Vaimne õpetaja ja koolitaja Colin P. Sisson: “Elu ongi õnn”

Tuntud vaimne õpetaja Colin P. Sisson räägib, mida toob inimesele praeguses hetkes olemine, kuidas juhtida oma elu ja kuidas praktiseerida igapäevast teadlikkust.

Colin P. Sisson on väga põneva elukäiguga mees, kes on pea kolmkümmend aastat on oodatud õpetaja maailma eri paikades. Ta ei pea akadeemilist haridust ainuvõimalikuks, vaid peab oluliseks ka sisemist õppimist, mis toetub isiklikele kogemustele. Ta ei vastanda, vaid seob vaimseid ja materiaalset edu loovaid õpetusi.

Kust Sa oled pärit ja kuidas jõudsid selleni, et hakkasid inimestele õpetama teadlikku elamist ja kohalolekut?
Ma sündisin Uus-Meremaal. Vietnami sõjas oli minu igapäevaseks ülesandeks jääda ellu ja sealt sain ma oma esimese õppetunni, kuidas olla teadlik ja täielikult kohal hetkes. Sõda oli hirmus kogemus, ent ma pole eales tundnud end nii elusana ja kohalolevana kui siis, mil ma patrullisin dzunglis ja otsisin vaenlasi taga. Praegu mõtlen sõjast täiesti vastupidiselt kui toona, nüüd ma arvan, et sõda on kõige rumalam inimtegevus üldse. Samas sõda kui ekstreemne olukord toob inimestest nähtavale kõige halvema ja kõige parema. Nii läks ka minuga sõjaväljal, mul võttis 15 aastat, et kohutavatest sõjakogemustest üle saada ja ammutada sellest elukogemusest parim, mida see pakkuda võib. Lõpuks sai see sõjakogemus mulle omamoodi õnnistuseks. Eelkõige andis see mulle väga tugeva kogemusliku baasi, kuidas teadlikkus töötab, eriti just võitle või põgene sündroom (ehk reageerimine hirmule).

Mis on olnud kõige üllatavam selle aja jooksul, mil sa oled praktiseerinud teadlikku elamist ja kohalolekut? Kas on olnud midagi, mida sa alustades absoluutselt ei oodanud?

Jah, ma avastasin, et käesolevas hetkes olles ei ole hirmu, ei ole hinnanguid, ei ole uskumusi, ei ole teadmisi, lihtsalt puhas teadlikuse tarkus hakkab elu juhtima. See on tarkus, mis ei tule intellektuaalsest arutelust, vaid hoopis sügavamatest tasanditest ja millega kaasneb loovus, inspiratsioon ja intuitsioon. Kui inimesed oleksid valmis vaatlema ennast vihase või hirmununa, siis on neil võimalus avastada kui distantseerunud nad on kohalolekust ja ka iseendast. Kui inimesed jätaksid pea ja mõtlemise ning võtaksid täielikult ühendust oma emotsioonide ja kehaga, siis nad avastaksid uue olemisviisi.

Tänapäeval kasutatakse palju mõisteid: kohalolek, praeguses hetkes olemine ja teadlikkus. Mida need sõnad Sulle tähendavad?

On raske panna sõnadesse, mida praeguses hetkes olemine tähendab. Sest selle formuleerimiseks tuleb meil minna intellekutuaalseks ja meie mõistus hakkab produtseerima mõtteid, mis on programmeeritud olema minevikus või tulevikus. Ja see ei ole paraku praeguses hetkes olemise kogemine. Ja sõna teadlikkuse taga peitub minu jaoks teadlik elamine praeguses hetkes koos mõtete, tunnete ja keha aistingutega, mis on parasjagu ilmnemas, see olek on vaba uskumustest, hinnangutest, teadmistest ja tehnikatest-praktikatest. Lihtsalt “ma olen kohal” programm hoiab mind käigus. Kui me pole kohalolevad, siis tihti võivad olla ka selle varjutajateks kõiksugu teadmised ja meeletehnikad- enesearengupraktikad.

Sa annad kursuseid ka majandusega tegelevatele inimestele. Kuidas saab kohalolek ja teadlikkus olla abiks ärielus?

Äriga tegelevatele inimestele annab praeguse hetkes olemise oskus ligipääsu suurepärasele intuitsioonile, inspiratsioonile ja loovusele, mis ei ole intellekti vili. See laiendab oluliselt võimalusi eduks. Samuti nad muutuvad tegevustes efektiivsemaks ja nende stressitase alaneb. Stress iseenesest ongi mitte kohaoleku produkt.

Mida Sa soovitad inimesele, kes soovib alustada teadlikku elamist ja kohalolu kogemist.
Lapsed oma spontaansuses on hea näide teadlikust elamisest. Kui Sa oled täielikult haaratud tegevusest või lihtsalt olemisest, koged armastust, rõõmu ja sisemist vabadust, siis Sa eladki teadlikku elu. Kui me kaugeneme oma tunnetest ja püüame palju asju mõistusega ära sättida, on suur tõenäosus, et tekivad pinged ja ebamugavus. Kuidas jääda kohale oma tunnetesse, iseäranis pingelistes ja kriisisituatsioonides, seda ma õpetan “Hingamise Integratsiooni” kursusel. See on parim kohaloleku oskuse baas, mida mina oskan õpetada.
Mulle meenub ka praegu ühe vana aborigeeni naise sõnad, mis liigutasid mind palju: “Enne kui valged mehed tulid ei olnud meil haiglaid, ei olnud vanglaid, ei olnud kohtuhooneid, ei olnud raha, ei olnud poode, aga me olime õnnelikud. Sest elu ongi õnn. Ehk on valgetel inimestel midagi meilt õppida?”
2016 augustis annab ta Eestis kaks õhtust õpituba:
  • ARMASTUSSUHTED JA TEADLIK SEKSUAALSUS. Kursus toimub 15. august 2016 Tartus ja 23. august 2016 Tallinnas. Vaata kursuse kohta lisa SIIT.
Toimuvad ka kolm pikemat kursust:
  • INSPIREERIV JUHTIMINE. Kursus toimub 17.-18. august 2016 Valgemetsas. Vaata lisainfot SIIT.
  • TEADLIK SUHTLEMINE JA AVALIK ESINEMINE. Kursus toimub 24.-25. august 2016 Tallinnas. Vaata lisainfot SIIT.
  • TEADLIK SEKSUAALSUS. Kursus toimub 26.-28. August 2016 Tallinnas. Vaata lisainfot SIIT.

Rohkem infot Eesti sündmuste kohta: www. loomenauding.ee, www.motteruum.ee

Colin P. Sissoni koduleht: www.colinsisson.com

Seotud