Teadlik hingamine aitab äratada intuitsiooni

Mõned inimesed räägivad intuitsioonist kui tundest või vahel ka kui sisemisest häälest. Paljud mõtlevad, kuidas teha vahet intuitsioonil ja mõistuse häälel ning et milline vahe on südamel ja meelel, loomulikul tarkusel ja ratsionaalsel mentaalsel lobal. Õnneks ongi hingamistöö üks kõige kaunimaid kasutegureid see, et tänu sellele me tunneme ja tajume neid erinevusi, kirjutab Dan Brule oma raamatus “Lihtsalt hinga”.

Kujuta ette hobust ja ratsutajat. Et saada professionaalseks ratsutajaks, pead sa õppima hobusega töötama, teda tundma õppima ja tema usalduse võitma. Kui me hobusega harmoonia saavutame, on sõit sujuv ja graatsiline. Kui me pole sünkroonis või me suhted on halvad, siis on ratsutamine valus, väsitav ja mõlemale raske. Sa kas oled hobusega voos või mitte. Kui ratsutaja ja hobune on harmoonias, kui nad on ühises voolamises, on kogemus ülev, ilus – ja isegi teistele põnev vaadata.

Kui sa õpid oma hingamisel sõitma, kui sa voolad sellega koos, kui sa oled sellega harmoonias, siis oled sa loonud reaalse ja praktilise ühenduse oma intuitsiooniga. Siis ei ole segadust, siis on kõik selge: su sõit on sujuv ja harmooniline. Sa saad selgelt aru, et sa ohjad tohutut ja võimsat jõudu. Sa reageerid sellele ja see reageerib sinule. Ratsutaja tajub, mida hobune vajab ja hobune reageerib oma peremehe kõige õrnematelegi soovidele. Siis on see suhe kaunis; see on imeline.

Kui me sisse hingame, täidame kopsud väljast sisse tõmmatud õhuga, kuid toimub veel midagi: meie seest tundub tõusvat energia ja see täidab meid. See on nagu ookean. Me lõõgastume ja justkui avaneme sellele energiale. Kui see toimub, oleme harmoonias oma intuitsiooniga ja meil on tunne, nagu õhk hingaks meid! Kui me hingeõhuga sellise suhte saavutame, avastame, et oleme õigel ajal õiges kohas, ütleme ja teeme õigeid asju õigel moel.

Intuitsioon on tunne, nagu sa oleks kõigega ühtses voos. Sa tajud ühtsust, selgust ja kergustunnet. Parimad sportlased ja kunstnikud, suurimad muusikud ja sõdurid tunnevad seda seisundit väga hästi. Nad võivad olla sellest teadlikud, aga ei pruugi. Kuid tippsoorituse ajal tõuseb energia nende enda seest, see voogab neist läbi ja see liigub kergelt ja graatsiliselt.

Intuitiivne hingamine on nagu tants. Sa oled üks hingamisega. Jah, tantsus üks juhib ja teine järgneb, kuid kui partnerid on sünkroonis, siis see vahe tundub kaduvat. Kui sa sisse hingad, tunneta, kuidas iga hingetõmme tahab sind avada, sirutada, avardada. Liigu koos hingamisega. Lõdvestu, ava end ja tee talle ruumi. Ole hea tantsupartner. Kui sa avad ennast ja lõõgastud sisse hingates, siis märka, kuidas sinu hea tantsupartner, hingeõhk, voolab sinusse ja täidab kohad, mida sa talle pakud. Pane tähele, kuidas õhk saab liikuda kergemini ja vabamalt ainuüksi tillukese ava kaudu hammaste vahelt, kui sa vaid lubad.

Tõmba õhku sisse, kuid kujuta samal ajal ette, kuidas sa tõmbad seda ka sügavalt enda seest. Lase neil kahel õhul kohtuda südames – intuitsiooni keskmes. Ja välja hingates lõdvestu ja lase end täielikult vabaks. Samal ajal lasku oma keskmesse ja avane ja saada endast kiirgust välja. Püüa püsida selles avatud lõõgastumisseisundis ka järgmist hingetõmmet tehes. Tunneta, kuidas sa avaned ja avardud, tehes ruumi õhule ja energiale. Tunneta, kuidas sa kukud iseenda sisse, andud voole. Mängi hingates kiirusega, mahuga, intensiivsusega. Ja ära unusta lõdvestuda ja vabastada. Kas sina hingad õhku või õhk sind? Andu tantsule!

Vaimne energia hingamistöös

Ma olen sageli mõelnud, et millest inimesed tegelikult räägivad, kui nad räägivad energiast. Me teame, et on olemas praana, chi, ki, eluenergia ja hing. Me õpime hingates seda energiat tunnetama, tajuma, liigutama ja juhtima. Kas nad räägivad sellest? Kui inimesed ütlevad, et nad tunnevad energiat, on energia suhtes sensitiivsed, mida nad siis silmas peavad?

Mul on selle kohta üks mõttekäik. Kui laev vees liigub, tekitab ta laineid. Kui sa neid laineid tunned, kas sa tunnetad siis laeva? Kui energia liigub läbi keha ja meele, siis tekivad lained: tunded ja aistingud, mõtted ja kujutluspildid. Kui sa neid koged, kas sa koged energiat? Ei, sa koged laineid, mida energia sind läbides tekitab. Sa koged oma keha ja meele reaktsiooni energiale.

Inimesed ütlevad mulle väga sageli, et nad on sensitiivsed, ning ma mõtlen siis alati, et kas nad on tõesti ülitundlikud või lihtsalt ülereageerivad? Mulle tundub, et seni, kuni su keha ja meel reageerivad, ei saa sa tegelikult sensitiivne olla. Alles siis, kui keha ja meel enam ei reageeri, on võimalik energiat otse tunnetada. Kuni me reageerime, seni pole me ka tõeliselt sensitiivsed. Seetõttu praktiseerime me hingamises kolme vaimset põhimõtet:

1. hinnangute puudumine,

2. vastupanu puudumine,

3. klammerdumise puudumine.

Tuleb tuttav ette? Buddha ja paljud teised virgunud on neid kolme põhimõtet õpetanud. Need on kannatuse kolm vaimset vastumürki. Olen palju aastaid harjutanud hinnangutest, vastupanust ja klammerdumisest loobumist. Teen seda tänini. Ühel päeval ma mõistsin, et kõik need kolm on reaktsioonid. Hinnangud on reaktsioon, vastupanu on reaktsioon ja klammerdumine on reaktsioon. Nii et esimene asi on harjutada mittereageerimist. Olen oma praktikates taandanud põhilise eesmärgi mittereageerimisele. See on nii hingamise kui iseenda valdamise üks saladusi ning võimalik, et ka võti eneseteostuse ja lõpliku vabanemise juurde.

Hingamistöös sobib teadvuse jaoks üks ilus analoogia – vesi. Võiks küsida: “Mida Jeesus teeks?” või “Mida armastus teeks?” Või me võiks küsida: “Mida vesi teeks?” Kui sa viskad jõkke või tiiki kivi, reageerib vesi täiuslikult. Ta ei üle- ega alareageeri. Meie eesmärk on samasuguse meele ja keha saavutamine. Veel on ka kaks väga huvitavat omadust: ta on läbipaistev ja peegeldav. Ma saan vaadata veekogu põhja, ma näen vees kalu ujumas. Aga ma näen ka iseennast veepinnalt vastu peegeldumas. Seda muidugi vaid siis, kui vesi on puhas ja tasane, laineteta. Sellist teadvust on vaja arendada. Ja selleks annab hea võimaluse hingamistöö: see aitab arendada teadvust, nii et see oleks kõrgem, peenemalt häälestunud ja avardunud.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Dan Brule raamatust “Lihtsalt hinga”.

Kas sulle meeldiks, kui sa saaks elus kõike juhtida pelgalt oma hingamist kohandades? Käesolevas käsiraamatus tutvustab tuntud hingamistöö edendaja Dan Brulé erinevaid hingamistehnikaid, mille abil ta on enam kui viiekümnes riigis aidanud inimestel ärevust maandada, edukam ja tervem olla. Raamatus “Lihtsalt hinga” kirjeldab Brulé lihtsaid, ent uudseid teadmisi, mida tippsportlased, võitluskunstide meistrid, eriväelased, päästetöötajad ja vaimsed joogid alati teadnud on – hingamist reguleerides on võimalik muuta oma emotsionaalset ja füsioloogilist seisundit. Kui sa tahad vaigistada oma meelt ja sundmõtetest vabaneda või tipptulemusi saavutada, siis see kõik on sinust vaid hingetõmbe kaugusel. Hingamistööst saab abi väga paljude asjade puhul, näiteks nagu terav või krooniline valu, unetus, kaaluprobleemid, keskendumishäired, ärevus, depressioon, trauma ja lein, jne. Käesolev raamat aitab sul teadliku hingamise abil turgutada oma keha, meelt ja vaimu nii kriitilistel hetkedel kui igapäevaste asjatoimetuste juures.

***
DAN BRULÉ on kogu maailmas tunnustatud ja hinnatud hingamistöö ekspert ning vaimse hingamise liikumise juht. Vietnami sõja ajal teenis ta Ameerika Ühendriikide mereväes ning tal on magistrikraad Cambridge’i ülikoolist.


Seotud