Tüütu nohu: tõhusad looduslikud nipid kinnise või tilkuva nina raviks

Lihtne nohu ei ole sugugi ohtlik haigus, küll aga kipub ta enamasti olema väga ebamugav. Nohu saabumisel on oluline kiirelt reageerida juba tundele “vist hakkab nohu tulema”. Vaata, milliste looduslike nippidega saad nohust jagu.

Algava nohu raviks on soovitatud manustada ko­he­ teelusikatäis glaubrisoola, mis võib nohu küll 1-4 tunniks aktiveerida, kuid pärast nohu kaob.

Vesise nohu korral on parim abinõu kerge meresoola lahusega (u pool tl meresoola klaasi vee kohta) nina loputada. Vajadusel kasutada poes müüdavat ninadušši, kuigi sobib ka mistahes muu väike kannuke. Nina loputamine pole sugugi vastik protseduur, kui osata seda korralikult teha.

Õige protseduur näeb välja järgmine: pea vasakule küljele kallutatud, lastakse soolavesi ninadušiga paremast ninasõõrmest sisse, nii et see vasakust välja tuleb. Ja siis korratakse protseduuri vasaku ninasõõrmega, pea kallutatud paremale. Kindlasti ei tohi aga pead taha kallutada – siis läheb vesi kurku ja kuigi selles ei ole midagi ohtlikku, on see ebameeldiv.

Vesise nohu ja aevastamise puhul on hea ka koriandritee, ingverikompress põsekoobastele ja ninakülgedele, mokša põsekoobastele. Kompressi võib teha ka kummeli- ja saialillemähisega. Põsekoobaste soojendamiseks sobib soojendatud kivi või kasvõi keedetud muna.

Nohu alates võib nina peale, suuõõnde, suulakke, ninasõõrmetesse panna ka varemerohu putru ja lasta sel olla seal seni, kuni ta püsib. Seejärel võib putru uuesti panna – see ravib ka limaskesta ja sealset põletikku.

Imiku nohu korral võib tilgutada tema riietele või padjale naturaalset aroomiõli. Sobivad õlid on eukalüptiõli, mungatilgad, Carmolise tilgad. Samuti võib panna lapse sokkide sisse soojad poolküpsed sibulapadjakesed.

Vanemaid lapsi ja täiskasvanuid on tõhus ravida ka auru sissehingamisega – hästi sobib piparmündi-, kummeli-, teepuuõliaur. Igal juhul on nohu puhul hea palju juua, nii tavalist vett kui ka ravimteesid – näiteks on head ingveri-, salvei-, nõmm-liivatee ja melissitee.

Allikas: “Tänapäeva Kunksmoori koduapteek”, kirjastus Pilgrim

 

Seotud