Vanameister Fred Jüssi uus raamat “Rajamustrid” rändab loodusemehe elutee radadel

Äsja kirjastuselt Pilgrim ilmunud Eesti ühe armastatuima loodusemehe uus raamat”Rajamustrid” koondab endas pildikesi Fred Jüssi elutee radadelt. Mahukas teos sisaldab looduse mõtestaja mõtteid ja andeka loodusfotograafi pilte läbi kogu tema tegutsemisaja. 1.-25. veebruarini on Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis avatud ka Fred Jüssi fotonäitus”Rajamustrid”.

“Teeliste rajad ühendavad, lahutavad, tekitavad mustreid. Lõpuks rohtuvad, jättes nähtamatu jälje. Teerajal on omadus teelisele õpetada minevikust oleviku kaudu ulatuda ka tulevikku,” mõtiskleb oma uues raamatus Fred Jüssi, kes tähistas pühapäeval, 29. jaanuaril 82. sünnipäeva.

Kaunis teos “Rajamustrid” alustab teekonda ajastust, mil värvikaid loodusvaateid püüti fotofilmile veel mustvalgelt, tuksub tasapisi värvifotomaailma ning kulgeb läbi lummavate loodusvaadete mööda Fred Jüssi elutee radasid. Ärksale meelele omaselt on loodusearmastaja pildile püüdnud eluslooduse õrnu ja õndsaid hetki, tundlik silm on märganud erilisi detaile ja mustrite mänge, osavalt on jäädvustatud killukesed Suure Kunstniku looduse kauneimatest kunstitöödest.

Kui otsida seletust Fred Jüssi ainulaadsele fenomenile, siis ilmselt tulebki selleks pidada naasmist lihtsuse, inimesele kõige loomulikumate ja lähedaseimate põhiväärtuste juurde, mis on esitatud läbi kristallselge isikliku elukogemuse, läbitunnetatuse, veenvuse ja imelise emakeele kasutuse. Mees, keda on nimetatud eestlaste südametunnistuseks ja hinge peegliks, sügava elutarkuse kandjaks, ütleb enda kohta küll tagasihoidlikult, et on vaid aken, mis vahendab seda valgust, mis on niigi olemas kõikjal meie ümber. “Rajamustrid” on üks särav valguskiir läbi selle imelise akna.

Enamuse oma elust vabakutselisena toimetanud Fred Jüssi sai laiemalt tuntuks ülipopulaarse raadiosaatega “Looduse aabits”, mis oli Eesti Raadio eetris 1970-80ndatel ning milles ta vahendas kuulajatele Eestimaa looduse hääli, tehes seda eriliselt hingestatud moel. Ta on omandanud rahvusvahelise tuntuse kui erakordselt andekas loodushäälte salvestaja, kelle loomingut leiab näiteks helikandjatelt “Helipilte Eesti loodusest”, “Lahemaa lindude hääli”, “Linnuhääli metsadest”, “Helipilte Eestimaalt”. Samuti on Jüssi tuntud kui pikaaegne Eesti esiloodusfotograaf. Tema loomingut on ilmununud ajakirjas Eesti Loodus ning paljudes raamatutes, näiteks “Maailma mõte”, “Ajamustrid”, “Jäälõhkuja”, “Mister Fred”, “Kivimustrid” ning nüüd kõige värskemalt teoses “Rajamustrid”. Ka oma paljude loengute ja esinemistega on ta olnud teejuhiks ning väärtuste kujundajaks juba mitmele põlvkonnale Eesti loodushuvilistele, meenutades meile looduse imelisust ja olulisust.

Vaata lisa raamatu sissevaadet raamatusse “Rajamustrid” ning loe ka lugu Sünnipäevalaps Fred Jüssi kutsub mõtlema oluliste valikute üle. Kuula Fred Jüssi mõtteid Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”


Seotud