Rene Bürkland annab nõu, kuidas seedimise tuld sütitada

“Hiinlastel on ütlemine, et niikaua kui seedimise tuli on tugev, saab organism jagu haigustest,” tõdeb Hiina meditsiini arst Rene Bürkland, kes annab hüva nõu hea seedimise asjus.

Igapäevase qi (ehk energia) tootmises osaleb mitu organit, neist tähtsamateks peetakse magu ja põrna.

Hiina meditsiinis on ütlus: “Kui magu ja põrn on tugevad, siis on ka kõige raskema haiguse puhul prognoos hea. Kui magu ja põrn on nõrgad, siis on isegi kerge haiguse prognoos halb.” See tähendab, et magu ja põrn on eluks vajaliku qi tootmisel väga tähtsal kohal. Niikaua, kui need organid on tugevad, jagub organismil piisavalt ying qi’d ja wei qi’d.

Ying qi – toitev energia, mis liigub keha sisemuses koos verega. Selle ülesandeks on niisutada ja toita organeid, kudesid ja rakke.

Wei qi – kaitseenergia, mis liigub keha väliskihis (naha all ja lihastes) ning mille funktsiooniks on kaitsta keha väliste haigustekitajate eest. Lääne meditsiini mõistes võiks see tähendada immuunsust. Kui wei qi on nõrk, on immuunsus madal ja inimene haigestub kergesti.

Kui kaitseenergia on tugev, jääb ta harva külmetushaigustesse. Wei qi teiseks funktsiooniks on keha soojendamine.

Toidu esmane töötlemine toimub maos ja kaksteistsõrmiksooles põrna yang’i kaasabil. Põrna yang’i nimetatakse ka seedimise tuleks. Esimesel qi tootmise etapil maos eraldatakse toidust gu qi ehk toiduenergia, mis saadetakse põrna qi abil kopsudesse, kus see ühineb kong qi‘ga (õhu energia). Selle tulemusena tekib zong qi (rinnapiirkonna energia), mida saab kasutada vaid rinnapiirkonna organite tööks (süda ja kopsud). Ülejäänud keha jaoks tuleb seda energiat veel töödelda. Selleks tuleb appi neerudega seotud yuan qi (pärilik energia), mis aitab muuta zong qi zhen qi‘ks (päris energiaks), mis omakorda koosneb ying qi‘st (toitev energia) ja wei qi‘st (kaitsev energia).

Kui magu ja põrn on tugevad, suudab organism toota piisavalt ying qi’d ja wei qi’d, mis tagab organismi normaalse funktsioneerimise.

Seedimise tuli

Hiina meditsiinis öeldakse, et toidu seedimise eest vastutab põrn. Tänapäeval on teada, et põrnal füsioloogiliselt sellist toimet ei ole. Kuigi hiinlased nimetasid põrna, ei mõelnud nad selle all siiski füüsilist põrna. Pigem hõlmab väljend põrna yang ehk seedimise tuli endas mao, kõhunäärme, kaksteistsõrmiksoole ja peensoole funktsioone – need on organid, mis tagavad toidu seedimise ning kehale vajalike toitainete ja energia omastamise toidust. Kuigi hiina meditsiinis sellest ei räägitud, võiks seedimise tule alla lisada veel soolestiku mikrofloora, millel on seedimise juures samuti väga tähtis roll.

Kui seedimise tuli on tugev, suudab organism toidust kõik eluks vajaliku kätte saada ja normaalselt funktsioneerida. Kui seedimise tuli jääb nõrgaks, tekivad mitmed probleemid. Organism hakkab neist märku andma erinevate põrnaga seotud sümptomite näol. (Põrna funktsioonist saab täpsemalt lugeda põrna käsitlevas peatükis.)

Nõrk seedimise tuli

Sümptomid: halb söögiisu, raskustunne kõhus pärast söömist, väsimus, kurnatus, soov lamada, kahvatu jume, jäsemete nõrkus ja külmus, kõhulahtisus puderja väljaheitega, võib esineda kaalutõus.

Keel: kahvatu, niiske, suur ja hambajälgedega

Põhjused:

Toitumine – liigne külma ja toortoidu söömine või nälgimine. Emotsioonid – muretsemine, ülemõtlemine ja vaimne pinge. Kliima – niiske kliima või niisked elutingimused.

Kroonilised haigused – pikaajalised kroonilised haigused kurnavad ära põrna qi.

Autor: Rene Bürkland

Allikas: Kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Rene Bürkandi uus raamat “Tark tee terviseni. Hiina toitumisteraapia tervise tugevdamiseks ja haigustest paranemiseks”.

 

 

 

Seotud