Tylenoli valmistaja peab maksma 25 miljoni dollarilise trahvi metallidega saastunud lasteravimite müügi eest

Firma Johnson & Johnson tütarettevõte McNeil Consumer Healthcare nõustus hiljuti USA föderaalkohtu süüdimõistva otsusega, mille kohaselt firma müüs metallidega saastunud lasteravimeid.

Metallidega saastunud lasteravimid

Pole mingi eriline üllatus, et järjekordne ravimifirma on end kriminaalasjas süüdi tunnistanud, aga pisut šokeeriv on see, et kõnealusel firmal tuleb maksta vaid 25 miljonit dollarit, hüvitamaks nende tekitatud pöördumatut kahju.

Imikutele, lastele ja täiskasvanutele müüdi nimelt saastunud ravimeid (mõned neist on allpool ka mainitud). Hiljuti ilmunud Reutersi artiklist:

Turult kutsuti tagasi suurel hulgal tooteid, teiste seas ka miljoneid tavatarbijatele mõeldud pudeleid ja karpe selliste ravimitega nagu Tylenol, Motrin, Rolaids, Benadryl ning mitmeid teisi tooteid, sest nende valmistamisprotsess oli vigane. Nende toodete kõrvaldamine ringlusest eemaldas apteekide riiulitelt sellised levinud ravimid nagu laste Tylenol ning andis tugeva löögi firma Johnson & Johnson peaaegu laitmatule mainele.

Veebileht AOL avaldas artikli (koos videoga – nägemiseks kliki lingile), mida ma soovitan kõigil vaadata. Videos esineb ajalehe NY Times endine uuriv ajakirjanik pressikonverentsil, kus ta ründab “saamatu” Toidu- ja Ravimiameti (FDA) tegevust. Väljavõte kirjutisest:

Imikutele ja väikelastele mõeldud ning käsimüügist leitavate ravimite tootja on nõustunud föderaalkohtu süüdimõistva otsusega, mille kohaselt müüs firma metallosi sisaldavaid tooteid.

Teisipäeval avalikuks tehtud kohtupaberite järgi tunnistas Pennsylvanias Fort Washingtonis asuv firma McNeil Consumer Healthcare, et müüs imikutele ja väikelastele mõeldud Tylenoli ja Motrini, mis ei vastanud ettenähtud nõuetele. Firma nõustus kohtulahendi tulemusena maksma 25 miljonit dollarit.

Kohtupaberite sõnul lisati tootmisprotsessi käigus ravimitesse metalliosakesi, sealhulgas niklit, rauda ja kroomi. Prokuröri väitel ei astunud McNeil probleemi ilmsikstulekul selle lahendamiseks vajalikke samme.

Veelgi hämmastavam on aga see, kui ebaefektiivne oli olukorra lahendamisel Toidu- ja Ravimiamet. Väljavõte teisest Reutersi artiklist:

Lisaks pakenditesse pääsenud metalliosakestele esines toodetel ka kopitanud lõhna ja sildiprobleeme. Näiteks seisis Sudafedi allergiatablettide purgil korduvalt sõna “mitte” ja etiketil seisis seetõttu ekslikult: “Tabletti mitte mitte poolitada, purustada, närida või lahustada”.

Metalliosakesi puudutavas kohtuasjas algasid firma probleemid juba 2009. aasta mais, kui üks tarbija esitas kaebuse pärast seda, kui oli märganud imikutele mõeldud Tylenoli purgi põhjas “musti kübemeid”. Kõnealused kübemed osutusid nikli- ja kroomiosakesteks.

Seega neelasid nii lapsed kui ka täiskasvanud alla hallitanud tooteid, mis sisaldasid niklit, kroomi ja rauda? Mina küll ei arva, et 25 miljonit on piisav trahvisumma. Kellele see raha üldse läheb? Kuidas me võime kindlad olla, et need imikud ja väikelapsed (ning täiskasvanud) ei saanud mingit tõsist haigust, sest tarbisid enda teadmata metalle ja võib-olla isegi hallitanud ravimeid? Kuidas pääsesid hallitus ja metallid üleüldse nende pakendite sisse? Kui kokku müüdi sadu miljoneid ravimipudeleid, siis kas on üldse võimalik tuvastada, kui paljud inimesed on kannatanud või isegi surnud ravimite ettearvamatu mõju pärast (või peaks ehk ütlema metallide mõju pärast)? Kas me üldse teame, kui suur oli metallide hulk? Ma ei usu, et suure hulga nikli allaneelamine on vastsündinu jaoks tervislik.

Artiklid selgitavad ka seda, et Johnson & Johnsoni läbimüük langes 900 miljoni dollari võrra ning bränd kaotas suure osa oma usaldusväärsusest. Ausalt öeldes ei usaldanud ma neid iialgi ja mul on alati olnud allergiline reaktsioon nende lastešampooni vastu, mis pole küll mingil moel “naturaalne” toode. Ehk on üldsuse arvamus lõpuks ometi muutumas ning inimesed hakkavad aru saama, et ravimi- ja keemiakorporatsioone pole võimalik usaldada. Kui sa ostad sellistelt firmadelt oma puhastustarbeid, lastele antavaid ravimeid ning laste pesemiseks kasutatavat šampooni ja seepi, siis ei ole sa oma ülesannete kõrgusel. Osta pigem orgaanilisi tooteid, mis ei sisalda kahjulikke kemikaale (või lisametalle). Tee endale ja oma perele teene sellega, et väldid neid kahjulikke firmasid, mis ilmselgelt ei hooli sinust ega su lapse tervisest. Nende jaoks on esikohal vaid raha – ükskõik mis hinnaga.

Autor: Erin Elizabeth

Tõlkis: Joonas Orav

Allikas: Healthnutnews.com

Seotud