Toiduraiskamine on probleem keskkonnale ja ühiskonnale

Eestlased on ühed Euroopa Liidu kõige suuremad toiduraiskajad. Euroopa Liidus läheb igal aastal keskmiselt 88 miljonit tonni toitu raisku, ligikaudu 173 kilogrammi iga inimese kohta. Paraku kroonib Eesti selle edetabeli tipus, ületades ühe inimese keskmist raiskamist peaaegu 100 kg võrra. Iga-aastaselt viskavad eestlased ära ligikaudu 265 kilogrammi toitu inimese kohta, vahendab Gorilla.ee.

Globaalses plaanis raisatakse igal aastal nii suur kogus toiduaineid, mis võiks ära toita lausa 1/3 maailma populatsioonist. Seega on globaalne toidukadu suurem kui arenguriike laastav näljahäda. Ometigi ei ole me aga tänaseni suutnud võrdsust maailma tuua.

Toiduraiskamise mõju ulatus

Toiduraiskamine ei ole pelgalt eetiline probleem, vaid avaldab mõju ühiskonnale ja keskkonnale mitmes erinevas aspektis. Kõigepealt on oluline mõista, et toiduraiskamine ei ole kohaliku kogukonnaga piirduv probleem. Mida meie eurooplastena teeme, mõjutab tugevalt ka teisi piirkondi, riike ja rahvaid.

Näiteks märkimisväärne osa arenguriikide haritavast maast teenib üksikute Lääne riikide huve, kusjuures suurt osa erinevatest põllukultuuridest kasvatatakse loomasöödaks. Samal ajal kui põllutöölised toodavad teravilju Ameerikas ja Euroopas tarbitavate karjaloomade jaoks, kannatavad nende endi perekonnad nälga. Läänes lettidele jõudnud lihast roiskub aga kuni 26 protsenti, mis tähendab, et märkimisväärne osa kasvatatud karjaloomadest, söömiskõlbulikust teraviljast ja arenguriikide põllumaast läheb täielikult raisku.

Loomsete toiduainete kõrge hind

toit on kahjulik nii rahakotile, keskkonnale kui teeb karuteene ka sotsiaalsele võrdsusele maailmas.

Raiskav tootmine ja jaemüük

Kuigi Euroopa Liidu statistika kohaselt tekib lõviosa, lausa 53% toidujäätmetest just kodustes majapidamistes, on loomulikult ka mündil teine pool. Lisaks inimeste isiklikule tarbimisele tekib toidukadu ka valmistoitude tootmises, toitlustusasutustes ning jaemüügis. Öko õudusunenäod: 8 loodust reostavat igapäevast tarbeeset

Taaskasutus – 10 lihtsat nippi plastikjäätmete vähendamiseks

Loodus on meie ema. Me haigestume, sest elame temast äralõigatuina

Seotud