Tiina Ristimets: nõuanded inimeseks kujunemise teel

Küsimusele, mis on elu mõte, pole ühest vastust sest iga inimene annab oma elule ise mõtte ja tähenduse. Seega, kõik on võimalik ja kõik on enda teha. Täiskasvanute maailmas on tähtsal kohal vastutus. Vastutuse võtmine enda elu eest on oluline. Kui oleme suured, ei saa enam kedagi teist süüdistada oma elus toimuva pärast. Nii heas kui halvas. Selleks et võtta vastutus ja hoida suhteid, peab tundma ja hoidma kõigepealt ennast. Ära võrdle ennast teistega, vaid õpi iseennast lähemalt tundma, kirjutab Tiina Ristimets raamatus „Tere, iseseisev elu!“.

„Millele keskendud, see hakkab kasvama.“ Walt Disney

Olulised märksõnad, mida tasub meeles pidada

Tasakaal

Infomüra ja võimaluste ülekülluses on oluline hoida tasakaalu. Seda aitavad kõige paremini teha loodus ja vaikus. Võta selleks aega teadlikult ja regulaarselt. Praeguse põlvkonna jaoks muutub see oskus ülitähtsaks, et oma vaimset tervist säilitada ja ennast mitte ära kaotada.

Ela hetkes

Ära ela minevikus ega tulevikus. Elu on siin ja praegu. Märka seda, mis sul on, mitte seda, mida sul veel pole.

Uudishimu

Ära kunagi kaota uudishimu elu vastu. See arendab ja viib elus edasi. Sa ei tea iial, mida uut ja põnevat sellest sinu jaoks välja koorub.

Piirid

Õpi enda piire tundma. See on oluline kõikides suhetes, nii töös kui isiklikus elus. Oma piiride seadmise ja hoidmisega lahendad kõik probleemid ennetavalt.

Teadlik areng

Pane ennast proovile. Suhtle, loe raamatuid, reisi ja ammuta kogemusi. See kõik teeb elu huvitavaks ja värviliseks ning kujundab sind selliseks inimeseks, nagu sa oled.

Andmine on saamine

Vanasõna „Mida külvad, seda lõikad“ vastab tõele. Mida rohkem annad, seda rohkem saad. Märka, kuidas andmine sind ennast rõõmustab ja kõik hakkab su enda jaoks tööle. See on elu külgetõmbeseadus. Naerata ja sulle naeratatakse vastu.

Lahkus

See hõlmab inimeseks kujunemise ja olemise tähtsaimat omadust. Ole enda ja teiste vastu lahke, siis on elu ka sinu vastu lahke.

Tänulikkus

Pea alati meeles, et elu on suur kingitus. Ka siis, kui on raske. Igapäevane tänamine selle eest, mis su elus on hästi, aitab märgata ja meeles pidada seda head, mis on sinu ümber, ja seda on palju. Tee iga päev üks heategu nii endale kui teistele. See võib olla väga väike asi: hea sõna, märkamine, aitamine.

Autor: Tiina Ristimets, kirjastaja

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud raamatust „Tere, iseseisev elu!“

See raamat on mõeldud kõikidele noortele, keda ootab ees iseseisev oma elu. Lõpetad siis gümnaasiumi, kutsekooli, ülikooli või jõuad niisama täiskasvanuikka. Iga noor, kes ootusärevalt tulevikku vaatab, murrab pead selle üle, milline saab olema see iseseisev elu ning kuidas seal tegelikult ka hakkama tuleb saada. Millised väljakutsed ja valikud mind ees ootavad?

Raamatus on käsitletud psühholoogilisi ja enesearenguga seotud teemasid, mis võiksid noorele olla inspirat- siooniks ja toeks iseseisva elu alguses. Saad lugeda oma mina leidmisest, suhetest, armastusest, inimeseks kasvamisest, lahkusest, tänulikkusest ja tasakaalu hoidmise vajalikkusest, samuti teistega võrdlemisest, iseseisvumisest, lahtilaskmisest, enesehinnangu tõstmisest, kriitikast ning liiga kõrgete nõudmiste ja ootuste seadmisest iseendale. Oluline on ka liigse muretsemise teema ning juhised, kuidas ärevatel aegadel paremini hakkama saada.

Oma teadmisi jagavad mitmesuguste elualade spetsialistid, kes oma praktika kaudu teavad, millised väljakutsed ja küsimused noori ees ootavad.

Oleme rõõmsad, kui siit raamatust leitud juhiste põhjal on noored valmis ellu astuma julgemalt, kui neil on vähem hirme ning rohkem usaldust elu ja enda vastu.

– Tiina Ristimets

Ees ootavad
homsed päevad
mitte eilsed

Lauri Räpp
luulekogust „Lihtsate asjade tähtsus“

Seotud