloonlased.

Mida tähendab 5.- 6. juunil toimunud Veenuse transiit ehk üleminek Päikesest?

Tegemist on väga haruldase nähtusega astronoomias, mis on meie ajaarvamise enam kui 2000 aasta jooksul toimunud kõigest 25 korda. Viimati käis Veenus Päikese eest läbi kaheksa aastat tagasi – 8. juunil 2004. Järgmist korda tuleb aga oodata lausa üle sajandi – 11. detsembrini 2117. Sama ajaga, mis Maa teeb Päikese ümber 8 tiiru, teeb Veenus neid 13. Mõne inimese eluaastatesse ei pruugi ükski selline üleminek sattuda, aga mõni teine inimene võib seda lausa kaks korda näha. Nimelt käivad need üleminekud paarikaupa 8-aastaste vahedega ja neid paare eraldab kas 105,5- või 121,5 aastat ning praegune üleminek on ühe sellise paari tagumine juhtum. Seega on tegemist väga erilise sündmusega, mis meie eluajal enam ei kordu.

Eestis sai Veenuse üleminekut Päikese kettast jälgida 6. juuni varastel hommikutundidel. Väga oluline on selliseid vaatlusi teostada turvaliselt – kaitsmata moel Päikesesse vaatamine võib jäädavalt kahjustada vaatleja silmi! Jälgimiseks sobib hästi väike binokkel, kuid kindlasti ei tohi vaadata otse Päikesesse, valgust tuleb tugevasti nõrgendada. Filtriks kõlbab nii mustaks säritatud fotofilm kui tahmaklaas, väga hästi sobib ka ümbrisest välja võetud floppy-ketas. Läbi viietollise ketta saab vaadata mõlema silmaga, binokli või teleskoobiga vaatlemiseks on parem muretseda spetsiaalne filter ja see kindlasti objektiivi ette kinnitada.

Veenuse ülemineku astroloogiline tähendus

Tähetargad ja astroloogid on taevakehade liikumisi huviga jälginud juba aastatuhandeid tagasi. Seekordne sündmus, kus Veenus ja Päike kohtuvad, on kindlasti märkimisväärne ja põnev meile kõigile.

Astroloogiliselt peetakse Veenust armastuse, seltskondliku läbikäimise ja kunstidega seotud planeediks. Positiivsed apektid näitavad ilu ja harmooniat. Olulisteks märksõnadeks on ka külgetõmbejõud, populaarsus, seltskondlikkus, kunst ja esteetilisus. Samuti elujõud, tugevus ja saavutused elus. Egiptlased pidasid Veenuse sümbolit Ankhi, elu andja sümboliks.

Päike on aga astroloogias kõige mõjuvõimsam taevakeha. Päike on seotud meie tahtega, elu põhieesmärkide ja püüdlustega. Päike annab inimesele valdava osa selle märgile omaseid iseloomujooni, milles ta paikneb. Päikese positiivsed aspektid annavad elujõudu ja energiat. Võimendavad autoriteetsust ja tahtejõudu, tähistavad õnnestumist. Paljud kultuurid usuvad, et Päike on kõikide hingede allikas. Samuti on ta meie päikesesüsteemi süda ja juhtija, mis kontrollib kogu valgust, soojust ja energiat.

Võttes nende taevakehade omadused aluseks, siis selline omavaheline koosmõju on väga suure jõu ning hea energiaga. Selline astroloogiline seis peaks mõjutama Maad väga positiivselt ning juhtima suurte muutuste ja tervenemise teele, mida meie koduplaneet juba ammu vajab.

Mida on kaasa toonud eelnevad Veenuse transiidid?

Vaadates eelnenud Veenuse üleminekuid, siis sel ajal on toimunud ajaloos alati suured ja väga olulised muutused.
Periood 1631-1639 tõi kaasa uuenenud ning kindlasti ka avardunud maailmavaate. Galileo Galilei poolt avaldatud teooriaga, et maa ei ole meie universumi keskpaik, vaid selleks on Päike, said senised teadmised taevakehadest ja nende korrast ümber kujundatud. Samuti toimus sel perioodil intellektuaalne revolutsioon Rene Descarti juhtimisel. Kiriku range valve all olnud teadmised hakkasid kõikuma, teadlased tulid julgemalt välja uute teooriate ning avastustega. Ka Eestile oli see periood olulise tähtsusega – 1632. aastal avati Tartu Ülikool.

Ajavahemikul 1761-1769 toimus kapten Cook’i pikk ja olulise tähtsusega merereis Tahitile. Sinna perioodi jäi ka aeg, kus peale pikka sõjategevust kirjutasid Prantsusmaa ja Hispaania alla omavahelisele rahulepingule. Suurbritannias käivitus jõudsalt tööstusrevolutsioon, avati esimesed laevatatavad kanalid, ehitati veskid ja käivitati vabrikud.

Perioodil 1874-1882 toimus suur tehnoloogiline hüpe, hakati laialdaselt kasutama elektrit ja telefone, oli leiutatud elektripirn ja lindistamiseks vajalikud seadmed.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kõige selle juures on ühiseks ja läbivaks jooneks progress, kiire areng ja teaduse edusammud, mis on oluliselt inimese elule ja selle kvaliteedile mõju avaldanud. Samuti on sel ajal alati toimunud inimeste vaimsuse ja spirituaalsuse suurenemine ja avardumine.

Muutused on teretulnud

Vaadates meie elu ja meie koduplaneedi olukorda praegu, siis positiivsed muutused ja arengud on väga oodatud. Ka meie vajame praegu teaduslikku ja tehnoloogilist läbimurret, et suuta toime tulla Maad vaevavate probleemidega, olgu selleks siis ülerahvastatus, toidu puudus, maailmamere saastatud või paljud muud probleemid, millega peab tegelema, et päästa meie planeet. Loodame, et seekordne Veenuse ja Päikese haruldane ja positiivne koosmõju toob samuti kaasa teadusliku ja intellektuaalse läbimurde.

Veenuse transiiti sai jälgida teisipäeva öösel vastu kolmapäeva ehk 6. juuni päikesetõusust alates:

Tallinnas: Astronoomiahuviliste ühendus Ridamus pani oma vaatlusaparatuuri üles Tallinna Linnahalli promenaadile kell 4:00, vaatlejaid juhendas harrastusastronoom Martin Vällik
Uuri lähemalt: http://www.skeptik.ee/index.php/2012/05/31/veenuse-uleminek-6-juunil-2012/

Tartus: Toomkiriku põhjatorn avas oma uksed vaatlejatele kell 4:11 ja Tartu Tähetorn kell 6. Tähetornis jagas selgitusi Tartu Observatooriumi teadur Alar Puss ning Tähetorni läänesaalis nägi Veenuse üleminekust ka veebiülekannet. Toomkiriku põhjatornis oli vaatluse juures ametis Tartu tähetorni astronoomiaringi president Jaak Jaaniste, TÜ ajaloo muuseumi tähetorni koordinaator Helle Jaaniste ja Tähetorni juhataja Viljar Valder.

Loe siit lähemalt, mida kirjutab selle haruldase sündmuse kohta Jaak Jaanistehttp://www.astronoomia.ee/vaatleja/5403/veenuse-uleminek-paikesest-6-juunil-2012/

Internetis: kes eelistas virtuaalelamust, sai jälgida NASA otseülekannet Hawailthttp://venustransit.nasa.gov/transitofvenus/

Huvitavat lugemist, infot, video, toreda nutitelefoni app’i ja muud temaatilist leiad ka lehelt www.transitofvenus.org

Imetle ka Maa ja Veenuse kaunist ja kummalist “tantsu” ümber Päikese, mis moodustab taevalaotusesse müstilise pentagrammi.

Allikad: Välisajakirjanduse, Astronoomia.ee ja Skeptik.ee põhjal

 

 

Seotud