Tänane paastumaarjapäev on põline naiste püha: 12 asja, mida peaks iga naine tegema, et õnn, armastus ja rikkus terve aasta majas püsiksid

25. märts on olnud läbi aegade põline ja üks tähtsaim naiste püha – marjapunapäev ehk paastumaarjapäev. See on kevade alguse ning naiseliku viljaka ja loova väe tärkamise pidupäev. Kuigi paljud selle päeva tavad on suunatud naistele, saavad selle päeva väest kasu ka kõik teised. Loe, mida täna kindlasti teha ja millest hoiduda!

Siin on kaksteist nippi, kuidas marjapunapäeva abil endale õnnerikas ja tervisest pakatav kevad ja suvi luua ning kindlustada hea vilja- ja kapsasaak.

1. Ärka vara. Tõuse ning ärata pereliikmed enne päikesetõusu ning peske voolava veega silmi. Juuksed jäta täna kammimata, et mutukad köögivilja kallale ei läheks. Varased ärkajad on tragid kogu kevade ja suve. Silmapesu toob ilu, hea nägemise ja aitab vältida päikesepõletust.

2. Vaata päikest. Vaadake perega päikesetõusu (tõuseb kella 6 paiku). Siis on kogu aasta pakatavalt hea tervis garanteeritud.

3. Võta linnupetet. Tänasest enam õue tühja kõhuga tormata ei tohi. Muidu võid kaotada oma vedamise ja tervise kevade esimestele häältele ja ilmingutele.

4. Ära tee tööd! Maarjapunapäev on naistele puhkuseks, külas käimiseks ja tähistamiseks ning naistetööd on enamasti keelatud, eriti kehtib see pesupesemise ja nõeltega käsitöö kohta.

5. Kanna heledat. Naised kandku heledaid riideid, sest need loovad naistepühaks piduliku tunde ning aitavad kapsastel suurteks ja valgeteks kasvada.

6. Joo punast märjukest. Joo kindlasti punast jooki ehk marjapuna. Marjapuna joomine on üks olulisemaid toiminguid sel päeval, millega tagada omale suurepärane tervis ning ilu kogu tulevaks aastaks. Võid juua morssi, mahla või ka veini.

7. Söö ülepannikooki. Suurte pannkookide küpsetamine aitab kaasa heale kapsasaagile, mida laiemad koogid, seda pirakamad kapsad saavad suvel kasvama! Head õnne toob ka tangupudru või marjakorbi söömine.

8. Katsu musta pulli mune ja too laastud tuppa. Need kaks toimingut tagavad sulle hea leiuõnne kogu aastaks. Leiuõnne läheb elus ikka vaja, et oleks näiteks hea nina sooduspakkumistele. Esivanematele oli leiuõnn pigem oluline linnupesade leidmiseks, et kevadist kasinat toidulauda rikastada.

9. Hoia puid! Marjapunapäeval on mets ja puud pühad ja ei ole lubatud murda oksagi.

10. Mine kõrtsu! Abielunaised jätavad marjapunapäeval mehed lastega koju toimetama ja lähevad omakeskis kõrtsu marjapuna jooma. Hoidku neid mehi, kes sel õhtul naistele kõrtsis ette jäävad – neile lükatakse tanu pähe ja tõstetakse naistekarjaga üles. Ja siis on mehe ülesandeks naistele marjapuna välja teha!

11. Jälgi ilma. Marjapunapäeval räägib ilm, millist kevadet ja suve on meil oodata. Kui enne marjapunapäeva on ilm soe või müristab, on pärast külm. Usuti ka, et selle päeva tuul jääb püsima – milline ilm on marjapunapäeval, selline on karjalaskepäevalgi.

12. Korja ravimtaimi. Võnni kandist on pärit järgmine uskumus: maarjapäevast kuni jüripäevani korjatakse arstirohutaimede juuri ja pungasid arstirohuks, siis on nendel imetegev võim.

Allikad: Folklore.ee/berta, Maavald.ee

Seotud