Taimetarkus: naistepunal on müstiline mõju

Naistepuna on mitut liiki. Meditsiiniliselt on kõige rohkem huvi pakkunud harilik naistepuna ehk Hypericum perforatum. Tema mõju on põhjalikult uurinud paljud teadlased ning on leitud, et naistepunast on abi nii depressiooni kui spordivigastuste korral.

Naistepuna peletab hirmu

Umbes 5 miljonit sakslast kannatab pidevalt hirmu all. See võib põhjustada ka üksildustunnet. Hirmuseisundis peaks kõigepealt konsulteerima arstiga, kes määrab ka edasise ravi. Abiks võivad olla hingamisharjutused, lõdvestumistehnika. Kasu on ka naistepunast. 500-900 mg päevas teena aitab üsna hästi.

Nahahaigused ja haavad

Naistepunaõlil on antiseptiline toime ja ta sobib hästi haavade raviks. Seda on saada apteekides, kuid võib ka ise teha. Selleks on vaja värskeid naistepunaõisi, need asetada liitri oliivõli hulka ja lasta päikeselises kohas seista. 14 päeva pärast tuleks segu läbi sõela valada. Hoida hästi suletavas pudelis ja jahedas kohas. Naistepunaõlis leotatud lapp asetada haigele kohale, protseduuri korrata mitu korda päeva jooksul.

Spordivigastused

Naistepunaõli leevendab ja ravib verevalumeid, põrutusi, lihaserebendeid, muljumishaavu, nihestusi. Vaigistab kiirelt valu. Takistab verevalumite laienemist.

Kasutatakse kompressina või siis asetatakse haigele kohale naistepunaõlis leotatud lapp.

Depressioonid

Depressiooni raviks on üsna palju erinevaid antidepressante, kuid hinnatud alternatiiviks nendele on ka naistepuna, mis juba alates 17.sajandist on tuntud kui depressioonide leevendaja. Erinevad uurimused on näidanud, et naistepuna aitab kerge ja keskmiselt raske depressiooni korral.

Naistepuna on apteegis saadaval teena, tinktuurina, õlina ja drazeedena. Õli võib lisada ka vannivee hulka. Piiritusetõmmist ja õli saab ka ise valmistada.

Naistepunaõli

Soovitatakse haavandtõve, stomatiidi, paradontoosi, farüngiidi, kõhunäärme ja neerukivide puhul valuvaigistina ja limatekitava ainena. Naistepunaõli kasutatakse ka põletuste (väga radikaalne vahend), isegi kui 2/3 kehapinnast on kahjustunud. Halvasti kinnikasvavate haavade, lõhede, põletike, tuulevillide korral tehakse kahjustatud kohale õlikompressi.

Valmistamine – pool klaasitäit värskeid õisi ja lehti (peenestatud) valada üle klaasitäie mandli-, päevalille-, oliiv- või linaõliga ja hoida nii 3 nädalat. Pigistada seejärel kuivaks, kurnata. Hoida kompressideks haavade, lõhede, põletuste tarvis.

Naistepuna piiritusetõmmis

Valmistamine – kuiv peenestatud naistepunaürt lastakse tõmbuda piirituses või viinas (vahekorras 1:10) 2 nädalat. Võetakse sisse 30-40 tilka korraga koos vähese veega 3 korda päevas peavalu, sapikivide, tsüstiidi, seedetrakti haiguste puhul.

Allikad: www.terviseleht.ee, www.seemnemaailm.ee

Seotud