Täna ja homme saab taevas näha orioniitide tähesadu

Sel nädalal saab taas näha langevaid tähti! Juba alates eilsest, 19. oktoobrist liiguvad sagedasti üle öötaeva orioniidid. Hea õnne korral peaks nägema ligi 20 meteoori tunnis.

Nagu enamike meteoorivoolude puhul on ka orioniidid põhjustatud komeedist, mille küljest lahti aurustunud ja selle orbiidile laiali jaotunud kivisest rusupilvest Maa igal aastal läbi kihutab. Orioniidid pärinevad Halley komeedi sabast.

Orioniidide radiandiks on Orioni tähtkuju. Et praegusel ajal tõuseb see tuntud tähtkuju meie ida-lõunasuunalise silmapiiri kohale alles peale südaööd, tasub ka orioniide vaadelda pigem öösel ja vastu hommikut. Kusjuures seda ei tasu teha mitte otse Orioni poole seistes, vaid pigem otse pea kohale või kõrvale vaadates. Tänu sellele, et käesoleva nädala alguses ei ole meil öises taevas säramas Kuud, peaks võimalik märgata olema kusagil 20 meteoori tunnis ehk üks iga paari minuti tagant, vahendab Astromaania.ee.

Orioniidide esinemise vahemikuks peetakse aega 2. oktoobri ja 7. novembri vahel, kuid selle kõrghetk peaks kätte jõudma hommikul vastu kolmapäeva (21. oktoober).

Loe lisaks: Astronoomid leidsid võimaliku planeedi teisest galaktikast

Uuring: meie galaktikas võib teoreetiliselt elada kuni 36 tsivilisatsiooni

Igor Volke: kõik pole halb, mis sellena paistab

Seotud