Vegan toitumine – kõik, mida üks omnivoor tahab teada taimetoitluse kohta

Täna proovime kokku võtta enamus küsimusi ja ka vastuväiteid, mida veganitele kas lihtsalt teadmatusest või ka vaidluse provotseerimiseks esitatakse. Viimasel ajal meedias lahvatanud ründavad artiklid veganite suhtes ei aita olukorrale ilmselt kaasa, vaid sütitavad järgmiseid vaidlustulukesi järjest enamate inimeste sees. Aga proovigem säilitada külma närvi ning teiste riikide ning enda tervise näitel tõestada, et vegan toitumine on tervislik ning mõistlik valik, kirjutab Vegamama.ee.

Kust sa proteiini saad? (Jälle!!!)

Vastupidiselt tüüpilisele valearusaamale ei ole enamus veganitel piisava koguse valgu toidust saamise ega omastamisega raskusi. Sellest ei ole üldse nii kaua aega möödas, kui üldiseks arusaamaks oli, et nii taimetoitlastel kui ka veganitel areneb ajapikku välja raskekujuline valgupuudus. Selle müüdi on kummutanud asjaolu, et teadaolevalt pole läbi aegade ükski vegan valgupuuduse kätte surnud. Proteiin on ülioluline toitaine ning kaasates mitut valgurikast toiduainet igasse toidukorda võite kindlad olla, et teie proteiinivajadus on rahuldatud.

Ma ei saa kunagi veganiks hakata, sest ma armastan liha!

Soovitame kindlasti vegan lihaasendajaid proovida ja veame kihla, et need suudavad teid meeldivalt üllatada. Tofu, tempeh ja seitan annavad õige marinaadi korral nii kebabi kui ka sašlõki mõõdu välja. No ja kes saab falafeli ära unustada? Süües neid mõnusaid kikerhernepallikesi koos rohke salatiga pitasaia vahel ei virise mitte keegi, et midagi oleks toidust puudu jäänud.

Kui lihatoodete tarbimise lõpetamine ja vegan toitumine sulle siiski võimatu tundub, siis loomsete toodete osakaalu vähendamine oma igapäevases toitumises omab ka suurt mõju. Mida väiksem nõudlus, seda parem meile kõigile.

Aga liha söömine on ju loomulik. Me oleme arenenud lihasööjateks.

Küsimus ei olegi selles, kas inimesed on läbi aegade sõltunud lihast, et ellu jääda vaid asjaolus, et praegusel ajal ei ole seda enam vaja.

Ei ole kahtlustki, et läbi ajaloo, näljahädade ja sõdade on inimkonnal olnud vaja ellujäämiseks liha süüa. Samamoodi regioonides, mille kliima või pinnas ei toeta taimekasvatust söögiks, vaid ainult niipalju, et väikese karjamaa jagu sööta oleks ning kivise pinnasega rannikuäärsed regioonid, kus kalapüük on põhiline toiteallikas. Kuid mitte keegi arenenud maades ei sa väita, et nende ellujäämine sõltub vaid loomsetest produktidest. Loomsetes toodetes ei ole enam midagi, mida ei saaks tasakaalustatud täistaimse toitumisega asendada. Ning näljast rääkides, oleks palju lihtsam söödaks kasvatatavate taimede asemel kasvatada toitu inimestele.

Mis juhtuks loomadega, kui me lõpetaksime nende söömise?

Metsloomade arv kasvaks tunduvalt, kuna maapinda elupaiga rajamiseks oleks rohkem. Liha ja piima tarbeks kasvatatavad loomad ning kanad ei saa vabas looduses hakkama ning nende arv väheneks enamasti taimetoitlust viljelevas maailmas iga aastaga. Arvestades kannatusi, mida nad sünnist kuni vägivaldse surmani peavad taluma on ilmselt kõigile osapooltele parem, kui tapmiseks kasvatatavate loomade arv drastiliselt langeb. Karjaloomade arvu vähenedes vabaneb suur hulk karjamaadeks kasutatud maid, mis saavad taastada oma loodusele omase ilme ning pakkuda kvaliteetset varjupaika metsloomade- ning linnuliikidele, kelle ellujäämine praegusel hetkel on inimtegevuse tõttu ohustatud. Loomulikult ei ennusta keegi lehmade väljasuremist. Loomafarmid eksisteerivad kindlasti veel aastakümneid, kuid juba asjaolu, et toiduks kasvatatavate loomade arv kahaneks miljarditelt miljonitele saaks meie planeedi reostumist ja hävingut aeglustada.

Veganlus on raske

Teglikult on vegan toitumine ilmselt kergem, kui ette kujutad. Aga olgem ausad, kui kasvasid üles süües lihatooteid, piima ja mune iga toidukorraga, siis loomulikult tundub see raske. Osadele ka võimatu.

Kuigi on ka palju erandeid ehk inimesi, kes on päevapealt veganiks hakanud, siis lihtsalt ühe päevaga loomsete toodete menüüst välja jätmine ei pruugi anda soovitud tulemust. Loomsed tooted tuleb asendada. Ära jäta ära ühtegi loomset toodet, kui ei ole sellele paari meeldivat asendust leidnud. Kui keskendud uute toitude lisamisele, siis tunned end paremini, kui pidevalt endale sisendades, et jääd millestki ilma. Sinu toidulaud muutub mitmekülgsemaks, kui katsetad ja lisad sinna järjest enam uusi vegan toite.

Pole mõtet ennast liigselt pingestada, vaid lihtsalt pidevalt proovida uusi vegan toite ja toiduaineid ja teha seda endale sobivas tempos. Alguses ikka juhtub, et tarbid kogemata mõnda mitte vegan koostisosaga toitu, kuid aja möödudes ja toidukoostise siltide lugemise vilumuse kasvades on järjest lihtsam õiged asjad üles leida.

Vegan toitumine on ju hirmkallis!

No tegelikult ikka ei ole küll. Kui oled endale põhitõed selgeks teinud, on su toidukorv ilmselt isegi soodsam ja kohe kindlasti tervislikum, kui kõigesööjatel. Soodsat ja kõrge kvaliteediga vegan toitu on saadaval, see tuleb lihtsalt üles leida. Efektiivse ostlemise põhitõdedega varustatuna on sul võimalik isegi soodsamalt läbi ajada, kui inimestel, kes loomseid toite tarbivad.

Üks olulisemaid aspekte toidu ostmise puhul on värske tooraine. Kui ostad juurikaid, puuvilju ja marju nende hooajal ja omad suurt sügavkülma, siis on smuutimured tükiks ajaks murtud. Talveks saab mõnusaid hoidiseid teha ja hulgilaost saab tihtipeale taimseid piimasid, pähkleid, maitseaineid ja muud aeglasema riknemisajaga tooteid palju soodsamalt, kui tavapoest. Hinnavahe erandiks on valmistoit. Kuna vegan toitudes kasutatakse enamasti parema kvaliteediga või ka orgaanilist toorainet samal ajal, kui tavaline valmistoit on tavaliselt täis kõige madalama kvaliteediga liha või lihatooteid, siis on ilmselge miks need kallimad on. Ka nõudlus määrab suures osas toote hinna ja kuna vegan toidud ei ole nii nõutud, kui mainstream valmistoidud, siis on ka hind krõbedam. Selle muutmiseks saame tegelikult kõik hääletada oma rahakotiga ja muuta iga ostu omamoodi toetusavalduseks.

Allikas: Vegamama.ee

Seotud