Tiina Ristimets, raamatu “AEG” idee autor ja koostaja: inimese üheks tähtsamaks ülesandeks elus on õppida ennast tundma ja armastama sellisena, nagu sa oled

Tiina Ristimetsa ja Olga Makina koostööst ilmunud raamat “AEG. Teekond nimega Naine” on saanud väga sooja vastuvõtu nii tegijatelt kui lugejatelt. See raamat on pühendatud kõigile naistele ning sobib lugemiseks ja kinkimiseks igas vanuses naisele. Imeilusas formaadis ausad ja sügavad mõtted ajas liikumise võludest ja valudest pärinevad 24lt erinevas vanuses naiselt üle Eesti. Aega antakse meile kõigile erinevalt. Kuidas ajas toimuvate sisemiste ja väliste muutustega rahumeelselt toime tulla, sellest saab aja möödudes kandev mõte. Millised on olnud ajas elutarkade naiste mured ja rõõmud, ning mida nad soovitavad noorematele naistele oma elukogemusest lähtuvalt on huvitavaks lugemiseks kõigile naistele, kes tahavad enda sisse vaadata ning oma elu üle järgi mõelda. Ühtlasi soovitame minna vaatama ka Olga Makina samanimelist näitust, mis avati Telliskivi Loomelinnaku väligaleriis.

Tiina Ristimets, kirjastaja

Milline on sinu tähtsam roll ja ülesanne naisena siin elus?

Ükskõik kust otsast sellele teemale mõtlen, siis enda kõige tähtsamaks rolliks pean ikkagi emaks olemise võimalust oma kahele lapsele, kes otsustasid minu läbi siia ilma saabuda. See on suur au ja vastutus, et sain neile elu edasi anda ja saan aidata seda kujundada.

Naine ja armastus – mida need sõnad sinu jaoks tähendavad?

Armastus tähendab minu jaoks pühendumist. See on vaikne, sügav ja püha seisund kahe inimese vahel, milles on soov oma elu teise inimesega jäägitult jagada ning lõpuni koos oma elu veeta.

Kindel ja vankumatu tunne, mis ajas pealispindselt küll rahuneb, kuid seespidiselt süveneb ja kasvab. Armastuse vormid ja keeled on mõistagi erinevad. Emaarmastus on vast kõige võimsam jõud, millel pole piire ja tingimusi. Armastus mehe ja naise vahel tärkab, elab ja kasvab, kui mõlema jaoks olulised aspektid on täidetud.

Milline on sinu elufilosoofia?

Mind huvitab elu. See tähendab, et tahan elada enda jaoks huvitavat elu, mis mind arendab, kannab ja hoiab. Ja mulle meeldib mu elu. Selles on kõiki värve ja maitseid ning see annabki elusale elule mõtte.

Mul ei ole enam elu suhtes illusioone ja ma ei võta enam ammu midagi iseenesestmõistetavana, suhtun elus olemisesse suure lugupidamisega ning elan tänuga.

Mida on sulle õpetanud suhted meestega?

Seda, et mehed võivad olla palju õrnemad ja haavatavamad hinged kui naised. Kui neid hoida ja kasta, siis nad liigutavad mägesid. Vastupidiselt jäävad neist järgi ainult varemed. Mehe juures pean väga oluliseks sisemist väärikust ja ausust ning seda, et ta julgeb otsustada ja vastutust võtta. Naisena võib asju otsustada, aga tark on jätta alati mehele mulje, et see oli siiski tema otsus.

Aga suhted lastega?

Armastuse ja piiride seadmisega saab kõik asjad korda. Kõige tähtsam on usalduse loomine ja hoidmine ning omavahelised kokkulepped, mis peavad. Lapsele annab turvatunde teadmine, et emana olen nende jaoks alati olemas. Ma ei taha elada enda elu laste arvelt, vähemalt niikaua, kui nad mind rohkem vajavad.

Milline on sinu suhe iseendaga?

See on üks hea suhe, rahulik, sõbralik ja aus. Ma tean, kes ma olen ja mida ma elult soovin. Olen nõus, et inimese üks tähtsamaid ülesandeid elus on tundma õppida ennast. Kõikide oma võlude ja valudega. Kui sa tunned ennast, siis oled ka enda vastu aus ja võtad ennast sellisena, nagu sa oled. Kohtled selle teadmise valguses armastavalt ja arvestavalt nii ennast kui teisi. Ma ei püüa näida teistele enam parem või halvem. Olen see, kes olen.

Võiks öelda, et olen ebatäiuslikult täiuslik ning selles teadmises mõnusas rahus endaga.

Kuidas oled kohanenud vanusega leppimise ilu hääbumisega?

Loodus on mulle olnud üsna armuline. Loomulikult ma vahel mõtlen sellele.

Siiski võtan seda kui loomulikku osa elust ja üle ei muretse. Kõike, mida enda jaoks saan ise teha, seda ka teen. Välimuse hoidmisel pean oluliseks une kvaliteeti, õiget toitumist, igapäevast liikumist ning vaimse tervise ja tasakaalu hoidmist. Head mõtted ja suhted on see, mida igaüks ise enda jaoks kujundada saab.

Tiina Ristimets, foto: Olga Makina

Kuidas tuled toime ebaõnnestumistega?

Mõtlen saadud kogemuse üle järele ja püüan teada saada, mida sellest õppima pean.

Millegi lõpp on alati millegi algus. Igas tagasilöögis peab olema ka midagi head, aga selle teadasaamiseks peab varuma kannatust. Varem või hiljem see ka selgub.

Mida soovid kuldkalakeselt?

Suurim soov on, et tervis püsiks korras endal ja lähedastel. Samuti, et maailm püsiks meie ümber rahus.

Millist supervõimet endale sooviksid?

Et oleks võime peatada inimestes rumalus ning ahnus, millega hävitatakse süstemaatiliselt loodust ning puhast keskkonda meie ümber.

Mida ütleksid 20-aastasele noorele naisele oma elukogemusest lähtuvalt?

Õnne pole vaja oodata ega otsida väljastpoolt ennast. Oma õnne eest vastutab igaüks ise.

Õnnelik olemine on enda sisemine otsus. Säilitage alati oma maailm ja eneseteostuse allikad, need hoiavad teid vee peal ükskõik, milliseid erinevaid aegu ja kogemusi elul pakkuda on.

Suhteid luues või suhtes olles ärge kaotage ennast ära. Võtke aega endale ja oma vajadustele, siis olete ka parem kaaslane ja sisemiselt õnnelik naine.

Kas on midagi, mida oma elus kahetsed või teeksid teisiti?

Olen mõelnud, et see võib olla üks kurb tunne, kui elu lõpus avastad, et midagi on jäänud tegemata või kahetsed oma tegusid ja valikuid. Sellepärast püüan juba praegu nii elada, et kahetsust/kahetsemist, mis jätaks hinge kripelduse, ei oleks. Isegi kui midagi läheb valesti, siis püüan asja ära klaarida, et midagi häirima ei jääks. Ka paratamatusega leppimine või millestki, mis ei õnnestu või ei toimi, vabaks laskmine ning andestamine on võimalused elada kahetsuseta elu.

Mis aitab sul rõõmsat meelt säilitada ja elus edasi minna?

Teadmine, et see on minu elu ja see on unikaalne just sellisena, nagu ta on. Ainult mina ise saan seda oma suhtumise ja tegudega muuta ja parandada. Mul on palju häid sõpru, terved ja toredad lapsed, ainuüksi sellele mõtlemine paneb mind naeratama.

Mida tahaksid veel selles elus kogeda? Mida ootad tulevikult?

Kui võib soove esitada universumile, siis ma tahaks olla elu lõpuni terve ja rõõmus ning eluga rahulolev inimene, kellega noored inimesed tahavad koos olla. Kunagi, kui kutsusin Fred Jüssi oma sünnipäevale, siis ta ütles mulle: “Muidugi ma tulen rõõmuga. Sa mõtle, kui suur kompliment see on, kui noored inimesed kutsuvad vana mehe oma sünnipäevale”.

Ma arvan, et selles on suur tõetera sees – kui oled positiivne ja huvitav kogu oma elu, siis tahavad ka teised sinuga koos olla.

Naisena oleks minu jaoks huvitav teadlik ja sügav paarisuhte kogemus kahe sarnases arengus inimhinge vahel. Kahte inimest seob vaid sügav soov koos olla ja selleks pole vaja muid siduvaid aspekte, millele oma suhe rajada.

Eneseteostuslikult on veel palju huvitavaid asju, mida võiks teha. Looming on ikka minu rada, ükskõik millise kuju või vormi ma sellele annan.

Reisida, kirjutada, filmi teha, oma teadmisi ja kogemusi jagada, seda kõike oleks tore teha. Uudishimu elu vastu ajas aina kasvab.

Mis on sulle suurimat rõõmu valmistanud?

Minu terved ja tublid lapsed. Rahuldust pakkuv eneseteostus. Armastavad suhtekogemused. Romantilised armsad elamused, kohtumised, komplimendid, mis lisavad elule vürtsi ja toidavad iga naise südant.

Lusti ja rõõmu võiks olla iga naise elus kohe palju. See toidab sisemist naiselikkust ja sära, mis on kaugele näha.

Mis on sinu jaoks suurim väljakutse?

Olla tugev ka siis, kui tegelikult tahaksid olla nõrk. Olla kontaktis enda sisemise jõu ja naiselikkusega, kui oled väsinud ja mures. Tasakaalu leidmine kõikide elutahkude, ootuste ja kohustuste vahel.

Kuidas hoida endast naiselikkust, kui argirutiin võimust võtab?

Väikeste vallatuste ja naeruga. Luban endal ka nõrk olla ja muretult mitte midagi teha. Igapäevane väike annus lusti ja rõõmu hoiab rutiinist väljas. Mina turgutan ennast vahel ka väikese ostuteraapiaga ehk et lähen ja ostan, mida tahan. Korraks aitab seegi.

Milline on ilus naine?

Ilus naine on hooliv, huvitav, arukas ning elurõõmus.

Mida iga naine võiks endale lubada?

Naeratamist, rõõmsat meelt ja muretut kerget olemist. Aega iseendale ja oma vajadustele. See kõik ei maksa, aga annab väga palju.

Kuidas oled raskustest üle saanud?

Aitab teadmine, et kõik möödub kord. Nii hea kui halb. Usun ka, et igal halvale ajale järgneb kindlasti midagi head.

Ja kui on midagi, mis kurvastab, siis luban endal ka kurb olla. Tähtis on lihtsalt mitte kauaks kurbusesse kinni jääda, muidu jääb kõik muu hea nägemata.

Mind aitab väga looduses olemine, see rahustab. Ning muidugi mu head sõbrad, kes viskavad nalja ja on minu jaoks lihtsalt olemas.

Mida on sulle elu murdepunktid ja kaotused õpetanud?

Seda, et loota saan vaid iseendale. Ning ka seda, et mitte miski siin elus pole iseenesestmõistetav. Tervis, suhted, lapsed, töö, kodu – kõike tuleb hoida ja anda alati oma parim.

Ka seda, et ära lükka kunagi edasi ütlemist oma lähedastele, et kui väga sa neist hoolid ja neid armastad.

Milline on olnud kõige huvitavam aeg su elus?

Huvitav tähelepanek, et igal ajal tundub, et just praegu ongi kõige huvitavam aeg. Tunnen nii praeguses vanuses, aga samamoodi tundsin ennast ka kümme ja kakskümmend aastat tagasi.

Ehk siis kõige huvitavam aeg ongi siin ja praegu.

Milline on tähtsaim elu mõte sinu jaoks?

Oma elule tuleb mõte ise anda. Tunda rõõmu pisiasjadest ja olla tänulik selle eest, kes sa oled ja mis sul on.

Vaata Tiina Ristimetsa ja Olga Makina raamatu “AEG. Teekond nimega Naine” kohta lisa kirjastuse Pilgrim kodulehelt.

Seotud