Täna toimub laste vaimset tervist toetava sekkumise “Räägime lastest” seminar

Täna, 14. veebruaril toimub Sotsiaalministeeriumis seminar, kus tutvustatakse Eestis uudset laste vaimset tervist toetavat sekkumist “Räägime lastest”. Koolituse läbinud spetsialistid saavad mitmekülgsemalt toetada vanemaid, kelle lapsed on nende vaimse tervise probleemidest mõjutatud. MTÜ Peaasjad eestvedamisel on praeguseks läbinud koolituse 30 vaimse tervise spetsialisti.

Vaimse tervise probleemidega võitlevad väga paljud inimesed, kelle muredega on paraku silmitsi ka nende perekond. Seega tuleb ennetustegevustes ja abi pakkumisel tähelepanu pöörata ka lähedastele. Õigel ajal sekkudes saab vähendada vaimse tervise probleemide kandumist edasi lastele ja järgmistele põlvkondadele.

Lastepsühhiaater Tytti Solantaus koos oma meeskonnaga on välja töötanud sekkumise “Räägime lastest”, mille eesmärk on aidata probleemidega võitlevaid vanemaid laste arengu toetamisel. Kuigi Eestis on alles esimesed 30 spetsialisti antud koolituse saanud, on selle oskustega inimesi väga vaja. “Plaanime “Räägime lastest” sekkumise koolituste korraldamist kindlasti jätkata, sest vaimse tervise spetsialistide huvi on suur. Täna jagavad seminaril oma senist kogemust need eksperdid, kes seda Eestis juba kasutada on saanud,” räägib Peaasi.ee nõustaja ja lastepsühhiaater Ere Vasli.

PERH psühhiaatriakliiniku kliiniline psühholoog Kadri Troost lisab: “Olen töötanud psüühikahäiretega inimestega ligi 20 aastat ja näinud palju lapsevanemaid, kes muretsevad, et nende laste vaimse tervise mured on geneetilised, kuid ei taju, et see võib olla tingitud nende enda olukorrast. Oluline osa “Räägime lastest” sekkumise juures ongi laste valgustamine vanema vaimse tervise probleemidest. Lapsel on õigus ja vajadus teada, miks nende peres asjad just nii on. Väga tähtis on lapsele teada andmine, et vanema kriisi sattumise korral saab ta abi ja ravi. Kokkuvõttes võib nii ära hoida selle, et ka neil lastel tekib hiljem elus vaimse tervise probleeme.”

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Heli Laarmanni sõnul on toetavad peresuhted ning positiivne lapse ja vanema suhe laste vaimse tervise hoidmisel väga olulised. “Seepärast tuleb pakkuda raskustes lapsevanematele tõenduspõhist nõu ja tuge, et aidata neil igapäevaelus paremini toime tulla ja ennetada vaimse tervise probleemide kandumist üle põlvkondade,” ütles Heli Laarmann.

Seminar algab Sotsiaalministeeriumi Tamme saalis kell 12. “Räägime lastest” sekkumise ideed tutvustab lähemalt Soome ekspert, koolitaja ja mitmete tugigruppide juht Bitta Söderblom. Lisaks jagavad oma kogemusi sekkumise kasutamisest laste psühhiaatrilises abis Anna Haasma ning täiskasvanute psühhiaatrias Kristel Altmäe, Kadri Troost ja Elis Krusel. Sekkumise kasutamist perekeskustes tutvustavad Jana Võrk ja Lea Treufeldt.

“Räägime lastest” sekkumisest on valminud ka esimesed eestikeelsed tugimaterjalid vanematele, mille leiab siit: https://peaasi.ee/raagime-lastest/

MTÜ Peaasjad ühendab inimesi, kes hoolivad vaimsest tervisest. Peaasja tuumikusse kuulub vaimse tervise ja noorsootöö spetsialiste, konsultante ja kaasamõtlejaid erinevatest eluvaldkondadest. MTÜ Peaasjad püüdleb vaimse tervise teemade mõistva, aruka, paindliku, kuid ka optimistliku ja avatuma käsitlemise poole. Lisainfo: Peaasi.ee

Seotud