Tänane vaimse tervise päev on pühendatud suitsiidikäitumise ennetamisele

Maailma Terviseorganisatsiooni algatusel tähistatakse kogu maailmas vaimse tervise päeva, mis on seekord suunatud suitsiidikäitumise ennetamisele. Eestis toimub praegu Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni (VATEK) eestvedamisel mess “Eluline ja oluline” Rahvusraamatukogu saalis ja fuajees kell 12.00 – 18.30. Messiga soovitakse tõsta inimeste teadlikkust depressiooni ja suitsiidi olemusest ja ennetamise võimalustest.

Mitmed suitsiidid on raputanud viimasel ajal Eesti ühiskonda ning enamasti kaasneb kurbusega ka jõuetus, et aega ei ole võimalik tagasi keerata, vigade paranduseks võimalus puudub. Seetõttu kutsume inimesi üles omandama oskuseid hädas inimesega suhtlemiseks ja vajadusel enda abistamiseks.

“Just teadmatus muudab depressiooni väga hirmutavaks nii selle põdejale kui ka tema lähedastele. Ometi on see väga levinud vaimse tervise probleem, mida saab ravida,” rääkis vaimse tervise kuu eestvedaja ja sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask. “Depressiooni taga ei pruugi sugugi olla alati suur kriis, see võib tekkida ka pikaajalise tööstressi või pisikeste probleemide kuhjumise järel. Kõik võib olla isegi näiliselt hästi, aga ometi valdab inimest masendus, jõetus, ükskõiksus. Seetõttu on oluline märgata inimest enda kõrval, kodus, tööl, sõpruskonnas. Parim abi on alati rahulik ja empaatiline kuulamine ning vajadusel ka spetsialisti juurde suunamine.”

Tänasel vaimse tervise päeva messil saavad külastajad suhelda spetsialistidega personaalselt, kes on kogunenud messilaudesse abi saamise võimalusi tutvustama. Messipäeva teises pooles on võimalik osaleda erinevates väiksemates töötubades. Depressiooni olemust lahatakse otse ja ausalt nii vestlusringis, mida juhib Mari-Liis Lill, kui ka teatrietendusel “Kustuta mind ära”, mis paneb ühtalasi punkti messipäevale.

Kui messipäevale ei jõua, siis saavad huvilised vaadata otseülekannet VATEKi YouTube või Facebooki kanalilt ning osaleda kogu kuu jooksul üle Eesti toimuvates töötubades. Oma uksed avavad erinevad vaimse tervise teemadega tegelevad organisatsioonid. Tasuta töötubasid viivad läbi koolitajad, terapeudid ja psühholoogid. Töötubadesse saab registreeruda VATEKi kodulehel: www.vatek.ee

Vaimse tervise messi läbiviimist toetab Sotsiaalministeerium läbi Hasartmängumaksu Nõukogu ning Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet. Kõik vaimse tervise kuu sündmused on tasuta.

Vaimse tervise kuul osalevad organisatsioonid on VATEK-i (Vaimse tervise ja heaolu koalitsioon) liikmed, mis tagab nende usaldusväärsuse. Vaimse tervise kuud ning messi korraldab juba kuuendat aastat VATEK, mida juhib Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut (ERSI).

Seotud