Varjatud depressioon: need on 11 käitumisviisi, mis näitavad, et sul võib olla sügav stress

Depressioon on üks levinumaid haigusi tänapäeva maailmas. Hoolimata sellest, et see puudutab lähemalt või kaugemalt peaaegu igaüht meist, on see samal ajal ka üks paremini varjatud probleeme. Depressioon mõjutab nii inimese käitumist, mõtlemist kui ka tundeid. See võib hiilida ligi ka varjatult ning järk-järgult süveneda nii, et inimene või tema lähedased ei oskagi esialgu toimuvatele muutustele õiget nime anda. Loe, mida tasuks tähele panna, et avastada depressiooni.

Depressioon võib alguse saada mitmetest erinevatest teguritest, alates stressist, pingest, õnnetustest, geenidest ning lõpetades alkoholi ja narkootiliste ainete kasutamisega. Seda, kuidas ära tunda, et sul endal või mõnel sinu lähedasel on depressioon, ei ole alati lihtne. Küll on aga mõned käitumisjooned, mille ilmnemisel võiksid olla tähelepanelik.

1. Sa oled väga andekas ja väljapaistev ning sulle läheb väga korda teiste arvamus

Paljud eriti säravad, andekad ja endast kõike andvad inimesed kannatavad avalikkuse eest varjul olles depressiooni käes. Olles avalikkuse ees, antakse endast kõik ning jäädes üksinda, kogetakse tühjusetunnet ja masendust

2. Sa oled alati valmis halvimaks

Sa oled alati ja igaks juhuks valmis selleks, et sul läheb halvasti. Isegi kui tegelikult on kõik hästi, siis sa kahtlustad, et see on vaid vaikus enne tormis.

3. Sinu söömisharjumused pole päris tavapärased

Suur osa sinu söömisest on seotud emotsioonidega. Vahel võid sa olla pool päeva söömata, ilma et märkaksidki seda, samas võid kogeda ka söömasööste, liigsöömist või muid toitumishäireid.

4. Sa kardad hülgamist või äratõukamist

Sa pole endas kindel ja ka mitte end ümbritsevates inimestes. Sul on hirm, et sind ei armastata, et sind hüljatakse või mis veel hullem, sinuga jäädakse vaid haletsusest.

5. Sa üritad leida kõiges sügavamat mõtet või tähendust

Sa üritad alatasa leida vastuseid ning võtad kõike kui sõnumit või märki. Reeglina keskendud sa küll pigem negatiivsete impulsside vastuvõtmisele.

6. Sul keerlevad pidevalt peas mõtted, mis ei anna rahu

Sa võid vahel ju isegi suuta oma mõttevada hetketi vaigistada, kuid ikka ja jälle ujuvad pinnale rahutukstegevad tunded. Sa oled pidevas ärevuses, sest alatasa vasardavad kuklas ootel tööd, vastamist vajavad kirjad ja muud kohustused.

7. Sa usud, et elu ei sõltu sinust

Ükskõik, mis sa teed, midagi justkui ei muutu. Ikka ei saabu oodatud rahulolu ega õnnetunnet. Sa üritad, kuid tundub, et elu on alatasa sinu vastu.

8. Sa oskad hästi oma tõelisi emotsioone varjata

Sa oled harjunud teiste ees head nägu tegema, naeratama ja ütlema, et kõik on hästi. Sa oled selles väga usutav. Siis kui aga “eesriided sulguvad” ja oled lõpuks omaette, vajud sa sõna otsese mõttes kössi. Sa tunned tegelikult väsimust, tüdimust, üksindust ja kurbust, kuid hoiad kõik selle endas.

9. Sul on suurepärased kaitsemehhanismid

Oled ehitanud kõrged müürid selleks, et keegi sulle ligi ei pääseks. Kui küsitakse, kas kõik on korras, vastad jaatavalt, kuid tegelikkused vajad sa abi. Sa võid isegi endale tunnistada, et soovid abi, kuid selle küsimine on liiga raske või liiga piinlik.

10. Sul on kummalised magamisharjumused

Vahel soovid sa päevade viisi voodis olla, tunned end unise ja väsinuna pea terve päeva. Samas võib olla perioode, kus sind vaevab unetus ja ärevus, mis ei lase uinuda.

11. Sa küsid salamisi abi, saates välja vaevumärgatavaid signaale

Sa saadad aegajalt välja signaale, mis viitavad sellele, et vajad kedagi, kelle õla najal nutta või kellele südant puistata. Kuna need signaalid on aga nõrgad ja enamasti teed näo, et sul on kõik hästi, et võeta neid tõsiselt ning nii jääbki abi saamata.

Toimetas: Katrin Oidra

 

Seotud