Vabastav hingamine – energiataseme tõstmiseks ja kodumaläinud hingeosadega ühenduse saamiseks

Hingamistöö on aastatuhandeid vana praktika, mida on kasutatud kõikides kultuurides eluenergia liigutamise, teadvuse muutmise ja füüsilise heaolu saavutamise eesmärgil. Indias, Tiibetis ja Hiinas on välja töötatud hingamisharjutuste süsteemid ( Chi Kung, Tai Chi, Pranajama ), mis on 2000-3000 aastat vanad ja mis on tänapäeval muutunud väga populaarseks tänu sellele, et nad on tõhusad ja efektiivsed. Hõimukultuurides on kasutanud hingamist, et tervendada, saada kontakti esivanemate hingede, kadumaläinud hingeosadega.

Hingamine ja selle teadlik muutmine on kõige lihtsamalt kättesaadav vahend, et teadlikult muuta oma elu. Vabastav hingamine on hingamisteraapia liik, mis keskendub kehas asuvate pingete vabastamisele läbi ühendatud ja sügava hingamise. Enamik tänapäeva inimesi hingab alateadlikult ja pinnapealselt üles rindkeresse, luues enda kehas „ võitle-põgene” seisundi. Pidev valmisolek võitluseks väsitab nii sinu keha kui hinge. Mõnikord ei ole sa isegi väga teadlik oma kehas asuvatest pingetest, sest oled nende olemasoluga nii harjunud …. samas tunned, et hing pitsitab, südames on raske ja ei ole energiat ega jaksu elada. Sellistel puhkudel aitab hästi trenn, kus sa oled aktiivse liikumise tõttu sunnitud hingama sügavamalt või vabastava hingamise seanss, kus juhendaja õpetab sind muutma oma hingamist sügavamaks ja teadlikumaks. Mõlemaid koos praktiseerides aitad nii oma keha kui hinge.

Vabastav hingamine on võimas vahend, millega tõsta oma energiataset, vabastada kogunenud emotsionaalseid ja füüsilisi pingeid või minna läbi emotsionaalselt rasketest seisunditest. Vabastav hingamine pakub ka ühekordsel praktiseerimisel lõõgastust ja loob nii füüsilise kui ka hingelise rahulolu. See on hingehoiu praktika, mida on hea teha kord nädalas või vähemalt kord kuus, et hoida enda stressitase madalal ja hing kergena. Vabastava hingamise pikaajalise praktiseerijana olen märganud, et inimesed kes sellega pidevalt tegelevad on helgemad, paindlikumad ja usaldavamad elu suhtes. Rahvusvahelise hingamistöö konverentsidel olen kohanud palju „hingajaid”, kes on praktiseerinud vabastavat hingamist 20 või 30 aastat ja nad näevad tähelepanuväärselt noored välja.
Vabastavat hingamist on soovitav praktiseerida koos juhendajaga, sest hingates sügavalt ja ühendatult muutub sinu teadvuse seisund ja sa saad kontakti paljude alateadvuses olevate tunnetega. Tihti kogevad inimesed hingamisseansi ajal tundeid, mis on seotud sündmustega kauges lapsepõlves või sünnimomendil. Juhendaja kohalolu on sellistel puhkudel väga oluline, samuti tema erialane ettevalmistus. Eestis on palju „vabastava hingamise õpetajaid”, kes on läbinud paar nädalavahetuse kursust ja otsustavad seejärel hakata kliente vastu võtma, omamata seejuures sügavamaid teadmisi hingamise, eetika, füsioloogia, psühholoogia, hingamistehnikate ja nende mõju kohta. Seetõttu soovitan uurida enne seanssi juhendaja tausta ja kogemuse pikkust.

Juhendaja täielik tähelepanu ja kohalolu; turvaline, väliste segajateta keskkond on hingamisseansi õnnestumisel väga tähtis. Oluline on hingata sügavalt ja teadlikult sisse ja välja hingates keskenduda lõdvestusele. Vabastavat hingamist praktiseerides on vahe, kas inimene hingab rindkeresse või kõhtu. Kas läbi suu või läbi nina. Vahe on selles, millist eesmärki sa soovid selle seansi läbi saavutada. Kõike seda täpsemalt saab sulle seletada individuaalseansil hingamisõpetaja või hingamisgrupi läbiviija.

Vabastava hingamise praktiseerimine on väga kasulik kõigile, kelle töö sisaldab palju teiste inimestega suhtlemist sh õpetajad, kasvatajad, näitlejad, lauljad, arstid, nõustajad, psühholoogid. See aitab tulla kohale iseendasse, oma tunnete ja vajaduste juurde. Tunnete ja vajaduste teadvustamine aitab sul nendega sõbraks saada, nii et nad enam ei sega sind vaid võimaldavad sul elada täielikumat ja rahuldustpakkuvamat elu. Abistavate elukutsete esindajad on tihti need inimesed, kes unustavad iseenda vajadused ja tunded ning on ühel hetkel enda elus vastamisi läbipõlemise ohu ja elutüdimusega. Vabastav hingamise praktiseerimine aitab uuesti näha enda kohta ja vajalikkust, tunda elurõõmu ja annab julgust teha vajalikke muudatusi enda elurutiini.
Vabastav hingamine ei ole soovitav praktika juhul kui sa tarvitad hetkel psühhoosiravimeid, oled praegu psühhoneuroloogia haiglas ravil, või oled hiljuti lõpetanud hormoonravi. Kui sa soovid siiski sel perioodil seanssi, siis palun pea oma raviarstiga enne selles osas nõu. Pean oluliseks kõikide abistavate elukutsete inimeste koostööd ühise eesmärgi saavutamise nimel. See eesmärk on sinu psüühiline ja füüsiline heaolu.

Loo autor on Kert Grünberg,
Vabastava hingamise õpetaja, IBF( Rahvusvahelise Hingamistöö Föderatsiooni) Eesti esindaja, Inspiraktiva hingamisterapeutide väljaõppe ja koolituse korraldaja Eestis

Allikas: www.hingamistuba.ee

Seotud