Täna on 13 ja reede – kas on põhjust ebausuks? Vaata, millised on kuraditosin levinumat ebausku!

Täna on reede, 13. november – paljude inimeste jaoks tähendab see kombinatsioon ebaõnne ja põhjustab hirmu. Teiste jaoks on see aga hoopiski õnnepäev, mil juhus jookseb hästi. Loe lähemalt, kust on pärit see hirm 13. reede ees? Mida arvab tänase päeva numbrimaagia mõjust astroloog Edda Paukson? Ja millist neist kuraditosinast levinud ebausust sina usud?

“Ma võin kohe kindlalt öelda, et numbrid selle koha pealt mitte midagi halba ei näita. See oleneb ääretult palju inimese enda mõtlemisest,” kinnitab tuntud astroloog Edda Paukson, et igaüks on oma õnne sepp ka 13. kuupäevaga reedel. Pauksoni sõnul oli tänavu 13. veebruaril ja 13. märtsil Kuu Amburis ning on seal samamoodi ka täna, 13. novembril. See tulemärk tähendab palju head. “Ambur on õnne märk. Kuu Amburis annab aktiivsust, rõõmsameelsust ja suhtlemist,” loetleb ta.

Kust on pärit hirm 13 kuupäevaga reede ees? Kas sellel päeval juhtub tavapärasest rohkem õnnetusi? Mida vältida ja kuidas end hoida ebaõnne eest?

Kui otsida selle päeva kartmise põhjuseid ajaloost, siis peame pöörduma päris kauge aja taha. Kõige levinuma arvamuse kohaselt oli reede just see pattu täis päev, mil Eeva Aadamile keelatud vilja andis. Vanadel hiinlastel ja egiptlastel oli 13 algselt õnnenumber ning sümboliseeris elu üleminekut ja jätkumist teises ilmas, peale maapealse eksistentsi lõppu. Seoses Egiptuse tsivilisatsiooni allakäiguga hakati aga seda numbrit seostama lihtsalt surmaga ning see tekitas inimestes hirmu.Samuti leiab kristlikust traditsioonist viiteid, mis näitavad seda kombinatsiooni õnnetuna. Kristus löödi risti reedel ning tema viimasel õhtusöömaajal istus lauas 13 inimest, kellest viimasena saabus Juudas, keda teatakse äraandjana.

Ka viikingite traditsioonis oli number 13 ebaõnne number. Legend räägib, et 12 viikingite jumalat olid kokku kogunenud pidusöögiks Valhallasse, kui ilma kutsumata ilmus kohale Loki, kellega käisid alati kaasas pahandused. Nii ka seekord. Loki salasepitsused tekitasid tüli ja õhtu lõpes mõrvaga. See tõestas veelkord, et kui kokku satub 13 inimest, ei maksa head oodata.

Uuringud näitavad, et selle kuu- ja nädalapäeva kombinatsiooni üle tunneb hirmu (triskaidekafoobiat) miljoneid inimesi maailmas, osad lausa niipalju, et ei julge kodust väljuda. Mis aga parandab statistikat õnnetusjuhtumite seisukohalt. Kuna inimesed püsivad rahulikult kodus, juhtub ka vähem kiirustamisest ja tähelepanematusest tekkivaid õnnetusi.

Kindlasti olete üllatunult märganud, et paljudes hoonetes puudub 13. korrus ning ka mõnes lennukis pole 13. rida ja mõnes hotellis puudub ka 13. tuba. Seda kõike jällegi ebaõnne vältimiseks.Kui otsida ajaloost hirmsaid katastroofe, siis 13. ja reede ei paista selles osas kuidagi eriliselt silma. Läbi aegade on küll mõned õnnetused ka sellele päevale langenud, nagu näiteks Austraalia suurim metsatulekahju, Floridat laastanud orkaan Charley ja Kansases toimunud 1951. aasta suur üleujutus.Kui muretsete, et tänasel päeval võib midagi halba juhtuda, siis teadke, et paanikaks pole põhjust. Tänane päev on niisama hea kui iga teine. Ei tasu ka karta, kui sel päeval tuleb ilmale laps või peate mõne olulise tehingu sõlmima, mingit külge naelutatud ebaõnne teile osaks ei lange.

Millised on aga 13 kõige levinumat ebausku?

Kindlasti tuleb sullegi midagi nende kuraditosina ebausu seast tuttavat ette. Soovitame allolevat võtta vembukalt. Ja kuna väidetavalt on teadvusel võime muuta füüsilist mateeriat ja teame, et inimese elu kujundavad tema uskumused, siis võid ju iga kell oma ebausud uuteks ja õnnetoovateks uskumusteks ümber kujundada.

Algaja õnn – kui mõni kogenum mängija esmakordsele proovijale mängu kaotab, siis peab kindlasti tegemist olema algaja õnnega, kas pole?

Must kass jookseb üle tee – ebaõnn on sinu poole teel!

Jänesekäpp toob õnne – talisman hoiab halvad vaimud eemal. (Kõikide loomasõprade ja -kaitsjate õudusunenägu…)

Sülita kolm korda üle õla! – Nii väldid halba, mida endale jutuga kaela tõmmata võid.

Kolm on kohtuseadus – kui midagi on juhtunud kaks korda, siis ei jää tulemata ka kolmas. Olgu see siis halb või hea.

Killud toovad õnne – et klaasi purunemisest liialt kahju ei oleks, siis tuleb endale meelde tuletada – mida rohkem kilde, seda rohkem õnne!

Koputa kolm korda vastu lauda – nii tulevad head vaimud, kes halva ära viivad ja head õnne toovad!

Siseruumides ei vilistata! – Nii võib maja põlema minna!

Redeli ja maja vahelt läbi ei jalutata, sest nii saab endale ainult häda kaela tõmmata.

Kes klaase kokku lüües silma ei vaata, sellel seisab ees seitse aastat halba seksi!

Peegel läks katki? Ettevaatust, ka sinul seisab ees seitse aastat halba õnne!

Maast leitud münt toob õnne! Kui näed maas münti, siis ei tohi seda kindlasti sinna vedelema jätta. Nii jalutad lihtsalt heast õnnest ja rikkusest üle.

… ja loomulikult – 13 ja reede on halba õnne täis!

Milline on sinu uskumus 13. reede kohta? Kas tänane toob sulle õnne või pigem pelgad seda saatuslikku kombinatsiooni? Jaga meiega oma 13. reede kogemusi!

Toimetas: Katrin Oidra

Allikad: Naistekas

Seotud