Takistuste eemaldamine vabaduse teelt – Tapase akupressuuri tehnika

Intervjuu TAT praktiku Jonathan Kalman’iga, kes tutvustab lähemalt, mis on T.A.T ehk Tapase Akupressuuri Tehnika ning millist kasu see lihtne aga tõhus tervendamismeetod toob.

T.A.T. on lühend Tapase Akupressuuri Tehnikast. See on lihtne ja elegantne energia-psühholoogia valdkonda kuuluv tervendamismeetod, mis kombineerib tähelepanu suunamise reale lausetele (TAT üheksa astet) teatud akupunktuuri punktide puudutamisega näol ja pea taga.  TAT on lihtne ning tõhus meetod stressi ja blokeeringute lahustamiseks ning inimese taasühendamiseks süütuse, vabaduse ja õnnega. TAT kuulub samasse perekonda EFT-ga (Emotsionaalse Vabaduse Tehnika), mis minu teada on jõudnud Eestisse ja siin populaarsust kogunud.

Kas võiksid kirjeldada erinevusi TAT ja EFT vahel?

TAT puhul ei ole vaja sukeldude emotsioonidesse ja mälestustesse. Seega pole vajadust uuesti läbi elada valusaid kogemusi. Samuti võib TAT kasutamisel olla probleemi määratlemisel ebamäärasem kui EFT puhul, mis nõuab täpsemat lähenemist. Erinevatest uskudest ja erinevatel vaimsetel teedel käivad inimesed leiavad, et TAT-l on sügavalt vaimne olemus.

Kui paljud inimesed on TAT-d kasutanud?

Alates sellest kui Tapas Fleming selle tehnika 1993. aastal välja arendas, on seda kasutanud sajad tuhanded inimesed. Esialgu kavatses ta luua tehnika allergiate raviks, kuid nägi, et inimesed kogevad vabanemist kannatustest ka teistes eluvaldkondades. Sellest ajast alates on TAT levinud nii tervisetöötajate hulgas, kes kasutavad TAT-d oma klientidega, kui ka tavainimeste seas, kes TAT-d iseseisvalt kasutavad.

Milleks TAT-d kasutada saab?

TAT on väga tõhus piiravate uskumuste, negatiivsete mõtete ja tunnete tervendamiseks, mida iseenda, teiste inimeste ja elu kohta omame. Me pole tihti teadlikud, et need ei ole meie tõeline seisund ning arvame tänu läbielatule, et selline peabki elu olema. Sügavam tõde on see, et meie tõeline Mina ei ole elusündmustest kuidagi mõjutatud ega puudutatud ning just seda tõelist Mina tahamegi me uuesti tundma õppida. Kui me eemaldame negatiivse energia kihid, mis katavad meie sisemist Mina – kihid, mida oleme ekslikult pidanud iseendaks, siis me tunneme ja teame end sellena, kes me tegelikult oleme: armastus, rahu ja loov rõõm. Seega on kõik, mis põhineb mitte-armastusel ja/või sisemise vabaduse ja õnne puudumisel sobilik TAT seansile toomiseks: ebameeldivad emotsionaalsed seisundid, korduvad negatiivsed mõtted, mälestustega seotud emotsionaalsed laengud jms.

TAT on tõhus stressi leevendaja ning on eriti tõhus traumadest tekkinud stressi puhul. TAT on hea enesekindluse ja positiivse ellusuhtumise leidmiseks. Samuti on TAT hea andestamiseni jõudmiseks, hirmude kõrvaldamiseks, tõkete eemaldamiseks loovuse teelt, iseenda eraldunud osade tagasi toomiseks ning suhte- ja käitumismustrite tervendamiseks. TAT-d kasutatakse ka füüsiliste haiguste emotsionaalsete aspektide tervendamiseks ning ka füüsiliste seisundite endi leevendamiseks. Põhimõtteliselt on kõik, mis meie elus ebarahuldav tundub, sobilik kandidaat TAT seansile.

Üks TAT suuri kasutusalasid on “pidurite” eemaldamine – need on mõtted ja uskumused, mis hoiavad tervenemist tagasi. TAT abil saab hõlpsasti kõrvaldada sellised mõtted ja uskumused nagu “see on lootusetu”, “ma ei saa sellest kunagi vabaks”, “nii see lihtsalt ongi”, “kui asjad üldse muutuvad, siis võtab see kaua aega”, “see ei muutu/tervene mitte kunagi”, “see on liiga suur selleks, et terveneda”, “tervenemine töötab teiste, kuid mitte minu jaoks”, “see on lootusetu”, “ma ei ole õnnelik olemist ära teeninud”, “ma ei vääri armastust” jne.

Kogemus näitab, et kui takistused eemaldatakse, siis leiavad meie keha ja meel loomulikul viisil võimaluse eluga kooskõlla tagasi minna. Isegi kui füüsiline seisund ei parane, on tervenemine siiski täielik, kui see inimese jaoks tema mõtetes enam tähtsust ei oma – ükskõik, kas selle füüsiline väljendus siis kaob või mitte. See on tõeline vabadus. Tervenemine on peamiselt meelega seotud, lastes sellel naasta vabaduse ja armastuse juurde.
Kuid TAT ei ole mõeldud haiguste diagnoosimiseks või arstliku ravi asendamiseks. TAT-d tuleks kasutada paralleelselt teiste ravimeetoditega, kui need vajalikuks osutuvad.

Kas TAT töötab kõigi jaoks?

Keegi ei saa anda lubadust ühegi tervendamistehnika suhtes. Me kõik leiame enda jaoks asjad, mis meiega resoneeruvad. Enamik inimesi, kellega olen töötanud, on TAT-st abi saanud, ja tihti palju enamgi kui nad lootsid. On olemas ka mõiste “laenatud kasu,” mis viitab sellele, et kui me töötame TAT abil mingi kindla asjaga, siis saavad korda ka teised asjad.

Kas see on usu küsimus? Kas tõhususe tagamiseks peab inimene olema usklik või vaimne?

Üldsegi mitte. TAT töötab sõltumata sellest, kas me seda usume või mitte. Või kas oleme usklikud, vaimsed, agnostikud või ateistid.  TAT töötab suurepäraselt ka loomade ja noorte laste peal, ja neil puuduvad igasugused uskumused TAT kohta. Hiljaaegu töötasin ühe noore mehega, kes ütles, et ta on TAT suhtes skeptiline olnud, kuid see töötas vaatamata tema uskumustele. Kui inimene on valmis proovima, on Jumala armul olemas nõusolek tema aitamiseks. Samuti saab inimene valida, kas ta soovib TAT astmetes kasutada sõna “Jumal” või mitte, mis teeb TAT atraktiivseks veel rohkematele inimestele. Eluenergia, Jumala arm, Allikas, Armastus, või kuidas iganes me seda ka ei nimetaks, ei hooli sellest, kuidas me “sellest” mõtleme või mis nime sellele anname. Kui valime puhtast südamest armastuse ja abi, ei saa armastus ja abi sellele kutsele vastu panna.

Mitu seanssi kulub mingi kindla probleemi lahendamiseks?

Sellele ei saa kindlat vastust anda. Minu kogemus näitab, et tavaliselt piisab ühest seansist, et mingi asi lõplikult ära lahendada, kuid mul on olnud ka juhtumeid, kus probleemi juurte lahustumiseks on kulunud mitu seanssi. Mõnikord ei ole probleemi juurega vaja otseselt tegeledagi, sest see tundub lahenevat ka siis, kui võtta ükskõik milline probleemi osa ja teha sellega TAT-d. Kuid üldiselt, kui ma mõtlen sellele kui kiiresti on TAT minus ja teistes inimestes asju ära lahendanud, siis arvestades seda, et mõned inimesed käivad kuude või aastate viisi rääkimisteraapias, on TAT tõepoolest armu värav.

Sa saad aru, et TAT on toiminud, kui sa oma probleemile mõeldes sellega seoses enam mingit emotsionaalset laengut ei tunne ning see sind enam ei häiri. Sa avastad, et kui vaatad oma elu seda osa, siis tunned end teistmoodi, omad rohkem selgust ja suudad eluga uuel viisil kohtuda. Paljudel juhtudel kogetakse sellist muutust ühe seansi jooksul. Miski tundub nihkuvat ja/või avaneb mingi uus vaatenurk ning sa tunned rahu. Mõningatel juhtudel tunned, et seanss läks hästi, kuid peale lõõgastunuma enesetunde mingeid märgatavaid muutusi ei toimunud. Kuid siis ühel hetkel kui elus tuleb ette mingi situatsioon, avastad, et sa ei mõtle või reageeri sellele enam nii nagu vanasti ning oled võimeline sellega loomulikumalt, tervemalt ja jõudsamalt toime tulema.

TAT-d saab niisiis ka ise kasutada?

Absoluutselt. See on üks TAT rõõmudest. See on miski, mille õppimine läheb ruttu ning mis jääb alatiseks su “tööriistakasti” iseendaga töötamiseks. Kui tunneme, et oleme kuhugi takerdunud või vajame abi, siis on teatud palvete ja meetodite omamine väga suure väärtusega. Võime iseendaga tööd teha on väga väga oluline.

Kuidas saab TAT asendit ja astmeid õppida?

Võite TAT ametlikult veebilehelt http://www.tatlife.com/ alla laadida tasuta brozhüüri “Kuidas teha TAT-d.” See on saadaval mitmes keeles, muuhulgas ka eesti keeles.

Mida teha, kui tundub, et TAT ei tööta või kui ma vajan abi?

Siis tuleks töötada TAT praktikuga. Teise inimese kohalolu võib olla mingi asja lahendamiseks väga kasulik. Töötamine kellegagi, kes oskab näha kohti, kuhu sa oled kinni jäänud, võib olla väga suureks abiks.

Jonathan Kalman on TAT praktik Inglismaalt, kes elab ja töötab Tallinnas. Ta töötab individuaalselt (inglise keeles) ja viib läbi ka töötubasid, kus kasutatakse TAT-d grupis. Jonathan on vaimse raamatu “Just This Inner Preence: The adventure of a Lifetime” autor. Rohkem infot Jonathani ja TAT kohta võite leida tema veebilehelt http://www.spiritualhealingandwholeness.com/

Inglise keelest tõlkinud Lehari Järg

Seotud