Tehisintellektil ja astroloogidel võib olla nii mõndagi ühist

Ettevaatamatult käitudes võib inimeste kohta kogutud andmeid analüüsiv tehisintellekt süvendada iidset enesepetet samal viisil kui astroloogid ja soolapuhujad, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hoolimata sellest, et astroloogia jutustab tähtedest, kosmosest ja füüsikast, koosneb see inimese fantaasiat ja loomingulisi oskusi kujutavast sõnadega triblamisest, mille tegelik sisu on lüüa väravaid psühholoogiamängus. Astroloogia on üsna veenev tõend hoolimatust vaimuellu suhtumisest või siis vajadusest omada illusioone, et hoida üha komplekssemaks kujunev olme vähekegi talutavana.

Astroloogia pärineb muistsest Babülooniast ja teadmisest, et universum keerleb ümber koduplaneedi. Modernse, teadmistele rajaneva ajastu kiuste pole see vana fantaasia miljonite maailmapildist oma haaret lõdvemaks lasknud. Õigemini ei ole inimesed soovinud tegelikkusega kohtuda vaatamata sellele, et info on muutunud kättesaadavamaks, odavamaks ja põhjalikumaks.

Uue mõistust ületava väega kohtudes võib kujuneda see täiendavaks probleemiks. Vanasti klaariti astroloogia abil looduse ja teiste inimeste tegevusest tekkivat mõistmatust. Looduse ja inimeste toimimises kätkevate jõudude vallandumisel sündinud arusaamatut püüti muuta tähenduslikuks ja seletatavaks läbi suurte ja kõigile nähtavate taevaste taktide kirjeldamise.

Psühholoogiline trikk seisneb taoliste väidete ümberlükkamise võimatuses. Eriti juhul kui vihjekeelsed ennustused tõlgendatakse reaalselt sündinuteks. Kuid looduse ja inimeste kõrvale asub peagi elusid tabamatult mõjutav tehisintellekt. Kas usk astroloogiasse võiks kujundada suhtumist tehisintellekti? Järsku süvendab see meis iidset enesepetet.

Austraalias tunnustatud astroloog Tehisintellekt – vaid “patakas sooja õhku”?

VIDEO: Tehisintellektiga varustatud robot ütleb oma loojale, et kavatseb hakata inimesi hoidma “inimloomaaias”

Milleks meile astroloogia?

Seotud