Tao tee ehk kuidas jääda häirimatuks, ükskõik mis ümberringi toimub

Rahvusvaheliselt tuntud kirjanik ja enesearengu õpetaja d r Wayne W. Dyer töötas raamatu”Muuda oma mõtteid – muudad oma elu” jaoks läbi sadu Daodejingi tõlkeid ning pani kirja 81 esseed, kuidas rakendada Laozi muistset tarkust tänapäeva moodsas maailmas. Tänane inspirireeriv peatükk õpetab Tao teed ehk seda, kuidas ärevas ja rahutus maailmas oma sisemine rahusadam leida ja seal püsida, ükskõik mis teie ümber ka ei toimuks.

Raske on kerge juur. Rahu on rahutuse isand. Seda mõistes on edukas inimene tasakaalukas ja keskendunud ka päevatoimetuste keskel; priiskavalt elavad ei kõiguta teda. Miks peaks maa isand rumalalt ringi rabelema? Kes laseb end kõigutada, kaotab juure. Kes on rahutu, kaotab pea.

Elades rahulikult

Selles Daodejingi peatükis soovitatakse teil jääda häirimatuks, ükskõik mis teie ümber ka aset ei leiaks. Lisaks öeldakse teile, et tõeline meister teab, kuidas oskus rahulikuks jääda tuleneb alati sisemusest. Sellest lähtudes pole muidugi mingit mõtet pidada teisi oma tunnete eest vastutavaks. Võite ju elada maailmas, kus süüdistused ja teiste vigade otsimine on laialt levinud, kuid oma tunnete ja tegude eest vastutate ise. Teate, et tingimused ei määra teie meeleseisundit, kuna saate seda kontrollida. Kui jääte sisemiselt rahulikuks ka kaose keskel, muudate oma elu. Selle Daodejingi värsi tarkussõnad annavad teada, et valik on teie kätes. Kas soovite püsida segadusseisundis või jääda sisemiselt häirimatuks? See sõltub teist endast! Seda teades ei luba Tao meister välistel sündmustel end eksitada.

Laozi ütleb, et kui süüdistate teisi meelerahu puudumises, ei jõuate kunagi olemis seisundisse, mida igatsete. Enesekontrolli saavutate alles siis, kui harjutate oma tundmuste eest vastutuse võtmist. Tolle Daodejingi külje kallal tasub teil lakkamatult vaeva näha. Sest mis võiks olla parem vabadusest minna läbi elu, ilma et arvaksite, nagu inimesed ja sündmused saaksid teid teie tahte vastaselt kontrollida? Kas olete masenduses? Ärritunud? Vihane? Armastusest joobunud? Olgu praegune seisund milline tahes – kui usute, et muutuv majandusseis või muu teid ümbritsev sündmustaust annab põhjust teie praeguse meeleseisundi seletamiseks, siis olete kaotanud sideme oma juurega. Miks? Sest lasete end elutuultel “kõigutada”. Rahutuse käest pääsete alles siis, kui valite häirimatuse. Tao vaikus ei laseend segada 10 000 asja maailma hädadest. Olge nagu Tao, soovitab Laozi, sest “rahu on rahutuse isand”.

Igas hetkes on valikuvõimalus, seega võite valida Jumala võõrustajaks olemise ning kanda endaga kaasas Tao rahu või jääda oma ego pantvangiks, mis kinnitab, et korralageduse tingimustes ei saagi vältida segadusetunnet. Laozi soovitab teile selles sügavmõtteliselt lihtsas värsis järgnevat, tuginedes oma 2500 aastat tagasi elatud sügavmõtteliselt lihtsale eluviisile. Lubage, et reageerite oma elusündmustele sisimas rahulikul moel. Igasuguse rahutuse keskel – olgu selleks mõni vaidlus, liiklusummik, finantskriis või muu selline asi – langetage kohe otsus, et leiate enda sisimast rahusadama. Kui te ei mõtle vaid toimuvale ja tõmbate mõned korrad sügavalt hinge, tühjendades meele hinnangutest, pole enam võimalik “rumalalt ringi rabelda”. Teis peitub sisemine võime valida rahu ka selliste olukordadega silmitsi olles, mis teisi hulluks ajavad. Kui pingutate selle nimel, eriti kui varem olete vaid kaose ja viha kaudu reageerinud, õpite olema “rahutuse isand”. Kunagi arvasin ka mina, et see pole võimalik. Nüüd tean ma, et ka kõige rahutumatel aegadel valin ma meelerahu … Tao tee.

Ärge kaotage sidet oma juurega

Pannes oma lubaduse kirja või väljendades seda pildi kujul, mis on riputatud kodus või töökohal strateegiliselt valitud paika, tuletate endale meelde, et keegi ei saa ilma teie loata sundida teid oma juurega sidet kaotamast. Kinnitage endale sagedasti järgmist: Ma olen võimeline säilitama tasakaalukust ja keskendumist, hoolimata minu ümber toimuvast. Siis andke lubadus harjutada seda uut olemisviisi, kui kerkib üles mõni rahutu olukord. Kui olete selleks vaimselt ette valmistunud, ei kaota te pead, nagu Laozi selles värsis kinnitab. Ning mis veelgi olulisem, te jääte Taoga kooskõlla, mis ongi teie ülim kutsumus.

Harjutage nüüd Taod

Istuge mõnes vaikses paigas ja kujutage enese ees istumas kedagi, kellega olete juba ammu sõjajalal. Nüüd öelge valjusti välja otse temale mõeldud sõnad: “Andestan sulle. Ümbritsen sind armastuse ja valgusega ja teen samaka enese heaks.” Nõnda rakendate Daodejingi 26. värsi sõnumit ellu ja see toob rahu.

Allikas: Wayne W. Dyer läbi sadu Daodejingi tõlkeid ning pani kirja 81 esseed, kuidas rakendada Laozi muistset tarkust tänapäeva moodsas maailmas. Iga peatükk pakub juhiseid Tao ehk “Suure Kulgemise” ellurakendamiseks tänapäeval.
Wayne veetis terve aasta Laozi õpetusi lugedes, uurides ja nende üle mediteerides, harjutades neid iga päev ja pannes viimaks kirja need lühiesseed, mis annavad Laozi sõnu edasi viisil, nagu ta uskus olevat teile kasulik.

Seda teost tasub lugeda aeglaselt, üks peatükk päevas. Nagu Wayne ütleb: “See raamat muudab alatiseks viisi, kuidas näete oma elu, ning selle tulemusena hakkate elama uues maailmas, mis on kooskõlas loodusega.” See raamat annab innustust igaühele, kes soovib elada rõõmsamat ja inspireeritumat elu.

Dr Wayne W. Dyer on rahvusvaheliselt tuntud kirjanik ja kõneleja enesearengu teemadel. Ta on kirjutanud mitmeid menuteoseid ning loonud ka audio- ja videokursusi. Ta on esinenud tuhandetes tele- ja raadioprogrammides, sealhulgas “The Today Show ” ja “Oprah “. www. drwaynedyer.com


Seotud