Teadlaste soovitus tolmulesta vastu: jäta voodi korda tegemata

Enamus inimesi jagunevad laias laastus kaheks – need, kes ei suuda päeva alustada, kui ei ole enne voodilinu ja tekki korralikult sirgeks silunud, ja need, kelle jaoks voodi korda tegemine näib mõttetuna, kuna varsti poed ju sinna tagasi ja ajad jälle segamini. Teadlastel on tolle teise grupi jaoks häid uudiseid – voodi tegemata jätmine võib aidata piirata tolmulestade levikut, tehes su voodi kokkuvõttes hügieenilisemaks, kui perfektselt silutud linadega voodi, vahendab Telegram.ee.

Tolmulestad on 0,2-0,3 mm pikkused ämblikulaadsed putukad, mis elavad kõikjal meie kodu sisustustekstiilides, eriti aga meie voodis. Nad toituvad meie surnud naharakkudes ning armastavad sooja ja niiskust. Ühes grammis madratsitolmus võib sisalduda kuni 15 000 tolmulesta. Tervele inimesele ei tekita see probleeme, kui osadel inimestel tekib tolmulesta väljaheidete suhtes tugev allergia, mis väljendub näiteks nohu, silmapõletiku, astma või nahapõletikuna. Isegi juhul, kui tolmulest allergiat ei tekita, on idee nendega voodi jagamisest üsna ebameeldiv.voodipesu vähemalt üle nädala, või lausa iga nädal 60-kraadise veega. Kui kasutad pesukuivatit, siis see on tolmulestade hävitamiseks suurepärane vahend.

  • Selleks, et madratsit puhastada, sega umbes kruustäie söögisooda sisse paar tilka enda lemmikut eeterlikku õli, raputa segu üle terve madratsi laiali ning jäta 15 minutiks seisma. Siis puhasta hoolikalt HEPA-filtriga tolmuimejaga, tavaline tolmuimeja puhub tolmulestad ja sooda taas mööda tuba laiali.
  • Kasuta pestavat madratsikatet, seda on lihtsam puhastada, kui tervet madratsit
  • Eelista suurte põrandat katvate vaipade asemel kergesti puhastatavat põrandakatet
  • Kui su kodus on kõrge õhuniiskus, siis leia viise selle vähendamiseks. Korralik soojustus, kütmine ja niiskusekoguja aitavad toaõhu kvaliteeti parandada
  • Ära unusta puhastada lemmikloomade aset ja selle ümbrust regulaarselt. Sea nende ase sisse väljaspool enda magamistuba.
  • Pista padjad ja pehmed mänguasjad aeg-ajalt kilekotis 48 tunniks sügavkülma. Tolmulestad seda üle ei ela.
  • Naturaalses puhastamata villas sisalduv lanoliin peletab tolmulesti eelmale – veel üks põhjus eelistada lambavillasisuga patju-tekke
  • Allikas: Telegram.ee