Toitumine, tervis ja ilu: näonahk ütleb, mis sinu organismis toimub

Traditsioonilises Hiina meditsiinis arvatakse, et su nägu uurides võib teada saada, mis toimub su kehas. Energia voolab läbi keha mitme kanali kaudu, mida nimetatakse meridiaanideks. Kui need on tasakaalus, siis on su tervis hea, aga kui need on blokeeritud või tasakaalust väljas, siis tekivad sümptomid. Ükskõik millised meridiaanide häired, mida tekitavad toiduvalik, elustiil, stressitase ja hormonaalsed muutused, on märgata su näol. Näo iga osa on seotud teatud organisüsteemiga ning mis tahes disharmoonia kehas paistab näost välja. See võib ilmneda pundumise, tugevate kortsude, värvimuutuse, vistrike, sügeluse, särata naha ja kestendusena neis piirkondades. Kui sul on vistrik või värvimuutus pidevalt ühes piirkonnas, siis tahab su organism sulle öelda, et mingi osa vajab tähelepanu. Tee see korda ja sa näed paranemist ka naha välimuses, kirjutab raamatu “Anti-Ageing. Pöördeline teekond särava ja noorusliku nahani” autor Nigma Talib.

Järgnev joonis näitab täpselt, millised näo osad vastavad organismi osadele.

Võta peegel ja uuri oma nägu. Kas neis piirkondades on kortse, mis ei peegeldu mujal su näol – või näed, et kortsukesed tulevad ja lähevad? Kas su nahal on laike, mis värvi või tekstuuri poolest erinevad ülejäänud näost, või on sul vistrikud alati ühes kohas? Seejärel loe, mida need võivad sulle rääkida…

Otsaesine ehk laup on seotud seedeprotsessiga. See on tavaline piirkond, kus ilmnevad vananemisel kortsud, aga kui su toiduvalik ja seedimine on viletsad, siis on otsaesise kortsud sügavamad ja võivad ilmneda ka noorel nahal. Otsaesine jaguneb kolme ossa. Ülemist osa seostatakse põie meridiaaniga, keskmist kõhu ja seedimisega ning alumist peensoolega. Mida see võiks tähendada? Kui lauba keskmine või alumine osa on häiritud, ummistunud ja seal on vistrikke ja kortse, siis võib see olla seotud halva seedimisega viletsa toiduvaliku tagajärjel. Need sümptomid on omased ka inimestele, kes söövad hilja õhtul.

Kui su kortsud ja teised sümptomid on keskendunud lauba ülaossa, siis on küsimuse all su põie tervis. Kas sa jood piisavalt vett? Kas sa urineerid piisavalt sageli – võib-olla töötad sa leti taga, kus pead päev otsa klientidega tegelema ega saa sealt lahkuda? Või on sul kalduvus põiepõletikule? Kui nii, siis soovitan proovida jõhvikaekstrakti, mis peatab bakterid, mis põhjustavad põieseinte külge kinnituvat infektsiooni, ja võib vähendada pideva põletiku riski. Kui kasutad seda põiemurede leevendamiseks, siis võid leida, et ka laubakortsud kaovad.

Silmadevaheline piirkond on seotud maksa meridiaaniga.Kui sa jood alkoholi liiga palju, siis võid märgata, et silmade vahel tekivad vertikaalsed kortsud või punetus. Ma näen seda sageli ka inimeste puhul, kellel on piimatalumatus või kes tarbivad palju töödeldud suhkrut. Sageli nimetan ma seda piirkonda “joogi ja söögi” alaks, sest see on tihedalt seotud sellega, mida me sööme ja joome. Aga silmadevahelises piirkonnas võib olla probleeme ka siis, kui inimesed söövad näiliselt väga tervislikku toitu, milles on palju puu- ja köögivilju. Sellisel juhul on põhjus sageli pestitsiidides ja teistes kemikaalides, mis sisenevad meie organismi ja koormavad maksa. Ma olen seda näinud ka patsientide juures, kes tarbivad liiga palju raskemetalle (mis võivad organismi siseneda vee ja mõningate kalade kaudu). Püüa üle minna mahedamale toidule.

Kulmud. Ma näen üha rohkem naisi, kellel on neerupealiste ja kilpnäärmega probleeme, mille on tekitanud hormonaalsed häired ja stressirikas elu, ja need probleemid ilmnevad tavaliselt kulmude muutustes. Kui su kulmukarvad on pikad ja keerduvad, siis võib see olla märk, et su neerupealised on liiga stressis ja vajavad toetust. Kui sul on väga peenikesed kulmukarvad või on su kulmud hakanud hõrenema, siis on see märk neerupealiste väsimusest – et need üle töötanud näärmed ei jõua enam piisavalt toimida. Kui see jääb ravimata, võib selle tulemuseks olla kilpnäärme alatalitlus. Liiga palju suhkrut võib samuti ilmneda just kulmudes, kuna see põhjustab insuliini tasakaalustamatust, mis koormab neerupealised üle.

Silmad. Paljud patsiendid küsivad minult, miks neil on silmade all tumedad rõngad. Kas see on geenidest, vähesest magamisest, viletsast ainevahetusest, toidutalumatusest, heinapalavikust või rauapuudusest tingitud aneemiast? Jah, põhjus võib olla üks nimetatutest, aga Hiina meditsiinis on silmadealune piirkond seotud neerudega ja tumenemine võib viidata sellele, et su neerud töötavad ülekoormusel, eemaldades su kehast mürke. Ilmselgelt mängib alkohol siin suurt osa, aga neere võivad üle koormata ka teised asjad: pestitsiidid, dehüdratsioon või soola/ naatriumi suur sisaldus toidus. Paistetus silmade ümber on märk sellest, et su kehas on liiga palju vedelikku – seetõttu, et sa ei joo piisavalt vett või et tarbid liiga palju soola või suhkrut (mõlemad tekitavad vedelikupeetust). Kontrolli ka oma energiataset – sinised rõngad silmade ümber on tavaline väsimuse ja kurnatuse märk.

Nina. Kui sul on palju komedoone, siis on sul ilmselt vilets seedimine – ja seda võib põhjustada maomahla puudus. Kui su nina on punane või sellel on palju katkisi kapillaare, võib see olla põhjustatud liiga kuuma joogi joomisest, eriti vürtsika söögi söömisest või liigsest alkoholi tarbimisest. Kõik need põhjustavad kapillaaride laienemist ja kui seda juhtub sageli, siis need jäävadki suuremaks.

Põsed. Hiina meditsiinis on põskede piirkond seotud kopsudega. Kui põsed muutuvad punaseks või on muud moodi häiritud, siis ilmselt kannatad sa ka ninakõrvalkoobaste probleemide, astma või kroonilise köha all. Põskede piirkond on sageli problemaatiline suitsetajatel, aga sealsed probleemid võivad anda märku ka tundlikkusest piimatoodete vastu, mis suurendavad lima ja seetõttu mõjutavad kopsu meridiaani. Kui sa märkad põskedel kahvatust või liigset värvi või karedat tekstuuri ja/või vistrikke, siis püüa vähendada piimatoodete tarbimist. Kahvatud põsed võivad olla seotud ka madala rauatasemega. Kui kannatad ka energiapuuduse all, siis oleks sul ehk vaja lisada oma toidusedelisse rauda punase liha või tumeroheliste lehtköögiviljade näol.

Huuled. Kas su huuled kipuvad pidevalt kuivama ja lõhenema, olenemata aastaajast? Seda ei põhjusta külm õhk, vaid see on seotud su kõhuga. Kui sa koormad oma kõhu üle ärritavate või töödeldud toitudega, siis hakkab see kaotama normaalset happesuse taset ja see võib su huultel näha olla. Kui keegi kannatab pidevalt selle probleemi all, otsiksin ma mis tahes toidutalumatust või -tundlikkust. Suu kõrval asuvad lõhed on väga tavaline B-vitamiini vähesuse märk – selle põhjuseks võib olla su toiduvalik või see, et B-vitamiini valmistada aitavad soolestikubakterid on tasakaalust väljas. Lõpuks võivad lõhenenud ja ketendavad huuled näidata ka oluliste rasvhapete puudust – viimased aitavad säilitada tervislikke rakumembraane ja on seotud tervisliku niiskusetasemega kehas. Suurenda pähklite, seemnete, avokaado ja rasvase kala tarbimist, et sellele vastu seista.

Katkend on pärit kirjastuse pilgrim poolt välja antud Nigma Talibi raamatust “Anti-Ageing. Pöördeline teekond särava ja noorusliku nahani”.

Seotud