USA uuring leiab, et Maa on “sisenemas uude väljasuremise faasi”

Kolmes USA ülikoolis läbiviidud teadusuuring on jõudnud järeldusele, et Maa on sisenenud uude väljasuremise perioodi ja inimesed võivad olla ühed esimesed ohvrid. Väljasuremise faasi võimaliku ilmnemise põhjuste hulka kuuluvad kliimamuutused ja metsade hävitamine.

Standfordi, Princetoni ja Berkley koostatud teadustöö kohaselt on selgroogsed välja suremas tavalisega võrreldes 114 korda kiiremini.

Need leiud peegeldavad ka väljasuremine leidis aset 65 miljonit aastat tagasi, kui Maalt pühiti minema kõik dinosaurused – suure tõenäosusega oli põhjuseks planeeti tabanud meteoriit.

“Kui praegu juhtuval lubatakse jätkuda, läheks elul taastumiseks miljoneid aastaid ja inimkond kaoks tõenäoliselt juba varakult,” ütles uuringu põhiautor Gerardo Ceballos.

Teadlased uurisid selgroogsete loomade väljasuremist kogu ajaloo vältel nende kivististe hindamise teel. Nad leidsid, et praegune väljasuremise kiirus on enam kui sada korda kiirem võrreldes kõigi nende aegadega, mil Maa ei läbinud massilise väljasuremise faasi. Uuringu kohaselt on alates 1900. aastast välja surnud rohkem kui 400 selgroogse looma liiki. Teadlaste sõnul kulub nii paljude liikide kadumiseks tavaliselt kuni 10 000 aastat.

Teadusajakirjas Science Advances avaldatud uuring toob väljasuremise põhjustena välja kliimamuutused, reostuse ja metsade hävitamise. Ökosüsteemide hävimise ahelreaktsiooni mõju arvestades võib aruande kohaselt selline kasulik nähtus nagu mesilaste tolmeldamine kaduda juba lähima kolme inimpõlve jooksul.

“Üle kogu maailma on võimalik leida näiteid liikidest, mis on sisuliselt nagu kõndivad surnud,” lausus Stanfordi ülikooli professor Paul Ehrlich. “Me ise saeme oksa, millel istume.”

Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN) ütleb, et igal aastal astub väljasuremisele sammu lähemale vähemalt 50 loomaliiki. Väljasuremisoht ähvardab umbes 41% kõigist kahepaiksetest ja veerandit kõigist imetajatest.

Suurimas ohus: leemur

IUCN-i andmetel seisab näiteks leemur juba lähiaastatel tõelise katsumuse ees, et vältida vabas looduses väljasuremist. Teadlaste sõnul on väljasuremisohus 94% kõigist leemuritest ja enam kui viiendik neist on arvatud kriitiliselt ohustatud liikide hulka. Lisaks sellele, et nende looduslik elupaik Madagaskaril on ebaseadusliku raietegevuse tagajärjena hävinud, peetakse leemuritele sageli jahti ka nende liha pärast.

Mis olid eelmised viis massilise väljasuremise faasi?

Põhja-Carolinas asuva Duke’i ülikooli bioloog ja väljasuremise uurimise ekspert Stuart Pimm hoiatas möödunud aastal oma aruandes samuti, et inimkond on sisenemas kuuendasse massilise väljasuremise faasi. Härra Pimmi aruandes aga seisis, et praegune väljasuremise kiirus on varasemaga võrreldes vähemalt tuhat korda suurem – mitte 114 korda, nagu väidab uus teadusuuring.

Uue teadustöö autorite sõnul on meil endiselt võimalik vältida “bioloogilise mitmekesisuse hirmutavat vähenemist” jõulise looduskaitse abil, mis aga nõuaks kiiret tegutsemist.

Tõlkis: Joonas Orav

Allikas: http://www.bbc.com

Seotud