Tervendamissüsteem ajurveeda – armastus, austus ja tasakaal

Ajurveedat peetakse maailma vanimaks tervendamissüsteemiks. Nende õpetuste järgi on tuhanded ajurveeda arstid tervendanud miljoneid patsiente juba vähemalt 5000 aastat. Kui lääne meditsiin keskendub peamiselt haiguste ravimisele, siis ajurveedas on põhirõhk pandud haiguste ennetamisele, vahendab Telegram.ee.

“Ajurveeda hõlmab tervislikku sooja toitu, elustiili, päevarežiimi, õnne- ja rõõmutunnet, emotsioone, mõtteid, enese tundmist ja palju muud. Ajurveeda kasutab tervendamiseks lihtsaid ja igapäevaseid  vahendeid – kuum, külm, valgus, meditatsioon, toiduained, elukorraldus, maitseained, eeterlikud õlid, raviõlid, maitsed. Tõlkes tähendab ajurveeda eluteadust (ayu = elu, veda = teadus) ning selle kohaselt saad sa olla terve ainult siis, kui oled iseendaga täielikus kooskõlas. Selleks aga pead end hästi tundma ja armastama oma keha,” kirjutab ajurveeda terapeut Aet Sillaste, kes annab kõigile soovijatele nõu ka 3. aprillil aset leidval Telegrami konverentsil, Tervisetoas.

Ajurveeda tõekspidamiste järgi saab elada igal pool, selleks ei ole vaja kindlasti Indias elada või india toitu süüa. Tervislik ongi toituda hooajal saadaolevatest kohalikest orgaanilistest toiduainetest. Imporditud puuviljade osas tasub ettevaatlik olla, sest need ei ole meie organismile loomulikud.

Ajurveeda on omaks võtnud kaks üleüldist mateeria ja vaimu printsiipi – purusha ehk tunnetuslik ja prakriti ehk materiaalne või füüsiline. Purushast ja prakritist koosneb kogu Universum. Nende koostööst saavad alguse kehaline ja vaimne maailm. Purusha on täielik tunnetamine ja oma kõrgema Minaga kontaktis olemine, see on elu ülim allikas ja teadlikkus, armastus. Inimese elu eesmärk võikski olla kõrgema Mina leidmine, mille abil on võimalik minna läbi valust, vabastada karmat, teha läbi elutsükkel sünnist surmani. Kontakti saamine oma kõrgema Minaga on ajurveeda tervendamisel kõige olulisem osa. Prakriti abil saame manifesteerida ajas ja ruumis ning see on nagu alustala, mis annab meile võimaluse luua tugev side keha ja vaimu vahel. See, mida me oma kehaga tajume, on väga tugevasti seotud kõrgema Minaga, ta lihtsalt järgneb kehale. Parima kontakti saame oma kõrgema Minaga siis, kui oleme saanud tasakaalu oma keha ja keskkonna – kodu, elustiili, harjumused. Väga oluline on samaaegselt hoolt kanda nii oma keha kui ka vaimu eest, kumbagi ei tohiks unistada. Oma keha tuleb meil õppida armastama ja aktsepteerima sellisena nagu me siia ilma sündinud oleme. Sellest saab kogu tervenemine alguse, sest meie keha on imekaunis  tõld, mille abil oma vaimu tasakaalu ja armastuse seisundisse viia.

Kolm gunat ja viis elementi (Pancha Mahabhutas)

Purusha on homogeenne olemus, mis toimib läbi teadlikkuse ja kohaloleku, austades ja teenides ümbritsevat loodust. Oled sa märganud, loodus toimib läbi täieliku kohaloleku. Prakriti, ehk materiaalne kannab endaga kaasas kolme erinevat vaimu mõjutavat jõudu või energiat. Kõik materiaalne kogu Universumis – toit, mida sööme, loodus ja esemed läbivad kolm eksisteerimise staadiumit:  1) loomine, 2) olemine, 3) hävitamine.

Nõnda kannab iga materiaalne olend endaga kaasas erinevaid energiaid: sattvic – jumalik, puhas, loov energia, rajasic – püsimise, tasakaalu, intelligentsuse, elus püsimise energia ning tamasic – seiskuv, vana, kulunud, hävitav energia. Kõrgema minaga saab aga kontakti ainult sattvic tasandil ja seepärast ongi nii jooga- kui ajurveedateadus suures osas pühendunud sattvic energia tõstmisele. Sattvic energia on otseselt seotud armastusega. Kui laps sünnib, siis tema esimene kontakt maailmaga on emapiim ehk ta saab seda juues emaarmastuse osaliseks – teadlikuks sellest, mis on armastus. Emapiim on soe, paitav, kerge, vedel, valge, veidi magus. Kõik need omadused kannavad endas sattvic energiat ehk loovat armastuse energiat. Magusaisu on otseses seoses armastuse puudumisega. Tänapäev kiires elutempos kipub armastuse loomine ja jagamine rahateenimise, töölkäimise ja aktiivse elu kõrval tahaplaanile jääma. See jällegi mõjutab meie immuunsüsteemi ja õnneseisundit.

Kolme guna kombinatsioonidest moodustuvad viis elementi (Pancha Mahabhutas) – maa, tuli, õhk, vesi ja eeter. Kõik need viis elementi eksisteerivad kõikjal universumis. Ka meis, inimestes, sest meie oleme universumi imepisikesed osakesed. Nende viie elemendi erinevad eksisteerimisevormid on ajurveeda keskmeks. Elemendid näitavad, et kogu maailm koosneb prakriti erinevatest vibratsioonisagedustest. Ainuüksi vesi võib olla nii vedelas, gaasilises kui tahkes olekus. Kogu maailm on lõputu manifestatsioon ja elementide mutatsioon. Kõik, mis eksisteerib meie kehas, eksisteerib ka Universumis ning kõik loodusprotsessid, mis meid ümbritsevad (põud, äike, torm jne) toimuvad ka meie kehas.

Maa (prithvi) – sümboliseerib tugevust ja jäikust, esindades stabiilsust ja kindlust. Looduses on maa elemendiks kivid, kaljud, puud, muld, liiv. Nad kõik suudavad kanda palju raskusi ja on vaatamata tuule ja vee jõududele muutumatud. Meie organismis on maa elemendina luud, rakud, hambad, juuksed, küüned, kõik erinevad koed ja füüsilised struktuurid, läbi mille transporditakse verd ja hapnikku. Maa element on seotud ka lõhnatajuga.

Vesi (jala) – iseloomustab muutust. Välistingimustes on vesi pilvedes, vihmas, lumes, vees ja jääs. Ta voolab mööda tugevat pinnast, jõed kannavad endas maapinna lahustunud osakesi, toitaineid, vesi voolab läbi erinevate kultuuriruumide, olles transpordivahendiks kõigele. Vee energiat kannavad meie kehas veri, lümf, kõik mis liigub erinevate organite vahel ja kehaõõnsustes. Vesi kannab ka endaga erinevaid jääkaineid, reguleerib kehatemperatuuri, varustab erinevaid kudesid haiguse hävitajatega ning kannab hormonaalset infot ühest kehapiirkonnast teise. Ka emotsioonid ja maitsemeel on seotud vee elemendiga.

Tuli (agni) – on element, mille omaduseks on transformeerida tahkeid aineid vedelikeks, gaasideks ja vastupidi. Päikese soojus muudab lume või jää veeks ja siis aurustab vee. Päikeseenergia on kõigi elutsüklite käivitajaks universumis – kaasaarvatud toiduahelas. Muudab toidu rasvadeks ja lihasteks, kus siis see muutub omakorda energiaks, mis muudab impulsid närvireaktsioonideks, tunneteks ja mõtlemiseks. Tule elemendi tugevusest sõltub seedimise kvaliteet ja seedimise kiirus. Tulega on seotud ka silmanägemine. Tuli on ilma kindla kujuta vorm.

Õhk (vayu) – on gaasiline vorm, mis on liikuv ja dünaamiline. Õhku me ei näe, aga me tunneme seda. Samas me teame, kui pehme ja paitav või kui tugev ta võib olla, kuidas ta võib vastata energiale. Isegi lõhkuda ja kaost tekitada, kui on tugev torm või tornaado. Kehas me tunneme õhku siis, kui ta kõrist liigub hingates kopsudesse. Kui see tegevus katkestada, siis mõistad, kui tähtis on õhk ja liikumine sinu organismile. Organismis on õhk (hapnik) kõikide energeetiliste protsesside aluseks. Ainult õhu olemasolul saab tuli põleda. Õhu abil toimub hingamine ja ka väljutusprotsessid, sündimine. Õhu elemendiga on seotud rääkimine ja vererõhk, puudutuse tunnetamine.

Eeter (akasha) – on ruum kõikide teiste elementide ja nendega toimuva vahel. Kehaväline ruum, miljonid kilomeetrid erinevate füüsiliste organismide vahel. Ka meie keha sisemine ruum. Aatomid on ainult 0,00001 osakest ja 0,99999 osa on tühjust. Ruumi abil saab element teiseks muutuda. Eetri abil on võimalik erinevaid vorme eraldada. Kui sa hingad sisse ja välja, siis võid tähele panna, et sisse ja väljahingamise vahele jääb väike paus, mis ongi eeter. Eeterelemendiga on seotud kuulmine ja eneseväljendus.

Kõige füüsilise – inimese kehakuju, toidu, puude, naha, esemete ja ka elementide iseloomustamiseks on ajurveedas traditsiooniliselt kasutusel kümme vastandlike omadustega sõnapaari: raske ja kerge, külm ja kuum, õline ja rabe, nüri ja terav, stabiilne ja liikuv, pehme ja kõva, õhuke ja jäme, sile ja kare, suur ja väike, tahke ja vedel. Vastandlikud omadused on ajurveeda kahe põhitõe alustalaks. Esiteks – meeldimine suurendab meeldimist (raskel on omadus muutuda raskemaks mitte kergemaks) ja teiseks – omadus suureneb vastandliku omaduse arvelt (kuum vähendab külma ja vastupidi). Kuid kuum saab olla ainult kuum millegi külmema suhtes ning alati tuleb võrdlemisel arvestada konteksti ja võimalusel võrrelda ka varasemaga. Näiteks toit on külmutuskapis olles külm, kuid sealt välja võttes muutub see soojemaks. Samas kui panna see toit sügavkülma, siis muutub ta veel külmemaks. Seega külma me saame tasakaalustada kuumaga, rabedat nahka õlitamisega ehk siis vastandliku omadusega mõjutades. Selles ajurveeda tervendamise põhimõte seisnebki – omaduse muutmine.

Vata, pitta ja kapha – kas doshad, kehatüübid või mõlemad?

Ajurveeda teooria kohaselt moodustavad  viis elementi paari kaupa kolm dünaamilist jõudu ehk energeetilised kogumikud – doshad. Dosha tähendab tõlkes “muutumine”. Doshad ehk esmased elujõud on pidevas liikumises, nende tasakaal muutub pidevalt. Doshade koostöö muudab elu toimivaks. Niisiis ajurveeda põhineb viiel elemendil: maa, tuli, õhk, vesi ja eeter. Lisaks on igas inimeses veel kolm minikeha ehk kolm doshat. Dosha annab meile mentaalsed ja füüsilised omadused. Nii meie iseloom, välimus, emotsionaalne tasakaal kui ka enesetunne ja tervislik seisund  on iseloomustatavad kolme dosha abil. Nad ise ei muuda meie tunde- ja  meeleseisundit, nende omadused aga küll. Doshasid on kolm: vata, pitta ja kapha. Igas inimeses on kõik need kolm doshat olemas, mõnda rohkem, teist vähem. Sünnipäraselt on meil kindel doshade tasakaal , elu jooksul kipub see meie elustiili tõttu paigast minema. Doshade tasakaalustamise ja tasakaalu säilitamisega ajurveeda tegelebki.

Vata dosha on kombinatsioon õhu ja eetri elemendist. Vata doshat iseloomustavad omadussõnad on kuiv , külm, muutuv, liikuv, ebaregulaarne, selge, rabe, õhuline, kootav. Vata on vastutav organismis erinevate liikumisprotsesside eest nagu hingamine, kehavedelike liikumine, jääkide väljutamine, keha liikumine. Vata vastutab ka suures osas meele, tunnete ja vaimse seisundi üle. Vata tüüpi inimest iseloomustab kaldumine kaootilisele rutiinile, meeleolu kõikumine ja suur aktiivsus kuid suhteliselt väike vastupidavus. Vata tüüpi inimesed kalduvad kergesti ka depressiooni. Viha ja kibestumine on vata tasakaalutuse olulised näitajad.

Pitta dosha on kombinatsioon tule ja vee elemendist, kus domineerivaks on tule element. Pitta ehk “miski, mis küpsetab või seedib midagi”. Pittat iseloomustavad omadussõnad on terav, kuum, soe, vedel, läbiv, hapu lõhn, kerge. Pitta inimene on intensiivne, temperamentne, ambitsioonikas, keskmise taluvuspiiriga, oma arvamust avaldav. Pitta vastutab organismis seedimise eest, termoregulatsiooni ning sugulise aktiivsuse eest. Pitta tasakaalutusega inimestel esineb ülihappesust, nad on teravmeelsed ja ärrituvad kergesti. Pitta inimestel on ka tihti palav.

Kapha dosha on kombinatsioon vee ja maa elemendist, domineerivaks maa element. Kaphat iseloomustavad omadussõnad õline, pehme, tugev, raske, tihke, staatiline, külm. Kapha inimene on rahulik, mõtlik, armastav ja hooliv, visa, kuid vajab pidevalt tagant torkimist. Kapha vastutab uute kudede moodustamise eest, liigeste liikuvuse ja libeduse eest, kaitseb organismi alajahtumise, tuule ja külma eest. Kapha tasakaalutust toob endaga kaasa ülekaalu, kasvajad, köha ja nohu (lima tekke).

Kehatüüp määratakse domineeriva dosha põhjal. Enamasti domineerivad kaks tüüpi, vahel üks või kõik kolm tüüpi. Siis ongi inimene vata, pitta, kapha, vata-pitta, vata-kapha, pitta-kapha või vata-pitta-kapha tüüpi. Lisaks on kehatüüp veidi sõltuv ka meie vanusest. Iga dosha on aktiivsem erineval eluperioodil. Lapsepõlv on kapha aeg, organism kasvab ja saab omale tugevad koed. Väikestel lastel esineb tihti kaphaga tasakaalutusega seotud haigusi nagu köha ja nohu ning teised hingamisteede haigused. Pitta algab puberteedieaga ning kestab kuni keskeani. Puberteedieas ilmnevad akne, ülitundlikkus. Hiljem kasvades on soodumus mao ülihappesusele, mis kõik on pitta tasakaalutusele iseloomulik. Vanemas eas, alates 55 eluaastast, on ülekaalus vata dosha. Ainevahetus aeglustub, keha koed on kuivad, nahk kortsus ja rabe. Regulaarne ja tasakaalustatud toitumine on siin abiks.

Tegelikult doshade tasakaal muutub pidevalt veidi, vastavalt aastaajale, kellaajale, elueale. Seetõttu on väga oluline tunda ja aru saada, mida Sinu keha hetkel vajab, et olla rõõmus, terve ning õnne ja armastuse seisundis.

Kuidas meie kehatüüp välja kujuneb? Oma kehatüübi saame peamiselt oma vanematelt. Meie vanemate kehade omadused ei kao kuhugi, neid kannavad kõik meie vanemate keharakud, ka sperma ja munarakud. Kujuta ette, et on pereisa, kelle domineerivaks jõuks on vata, tal on liikuv töö, ta sõidab pidevalt ühest linnast teise, tormab ühest punktist  teise, väsib ruttu ning on seejuures üsna närviline. Emal aga on domineeriv kapha dosha, tema käib tööl osalise tööajaga, ootab isa õhtuti koju, vaadates televiisorit, kaaslaseks snäkitaldrik hea ja paremaga. Loomulikult saab laps endale päranduseks kõik kolm doshat, kuid  isa poolt saab ta sperma kaudu domineeriva vata dosha ning ema poolt domineeriva kapha dosha. Tema kehatüübiks kujuneb vata-kapha. Sõltuvalt sellest, kumb kahest doshast lapsel omakorda domineerivam on, kirjutatakse või öeldakse domineeriv dosha esimesena.

Saades aru doshade omadustest ja sellest, kuidas nende vahekorrad muutuvad, tasakaalust välja lähevad ja mis neid mõjutavad, on toidu, harjutuste, keskkonna ja elustiili abil võimalik väga palju oma elu kvaliteeti ja tervist parandada, mõjutades teadlikult doshade vastandlikke omadusi. Reegel on see, et enamasti kipub paigast minema see dosha, mis on loomulikult domineerivam.

Tihti küsivad inimesed minult, milline nendest doshadest või kehatüüpidest on kõige parem. Mitte ükski dosha pole teistest parem või halvem. Kõik doshad on meile eluliselt vajalikud. Oluline on aru saada, mis sinu kehas domineerib, seda armastada ja austada ning vastavalt sellele oma harjumused kujundada. See ongi sinu täiuslikkus. Oma loomulikku olekut maha surudes kaob Su sära ja enesekindlus. Lill ei mõtle mitte kunagi sellele, et kas ta on piisavalt ilus või hea, ta lihtsat kasvab ja õitseb ja lubab meil end kogu oma täiuslikkuses imetleda.

Tervendamine ajurveeda abil ja toitumine

Ajurveeda arstid annavad oma teadmisi edasi põlvest põlve ning Indias on ajurveeda tavameditsiini kõrval täiesti ametlikult aktsepteeritav ravi.

Ajurveeda peamiseks ravitsemissüsteemiks on Panchakarma, mis on vähemalt kolm nädalat kestev puhastus-ravikuur. See sisaldab endas hulgaliselt erinevaid protseduure (massaaže, auruvanne, lokaalseid protseduure, kompresse, puhastusi) vastavalt tervislikule seisundile. Eestis kahjuks selliseid spetsialiste pole, kes seda läbi viia suudavad, kuid Eestis on võimalik saada ajurveeda konsultatsiooni ja kogeda kogu keha õlimassaaže, mis kuurina on eriti sügavpuhastava toimega. Vastavalt kehatüübile valitud õli aitab oma eriliste omadustega keha tasakaalu viia ning energiakanalites blokeeringuid vabastada, mistõttu organismist saavad väljuda toksiinid (ama). Massaaži abil stimuleeritakse marma punkte, kus kohtuvad purusha ja prakriti (ehk vaim ja mateeria) ning see aitab meil paremini kontakti saada kõrgema Minaga. Teraapiad on kordades tugevama mõjuga kui päevarežiim ja toitumine on paigas.

Muidugi on oluline toituda teadlikult, eelistada sattvic energiaga toitu. Ajurveedas on vastavalt kehatüübile kindlad toitumissoovitused, milliseid toiduaineid eelistada ja mida vältida, et siis eelpool mainitud omadusi tasakaalustada. Igal toidukorral peaks olema esindatud kuus maitset – soolane, magus, kootav (maitse, mis jätab suhu kuiva järelmaitse, näiteks toored puuviljad, arooniad, ebaküdoonia – toim.), mõru, hapu ja terav. See kõik on väga oluline, kuid palju olulisem on meeles pidada, et kui sa sööd, siis saaksid ka kõik  meeled – nägemine, kompimine, kuulmine, maitsmine – toidetud ja õnnelikuks tegevaid armastusesignaale. Nii saad vaimu ja keha seost täielikult ära kasutada ja nõnda arvestada oma keha intelligentsusega. Oluline on ka süüa sooja toitu, mis on valmistatud värskest, orgaanilisest toorainest.

Valmista toitu suure armastusega, tunne tänulikkust ja rõõmu sellest mida ja kuidas sa sööd! Tee omale söömisest kaunis, kõiki sinu meeli toitev rituaal! Armastaja austa ennast ja oma keha, ole tänulik loodusele, emakesele Maale, kes meid toidab. Nii elad õnnelikult ja kaua ning tunned end igavesti noore ja säravana!

Autor: Aet Sillaste

Allikas: Telegram.ee

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.