Tulevik on käes! Täna saabuvad “Back to the Future 2” ajarändurid aastast 1985! Kas meie reaalsus vastab nende visioonidele?

Aastal 1985 reisisid menufilmi “Tagasi tulevikku 2” peategelased Marty McFly ( Michael J. Fox) ja Doc Brown ( Christopher Lloyd) ajamasinaga tulevikku — 21. oktoobrisse aastal 2015. Nende tulevik on meie tänane olevik — hüppa oma hõljuklauale ja vaatame, kui palju filmiloojad-visionäärid pihta panid?

Täna tähistavad ulmefännid üle kogu maailma Tagasi Tulevikku Päeva (Back to the Future Day), sest just täna saabusid ajarändude filmi “Tagasi tulevikku 2” krononaudid aastast 1985 tänasesse kolmapäeva, 21. oktoobrisse 2015. Robert Zemeckise ja Bob Gale’i filmiseeria on inspireerinud ja vaimustanud miljoneid vaatajaid ning futuristide rõõmuks pakkunud välja palju põnevaid tehnoloogilisi lahendusi, mis tänaseks on meelelahutuslikust fantaasiast reaalsuseks saanud.

Forte.ee sõnul on töös juba viite tüüpi hõljuklaudu, näiteks Skype, FaceTime või tegelikult ükskõik milline videokõnevõimalust pakkuv lahendus.

TAHVELARVUTI: Kui Marty kohtub Doc’iga kellatorni juures, võib tema käes näha mingit iPadi moodi tahvelarvuti sarnast vahendit. Tänasel päeval täiesti tavaline nähtus – multimeedia vahend, millega isad-emad tööd teevad ja lapsed õpivad ja multikaid vaatavad ning mida arvatakse tänavu aasta lõpuks müüdavat 233 miljonit eksemplari.

TANKIMISROBOT: Ehkki autode tankimine on üsna sarnane sellele, nagu käis paagi täitmine 80ndatel, aga ka see võib üsna pea muutuda: Google Glass tehnoloogiat ehk Google prille (Oculus Rifti ning ka Microsofti poolt hiljuti turule toodud HoloLens tüürivad meid läbi liitreaalsuse virtuaalreaalsusesse.

NOORENDAV TEHNOLOOGIA: Doc teatab filmis, et käis noorenduskuuril, kus tehti täielik uue värske vere ülekanne, juusteparandus ning põrna ja käärsoole vahetus, mille tagajärel tema eluiga pikenes 40 aastat. Ehkki tänapäeval on ilukohendamine (näiteks Botox, fillerid, laserravi jms) ja ilukirurgia noorendamiseks üsna levinud, siis sellised radikaalsed võtted veel tavapärased pole. Kui aga vaadata lääne ühiskonna nooruseihalust ja summasid, mis sellesse valdkonda panustatakse ning mõelda teaduse ja meditsiini arengukiirusele ja -võimsusele, siis ilmselt on peagi noorendamise ja eluea pikendamise protseduurid sama tavalised kui perearstil ülevaatusel käimine.

ISESIDUVAD KINGAPAELAD: Nike kingadisainer Tinker Hatfield lubab, et sellised imelised jalanõud tulevad müügile juba tänavu aasta lõpuks. Võid jääda muidugi skeptiliseks, sest firma püüdis aastal 2011 turule tulla Nike Mag Air mudeliga, mis nägid välja nagu Marty tossud filmis, aga kus isesiduvate paelte asemel oli lihtsalt kummipael. Aga ootame huviga, kas ja Forte.ee, Tänane ulme on homne argipäev ja Tagasi tulevikku on käes: mida 80ndate lõpu kultusfilm tänase kohta õigesti ennustas?