Ava külgmenüü

Toomas Sulling: süda liigub ja tuksub, kui kirurg ta kätte võtab

"Kui saaks ikka doktor Sullingu juurde." Mäletan seda lauset 40 aasta tagusest ajast, kui olin alles koolilaps Tallinnast kaugel Võrumaa külakeses. Toomas Sulling tegi 1970ndate lõpus Tartus juba suuri tegusid ja kui lugeda tema raamatut "Südamega südamest", siis on mõistetav, miks tema nime teati igas külas, kus oli südamehaigeid.

Tema on see kirurg, kes hakkas Eestis esimesena panema südame lubjastunud arterite asemele uusi veresooni ehk šunte. Sellist lõikust nimetatakse šunteerimiseks või koronaaroperatsiooniks. Kuna tänu lisasoontele saab veri vabalt soontes voolata, töötab süda taas normaalselt ning inimene saab elada täisväärtuslikku elu.

“Meditsiinidoktor professor Toomas-Andres Sulling on kahtlemata Eesti üks silmapaistvamaid ja tuntumaid arstiteadlasi-kirurge, kes tänu teadusuuringutele ja suurepärastele ravitulemustele on arvukatel rahvusvahelistel foorumitel pälvinud laialdase tunnustuse ning toonud tähelepanu ja kuulsust kogu Eesti meditsiinile.” Nõnda ütleb südamekirurg Sullingu kohta sõber ja kolleeg Jaak Maaroos äsja ilmunud raamatus “Südamega südamest”.

Toomas Sulling on teinud ligikaudu 4000 šunteerimislõikust, pooled neist töötaval südamel ja pooled kunstlikku vereringet kasutades, kui süda pannakse seisma. Talle endale meeldib rohkem opereerida töötaval südamel, kuigi see on kirurgile tehniliselt raskem. “See operatsioon on tõesti tehniliselt nõudlikum kui seisma pandud südamel, kuid iga kirurg võib selle omandada, kui tal on selleks tahtmist.

Ilma kontota saate ühes kuus lugeda kuni 5 tasuta artiklit. Selle artikli edasi lugemiseks logige sisse või liituge Alkeemiaga luues endale tasuta konto.