Vabaõhumuuseumis tähistatakse iidset maaemapüha – paastumaarjapäeva

Pärimuslaulu seltsing ja Eesti Vabaõhumuuseum korraldavad 24. ja 25. märtsil iidse maaemapüha paastumaarjapäeva tähistamist, kus tervitatakse päikest, vabanetakse kõigest negatiivsest ja viiakse läbi naisi kaitsvaid rituaale. Oled oodatud!

Head naised, olete palutud ja oodatud! Peagi on taas naiste püha. Laupäeval, 24. märtsil 2018 toimub kell 14.00 – 18.00 Tallinna Rahvaülikoolis (Vene 6) paastumaarjapäeva ettevalmistav praktikum – seminar “Naine – pärimuskultuuri kandja ja eestvedaja”.

Peateemaks on naistepüha pidamise traditsioonid külaühiskonnas ning tänapäeva Eestis ja Lätis. Külas on läti pärimusmuusikud ja folkloori huvilised.

Pühapäeval, 25. märtsil 2018, kell 6.45 – 9.30 toimub Eesti Vabaõhumuuseumis naiste püha tähistamine. Paastumaarjapäev on üks olulisimaid tähtpäevi naiste pühade reas, mida tähistatakse taas tänapäeval üle Eesti. Paastumaarjapäeval viime läbi olulisi rituaale naiste tervise kindlustamiseks ning oluliste rollide paremaks täitmiseks.

Koguneme 6.45 muuseumi tagumise värava juures. Alustame ringkäiguga allikale, seejärel suundume päikest tervitama, laulma ja tantsima nii mere äärde kui seto tallu. Pange tähele, et ööl vastu paastumaarjapäeva keeratakse kella!

Sellel aastal on külas ka Läti naised, kes viivad läbi lätlaste naiste püha tegevusi, laule ja tantse.

Eestvedajad: Pärimuslaulu seltsing, Eesti Vabaõhumuuseum, toetab rahvatantsurühm “Viisuveeretajad” ja Eesti Kultuurkapital.

Seotud