Tööstress, lahutus, lähedase kaotus – alanud vaimse tervise kuu võtab fookusesse kriisidega toimetuleku

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni algatusel on oktoobris kogu maailmas fookuses vaimse tervise teemad. Eestis toimuvad Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni (VATEK) eestvedamisel terve oktoobrikuu vältel erinevad tasuta töötoad, mida viivad läbi professionaalsed terapeudid, psühholoogid ja psühhiaatrid. Vaimse tervise kuu sündmuste raames tähistatakse sel laupäeval, 8. oktoobril ülemaailmset vaimse tervise päeva messiga “Mure tuleb, mure läheb!” Rahvusraamatukogu saalis ja fuajees kell 10-18. Neljapäeval kell 20 käsitleb teemat “Vaimse tervise kriis” ka Raadio 2 saade ” Hallo, Kosmos!”.

“Sel aastal võtsime fookusesse psühholoogised kriisid ja kriiside järgse toimetuleku” rääkis Tallinna Ülikooli vaimse tervise professor Airi Värnik. “Lahutus ja lähedase surm on kaks levinumat ja raskeimat kriisi, millega inimesed võivad elu jooksul kokku puutuda. Ka põleng, autoõnnetus, suitsiid või mis tahes muu ootamatu sündmus käivitab kriisi. Kui kriisi haripunktis on abistamine ja abi otsimine loomulik, siis kriisijärgne abi jääb pahatihti olemata ja see võib viia depressiooni, ärevuse või mõne muu tervisehäda väljakujunemiseni,” selgitab Airi Värnik.

VATEKi ürituste projektijuht Airi Mitendorf toonitab, et olulised murdepunktid saabuvad alles aasta-kaks pärast kriisi, kui tulevad esimesed tähtpäevad, maad võtab üksindus halvenenud on tervis või majanduslik olukord. Inimesed ei pruugi alati mõistagi, et pingiliste suhete taga on aastaid tagasi toimunud sündmus.

Mitendorf loodab, et vaimse tervise kuu aitab inimestel abi vastuvõtmise olulisust paremini teadvustada ja erinevate abi saamise võimalustega lähemalt tutvuda. “Murega ei tohi ennast üksi jätta vaid tasub hoida meeles vanasõna: kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem,” lisab Mitendorf.

Oktoobris avavad kõigile huvilistele uksed erinevad vaimse tervise teemadega tegelevad organisatsioonid, kus toimuvad tasuta töötoad ja pakutakse välja lahendusi pingetega toimetulemiseks. Teemaderingi mahub depressiooni ja ärevusega toimetulemine, tööstressi ja läbipõlemise vältimine, ohumärkide nägemine suhtlemisel, perelepitus, laste probleemne seksuaalkäitumine ja palju muud.

Vaimse tervise kuu peasündmuseks on vaimse tervise mess “Mure tuleb, mure läheb!”.

Sel laupäeval, 8. oktoobril kell 10-18 toimub Rahvusraamatukogus vaimse tervise mess, mis on kõikidele külastajatele tasuta. Messilaudades on kohal psühholoogid, psühhiaatrid, psühho-terapeudid, kes on valmis messi külastajatega suhtlema ning infot jagama. Messil saab samuti külastada erinevaid töötubasid ja kuulata ettekandeid. Messipäev lõpeb foorumteatri etendusega, mis käsitleb elurõõmu kaotamist ja leidmist.

10.00 Messi avasõnad Katrin Karolin, Sotsiaalministeerium Rahvatervise Osakond juhataja

10.00-17.00 “Kohtumised messialal”. Vaimse tervise spetsialistid jagavad nõuandeid, kuidas hoida vaimset tervist ning kuhu pöörduda toetuse ja abi saamiseks. TULE KÜSI NÕU!

10.15 Ettekanne “Aeg parandab kõik haavad?”. Traumaterapeut Maire Riis ning pereterapeut ja hingehoidja Naatan Haamer.

11.15-12.45 Arutelu psühholoogilisest abist. Vestlevad: Rakvere Teatri näitleja Tiina Mälberg, traumaterapeut Maire Riis, psühhiaater Merit Kudeviita, Ingrid-Ots Vaik Sotsiaalministeeriumist. Vestlust modereerib Aivar Simmermann Moreno keskusest.

13.30-16.30 Temaatilised töötoad vaimse tervise teemadel. Toimuvad praktilised töötoad vaimse tervise valdkonna päevakajalistel teemadel. Kuidas mul tegelikult läheb? Kuidas saab aidata ennast ja teisi?

17.00-18.00 Foorumteatri etendus.

Vaimse tervise messi töötoad

1. Töötuba “Lapse probleemne seksuaalkäitumine ja väärkohtlemine – kuidas märgata ja aidata? Kunstiteraapia juhtumikirjelduse näitel” 13.30-14.45
2. Töötuba “Perelepitus – kellele ja miks?” 13.30 – 14.45
3. Töötuba “Negatiivsete emotsioonide tekkepõhjused ja nendega toimetulek” 13.30 – 14.45
4. Töötuba “Ohumärgid suhtlemisel” 13.30 – 14.45
5. Töötuba “Paarisuhted digiajastul” 15.00 – 16.30
6. Töötuba “ALPHA-STIM seadme tutvustus” 15.00 – 16.30
7. Töötuba “Vaimne tervis töökohal” 15.00 – 16.30
8. Õpituba “Muusika psühholoogilise esmaabi vahendina” 15.00 – 16.30

Uuri lähemalt töötubade kohta facebookist.

Kõik vaimse tervise kuul osalevad organisatsioonid on VATEK-i (Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon) liikmed, mis tagab nende usaldusväärsuse. Töötubadesse saab registreeruda VATEKi kodulehel: www.vatek.ee

Vaimse tervise kuud ning messi korraldab juba kolmandat aastat Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon (VATEK), mida juhib Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut (ERSI).

Lisainformatsioon: www.vatek.ee

Teemal “Vaimse tervise kriis” arutlevad ja annavad nõu sel neljapäeval kell 20 (ja kordusena pühapäeval kell 14) Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!” Merike Sisask, Maire Riis, Aigi Vahing, Aivar Simmermann.

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.